AvrupaDünya

‘Çipras, Rusya’yı ziyaret ederek ikili ilişkileri onarmayı umuyor’

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın bu yıl Rusya’yı ziyaret etmeyi ve diplomatik krizden zarar gören ikili ilişkileri onarmayı umduğu belirtildi.

Sputnik’e konuşan Yunan hükümetinden iki kaynak, Çipras’ın yıl sonuna kadar Moskova ziyaretini gerçekleştirmeyi ve diplomatik kriz nedeniyle zarar gören Rus-Yunan ilişkilerini yeniden canlandırmayı umduğunu ifade etti.

Kaynaklardan biri, “Çipras, yaşananları geçmişte bırakmak gerektiğini düşünüyor. Rusya ile ilişkilerin yeniden canlandırılması, yaşananların geride bırakılması ve ilişkilerde ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. Başbakan, yıl sonuna kadar Moskova’yı ziyaret etmek istiyor” dedi.
Çipras’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi yapmayı umduğunu da kaydeden kaynak, bu konuda çalışma yapıldığını ve 10 gün içinde bu görüşmenin gerçekleşebileceğini belirtti.

Diğer kaynak da, Çipras’ın Moskova ziyaretinin daha önce planlandığı gibi kasımda yapılabileceğinin altını çizdi.

Yunan kaynak, “Yunan toplumunun ezici çoğunluğu Rusya ile ilişkilerin iyileştirilmesini istiyor ve krizden rahatsızlık duyuyor. Yunanlar, yaşananları normal bulmuyor. İki ülkeyi birçok şey birbirine bağlıyor ve ilişkileri yeniden tesis etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Yunanistan, temmuzda iki Rus diplomatı sınırdışı etmiş ve iki Rus vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirmişti.

Yunanistan, iki Rus diplomatın sınırdışı edilmesi, diplomat olmaya iki Rus vatandaşına ise ülkeye giriş yasağı getirilmesine gerekçe olarak, bu kişilerin Yunan yetkililere rüşvet vermeye çalışmaları ve Makedonya’nın NATO’ya üye olmasına izin verecek bir anlaşmanın bozulması için çalışmaları iddialarını göstermişti.

Rusya bu iddiaları reddederken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, eylülde Yunanistan’a yapmayı planladığı ziyareti iptal etmişti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı