Kadın Sağlığı

Cinsel travmalar Vajinismusa neden olabilir

Vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı veya imkansız olarak algılanmasına denir. Yani kadın bedeninin ve ruhunun penis vajina birlikteliğini içeren cinselliği reddedişi olan vajinismus, aşk kasları adı verilen pelvik taban kaslarının istemsiz ve anlık kasılması olarak tanımlanır. Hastalar orada bir duvar var, penis sanki bir duvara  çarpıyor gibi ifadeler kullanırlar. Hissettikleri ağrı ve diğer duyguları yırtılma, delinme, parçalanma, yanma ya da sızlama şeklinde tarif ederler.

VAJİNİSMUS KENDİNİ PANİK ATAKLA GÖSTEREBİLİR

Vajinismusun en temel ikinci belirtisi o an geldiğinde kişinin panik atak benzeri bir durum yaşamasıdır. Bilinci açık olsa da kontrolü yitirir. Hastalar kendilerini savunma ve koruma çabası içine girer. Vajinismus aynı zamanda ruhsal sıkıntıların bir sonucudur. Hastanın ruhunda ve zihninde biriktirdikleri de vajinismusu tetikleyebilir. Vajinismus sadece kadının bir sorunu değildir, çiftin ortak bir sorunudur.

VAJİNİSMUS’UN NEDENLERİ:

Vajinismusun en sık görülen nedeni arasında psikolojik kaygılar ağırlık kazanır. Kızçocuklarına öğretilen veya irademizin bilinçaltında kodladığı’cinsellik kötüdür’, ’kızlık zarı çok değerli ve korunması gereken bir şeydir’’ düşünceleri bu problemin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutar.

Bazen neden cinsel bilgi eksikliği, basit bir utanma ve cinsel duygularda baskılanma olabilir.

Bazen de altta yatan neden özellikle çocukluk dönemindeki bir yaşantıdır.

Geçmişte yaşanmış bir taciz, ensest ilişki ya da kötü bir cinsel deneyimin ağrı ve acı verici olarak değerlendirildiği durumlar, geçmişte maruz kalınan cinsel yasaklar ve abartılı ilk gece hikayelerinin bilinçaltı oluşturduğu cinsellikle ilgili durumlar  neden olmuş olabilir.


EN ÖNEMLİ NEDENLER:

-İlk denemede acı duyma

-Cinselliği değersizleştiren ve aşağılayan bir aile

-Zayıf, güçsüz anne

-Baskıcı, otoriter baba&baba-kız ilişkilerinde güçlükler

-Cinsel şiddet ve taciz, iğrenmeme ve hoşlanmama

-Eşle uyumsuzluk ve vajinismus sorunları

-Olumsuz ve dinsel ahlaki şartlanma

-Başarısızlık korkusu

-Eşcinsel özdeşleştirme

-Kızlık zarını yitirme korkusu

-Cinsel tabular, yanlış bilgiler ve inanışlar

-Obsesif veya borderline kişilik özellikleri taşıma  şeklinde sınırlanabilir…..

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı