DünyaSağlık

Çin’den corona virüs aşısı için önemli adım


Dünya genelinde etkili olan yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle Covid-19 kaynaklı ölü sayısı ise 470 bine yaklaşırken, salgının ortaya çıktığı Çin’den aşı için umutlandıran bir haber geldi. Bilim insanları Çin’de geliştirilen altı aşıdan birinin insan deneylerinde ikinci aşamaya geçtiği duyurdu. Söz konusu aşının yıl sonunda hazır olabileceği belirtildi.

Reuters’ta yer alan habere göre, Çin Tıbbi Bilimler Akademisi (IMBCAMS) Tıbbi Biyoloji Enstitüsü yeni tip corona virüse (Covid-19) geliştirdikleri aşının insan deneylerinde ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu.

İnsan deneyleri yapan 8 aşının 6’sı Çin’de

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün(DSÖ) duyurduğuna göre küresel çapta 135 aşı geliştiriliyor. Söz konusu aşılardan 6’sı Çin’de olmak üzere 8’i insanlar üzerinde deneniyor.

Klinik denemeler üç aşamada yapılıyor

 

Üç aşamada yapılan klinik denemelerde, ilk aşamada, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Bununla birlikte, dünya çapında geliştirilen aşıların hiçbiri kitlesel dağıtım için gerekli bir adım olan geniş kapsamlı 3. aşama deneylerine geçemedi.

Birinci aşama başarıyla tamamlandı

 

IMBCAMS tarafından dün yapılan açıklamada, Çinli bilim insanlarının insanlarda test ettikleri altı olası aşı arasından birinin ikinci aşama testlerine başladığını duyurdu. Mayıs ayından bu yana devam eden ve yaklaşık 200 gönüllünün katıldığı birinci aşama çalışmalarının başarıyla tamamlandığı bildirildi.

İkinci aşama klinik deneylerinde, enjeksiyonun dozuna karar verilerek, potansiyel aşının güvenli olup olmadığını değerlendirmeye devam edilecek. Bununla birlikte sağlıklı insanlarda aşının neden olduğu bağışıklık tepkisi ölçülecek.

Bu yıl hazır olacak

 

IMBCAMS’ın bildirdiğine göre, araştırmacılar corona virüs aşısının bu yıl hazır olması ve Çin’in gelecekteki aşı stoklarına girmesi için bir bitkinin kullanılacağını belirtti.

Acil durumlarda kullanılabilir

 

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Direktörü Gaou Fun, geçen ay yaptığı açıklamada, 2020 yılının sonunda, acil durumlar için özel gereksinimi olan insanlarda deneysel aşıların kullanılabileceğini açıklamıştı.

Diğer taraftan, Çinli ilaç şirketi Sinavoc Biotech, 16 Haziran’da “CoronaVac” adını verdiği Kovid-19 aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıklamıştı.

 Başa dön tuşu