Kıbrıs

Cinayetin detayları belirginleşiyor
8 GÜN DAHA TUTUKLULUK: Aybak cinayeti ile ilgili olarak tutuklu bulunan zanlılar İbrahim Maraşlı ve Mustafa İlhan Tuncay dün güvenlik önlemleri çerçevesinde mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme cinayet zanlılarının 8 gün daha tutuklu kalmasına karar verdi
Nadire BAHADİ
Yeniboğaziçi bölgesinde 21 Ocak 2014 tarihinde sahilden 60 metre uzaklıkta kum alanda gömülü olarak bulunan Ahmet Aybak’a ait ceset ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 1 Şubat 2014 tarihinde tespit edilen cinayet zanlıları 3 günlük tutukluluk süresinin ardından dün yeniden Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Ayşen Toroslu huzuruna çıkarıldı. Maraşlı ve Tuncay yoğun polis önlemleri ile önce mahkeme hücrelerine ardından da mahkeme salonuna alındı. Konu ile ilgili mahkemede açıklama yapan olayın tahkikat subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürütüldüğünü kaydedip soruşturmanın devam ettiğini belirtirken, mahkeme cinayet zanlıları galerici İbrahim Maraşlı ve beden eğitimi öğretmeni Mustafa İlhan Tuncay’ın 8 gün daha poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.
Olayı hatırlattı
Ahmet Aybak’ın öldürüldüğü cinayetle ilgili tutukluluk duruşmasında iddia makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Cevat Rıza, zanlı İbrahim Maraşlı’nın avukatı Yunsal İlhan ve zanlı Mustafa İlhan Tuncay’ın avukatları Saffet Mehmetalioğulları ile Özben Atalay hazır bulundu. Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli olan ve olayın soruşturmasını yürüten Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran mahkemede ifade sundu. 21 Ocak 2014 tarihinde saat 23:15 tarihinde alınan bir bilgi üzerine Yeniboğaziçi bölgesinde Crystal Rocks Otel’in yaklaşık 1 kilometre Kuzey Doğusu’nda sahilden 60 metre uzaklıkta kumluk alan içerisinde gömülü olarak kıyafetli bir erkek cesedi bulunduğunu hatırlattı. Dalkıran, olayla ilgili başlatılan geniş çaplı soruşturma ve yapılan otopsi neticesinde cesedin Adana doğumlu 49 yaşındaki Ahmet Aybak’a ait olduğu ve Aybak’ın yaklaşık 4 yıldır KKTC’ye sık sık turist olarak geldiğinin tespit edildiğini anımsattı. Dalkıran, cebinde bulunan 408 numaralı oda anahtarı sayesinde ise Aybak’ın öldürülmeden önce Gülseren bölgesinde bulunan Cyprus Aparts Otel’de kaldığının tespit edildiğini anlattı.
Kaçıyorken yakalandı
Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, olayla ilgili yürütülen geniş çaplı soruşturma kapsamında Ahmet Aybak’ı öldüren cinayet zanlılarının 1 Şubat 2014 tarihinde tespit edildiğini söyledi. Dalkıran, olayda 1 numaralı zanlı olarak bulunan İbrahim Maraşlı’nın arandığı sırada saat 16.00 raddelerinde Akyar Kara Giriş Kapısı’ndan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne kaçmak üzereyken tespit edildiğini anlattı. Maraşlı yönetimindeki CJ 212 plakalı aracın bagajında bulunan valiz içerisinde inceleme yapıldığını söyleyen Dalkıran, Maraşlı’nın yakalandığı zaman maktül Ahmet Aybak’ın öldürüldüğü gün onunla son telefon görüşmelerinin yapıldığı e mail adresi tespit edilen Samsung marka cep telefonunun bulunarak emare alındığını söyledi. Dalkıran aracın bagajında bulunan valiz içerisinde yapılan aramada ise zanlı Mustafa İlhan Tuncay tarafından hem Ahmet Aybak’a hem de daha önceden isim olarak tespit edilmiş bir şahsa yapılan ödemeler ile ilgili banka dekontları, ödeme fişleri ve 11 adet şahıslara ait fotoğrafların bulunarak emare alındığını açıkladı. Dalkıran dekontlarda telaffuz edilen ödeme miktarlarının 200 ile 250 bin TL arasında olduğunu açıkladı.
İfadesinde cinayeti nasıl işlediklerini anlattı
Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ikinci zanlı olarak ise Mustafa İlhan Tuncay’ın tespit edildiğini hatırlatan Dalkıran, Tuncay’ın poliste gönüllü ifade vererek cinayeti İbrahim Maraşlı ile birlikte, planlı şekilde işlediklerini ve Aybak’ı birlikte gömdüklerini kamera kaydı karşısında tüm açıklığı ile anlattığını söyledi. Zanlı Tuncay’ın kendi isteği ile polis ekipleri ile birlikte Ahmet Aybak’ı gömdükleri yere gittiğini söyleyen Dalkıran, Tuncay’ın orada da cesedi nasıl gömdüklerini kamera kaydı karşısında anlattığını söyledi.
Çok sayıda silah ve mermi bulundu
İbrahim Maraşlı ve Mustafa İlhan Tuncay’ın 2 Şubat 2014 tarihinde mahkemeye çıkarılarak zanlılar hakkında 3 günlük tutukluluk süresi alındığını söyleyen Dalkıran, 3 günlük süre içerisinde zanlı İbrahim Maraşlı ve Mustafa İlhan Tuncay’a ait evlerde aramalar yapıldığını ve 11 adet ifade alındığını söyledi. Dalkıran,  İbrahim Maraşlı’ya ait evde yapılan aramada ise alınan emareleri şu şekilde sıraladı:
“6 adet kuru sıkı tabanca ve 274 adet kuru sıkı mermi, 1 adet kuru sıkıdan normal tabancaya döndürülmüş 7.65 milimetre tabanca ile 3 adet 7.65 milimetre çapında canlı mermi, 2 adet pompalı tüfek ve 40 adet tek bilyeli fişenkleri, 2 adet hava tabancası ve mermileri, 2 adet cep telefonu görünümünde şok cihazları, rambo bıçağı, tüfek kılıfları, 2 adet kelepçe, ayakkabılıkta 1 çift kahverengi deri altında deniz kumuna benzeyen kum olan ayakkabı, asit formik yazılı kullanılmış olduğu tespit edilen şişe, adres ve telefon numaralarının el yazısı ile yazılı bulunduğu belgeler, Mustafa İlhan Tuncay’ın kız arkadaşına ait Garanti Bankası mevduat defteri kopyası ve telefon sim kartları.”
Çöpte Aybak’a ait yüzük bulundu
Tahkikat Subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran evin karşısında bulunan ve çöp olarak kullanılan yarım varil içerisinde yapılan incelemede ise, evde bulunan promosyon çantanın aynısı içerisinde 3 adet bayan yüzüğü, 2 adet altın bilezik, 1 adet gümüş üzerine Adanalı 01 yazılı erkek yüzüğü, 1 adet pili çıkarılmış Nokia marka cep telefonu ve bükülüp manyetik alanı kırılmış telefon sim kartı ile 1 adet iğnesi ile birlikte enjektör, 2 adet internet modeminin bulunarak emare alındığını açıkladı. Poliste tutuklu kaldığı süre içerisinde konuşmama hakkını kullanan Maraşlı, söz konusu çanta sorulduğuna “ne bileyim ben sokaktaki çöpü” dediği öğrenildi. Polis yapılan çevre soruşturmasında ise söz konusu çöp tenekesinin Maraşlı’ya ait olduğunun öğrenildiğini söyledi. Dalkıran, bilahare yapılan incelemede ise söz konusu “Adanalı 01” yazılı gümüş yüzüğün ise Ahmet Aybak’a ait olduğunun tespit edildiğini kaydetti.
“Olay infial yarattı”
Soruşturmakta olunan meselenin ülkede en ağır suçlardan olan “Taammüden adam öldürme” suçunun son derece ciddi ve infial yaratan bir suç olduğuna değinen Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, olayla ilgili başlatılan soruşturmayı geniş çaplı olarak sürdürdüklerini söyledi. Zanlıların serbest kalması halinde alınacak ifadelere ve aranan emarelere etki edeceğini söyleyen Dalkıran, müdahalesiz bir soruşturma yürütebilmek adına İbrahim Maraşlı ve Mustafa İlhan Tuncay’ın 8 gün daha poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Ayşen Toroslu, polisin başlatmış olduğu soruşturmanın hala devam ettiği yönünde bulguda bulunarak, huzurunda zanlıların serbest kalması halinde yürütülen soruşturmaya etki edebileceği yönünde yeterli şahadet bulunduğunu söyleyerek her iki cinayet zanlısının da 8 gün daha poliste tutuklu kalmalarına karar verdi.Başa dön tuşu