Cilt kanserine dikkat - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Sağlık

Cilt kanserine dikkat

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte, ciltte oluşan lekelenmeler cilt kanserine neden olabiliyor. Uzmanlar, vatandaşları özellikle nisan ve mayıs aylarındaki güneş ışınlarından korunması konusunda uyardı.
Havadis’e konuşan cilt doktoru Özalp Nasıfoğlu, nisan ve mayıs aylarında cildin koruma mekanizmasının henüz oluşmadığına dikkat çekti ve savunma mekanizması oluşmayan bir cildin güneş ışınlarından daha çok etkileneceği uyarsını yaptı. 

“Sıcaklar beraberinde birçok hastalığı getirebilir”
Güneşe çıkılırken koruyucu losyonlar kullanılması gerektiğine dikkat çeken Nasıfoğlu, vatandaşlara şu uyarıları yaptı:
“Aşırı sıcaklar terlemeye neden olur. Bu da beraberinde bakteri oluşumu ve mantar gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca ciltte lekelenmelerin artmasına ve çillenmenin oluşumuna da sebep olabilir. Vatandaşlar güneş ışınlarının etkisinden korunmak için saat 11.00 ve 16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya dikkat etmeli, dışarı çıktıklarında da ciltlerini kapatacak kıyafetleri tercih etmelidir. Kızarıklıklar için ise anti septik sabunlar ve losyonlar kullanılmalıdır.”


“Gıdaların bozulmasına da neden oluyor”
Sıcağın sadece cilde zararlı olmadığına işaret eden Nasıfoğlu ayrıca, aşırı sıcaklar nedeniyle gıdalarında bozulduğunu söyledi. Nasıfoğlu şu şekilde konuştu:
“Sıcaklar cilde zarar vermenin yanı sıra tansiyon ve şeker düşmesine de neden olabilir. Ayrıca sıcaklar nedeniyle gıdalar da bozuluyor. Şeker ve tansiyon rahatsızlıkları olmayan vatandaşlar sıcak havalarda daha çok su, şeker ve tuz tüketmelidir. “

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar