Çiftçi erken seçim istiyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Çiftçi erken seçim istiyor

Çiftçi erken seçim istiyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği UBP İçindeki "muhalif" gruba Güvensizlik Önergesi’ni Cumhuriyet Meclisi’ne sunma, muhalefet partilerine de önergeyi destekleme çağrısında bulundu

Kabakçı: UBP Hükümeti’nin topluma verebileceği hiçbir şey kalmadı… Birlik 10 Haziran’da eyleme gidecek… İnsanımızı yollara dökme taraftarı değiliz ama ne yazık ki bu ülkede çiftçiye de hayvancıya da yaşam hakkı tanınmıyor…


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif gruba “Güvensizlik Önergesi”ni Cumhuriyet Meclisi’ne sunma çağrısında bulunarak, muhalefet partilerinin önergeye destek vermesini istedi.

Kabakçı, UBP Hükümeti’nin topluma verebileceği hiçbir şey kalmadığını söyledi.

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu, ülke insanının günden güne umutsuzluğa sürüklendiğini ifade eden Alican Kabakçı, dün Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek, hükümetin son günlerde aldığı kararları eleştirdi.

Kabakçı, üreticilerin taleplerinin ısrarla reddedildiğini söyleyerek hükümete verdikleri sürenin dolduğunu vurguladı, 10 Haziran’da çiftçilerin eyleme gideceğini açıkladı.

Alican Kabakçı üreticinin hakkını aramaktan başka çaresi kalmadığını söyleyerek “İnsanımızı yollara dökme taraftarı değiliz ama ne yazık ki bu ülkede çiftçiye de hayvancıya da yaşam hakkı tanınmıyor” dedi.

Kuraklık bölgelerinin henüz açıklanmadığını, bölgelerdeki zarar oranına göre üreticiye ödenecek miktarın belirlenmediğini anlatan Kabakçı, hükümetle birliğin ürün fiyatlarında uzlaşıya varamadığını dile getirdi, hükümeti kendi bildiğini yapmakla suçladı.

“30 TL’lik doğrudan gelir desteği yeterli değil”

Bakanlar Kurulu’nun kararlarını da eleştiren Alican Kabakçı, doğrudan gelir desteğinin 3 yıldan beridir 30 TL olduğunu ifade ederek, verim konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı bir yılda söz konusu miktarın yeterli olmadığını savundu.

Tarım arazilerinin günden güne inşaat sektörüne kaydırıldığını dile getiren Kabakçı, hükümetin tarımla ilgili politikasını eleştirdi, siyasilerin açıklamaları ile bir yer varılamayacağını, somut projelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Akaryakıt zammı…

Akaryakıta yapılan zammı da eleştiren Alican Kabakçı, bugün yapılacak “Organik Tarım Çalıştayı”na değinerek, “Bir taraftan organik tarımı ön plana çıkarmak isteyen hükümet bir taraftan da organik tarımda kullanılması kabul edilen Euro Dizel’in fiyatını tavana çıkarıyor” dedi.

“Ülkede geçim sıkıntısı var…”

Somun ekmeğin fiyatının 85 kuruştan 1 TL’ye yükseltilmesine de değinen Kabakçı, buğdayın üreticiden ucuza alındığı, ekmeğinse tüketiciye pahalıya satıldığını savundu.
Fiyatlarla ilgili örnek veren Alican Kabakçı, 50 kilo buğdayın 35 TL’ye satın alındığını, 50 kilo undansa yaklaşık 240 somun ekmek yapıldığını söyledi.
Kabakçı,“Ailesi kalabalık olan asgari ücretli bir işçi nasıl ekmek satın alacak?” diye sordu.
Ülkedeki geçim sıkıntısına dikkat çeken Kabakçı, hayvan üreticilerinin de zor durumda olduğunu kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar