Kıbrıs

Çiftçi 65 milyon TL alacaklı

SADECE KURAKLIĞA 25 MİLYON: Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, çiftçinin bugün itibarı ile sadece kuraklık tazminatı olarak devletten 25 milyon TL alacağı olduğunu kaydetti. Çiftçinin halen devlette yaklaşık 16 milyon TL de Doğrudan Gelir Desteği alacağı bulunuyor

DOĞAL AFET 6 YILDIR VERİLMİYOR: Toplamda 41 milyon TL’lik Doğrudan Gelir Desteği ve kuraklık tazminatı olarak devletten alacaklı olan çiftçiye ayrıca 5-6 yıldan bu yana da doğal afet tazminatları ödenmiyor. Çiftçinin devletten alması gereken doğal afet tazminatı ise 16 milyon TL
ÇİFTÇİNİN GÖZÜ HÜKÜMETTE: Devletten alacağını tahsil edemediği gibi girdi maliyetlerine de para yetiştiremeyen çiftçi, üretim yapamaz duruma geldi. Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı’nın ifadesine göre, tefecilere muhtaç edilen çiftçinin şimdi tek umudu, yeni oluşturulan koalisyon hükümeti

Devletten 65 milyon TL civarında alacaklı olan çiftçiler alacağını bir türlü tahsil edemediği gibi, girdi maliyetlerinin yükü altında ezilmeye devam ediyor.
Geçimini sağlayabilmek için hayvan üreticiliği ve yetiştiriciliği de yapan onlarca çiftçi, sadece günlük 500 TL’lik mazot ihtiyacını karşılamak için elindeki canlı hayvanları satmak zorunda kalıyor.
Her yerden köşeye sıkışan çiftçi, devlet eli ile çökertiliyor.
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği’nin ifadesine göre, bugün onlarca çiftçi, yüksek banka faizlerinin altında ezilirken onlarcası tefecilere teslim.

Kuraklık tazminatı paraları 25 milyon TL
Devletten yaklaşık 65 milyon TL alacağı bulunan çiftçi, yaklaşık 6 yıldan bu yana da doğal afet tazminatı alamıyor.
Hayvan üreticisine ve narenciyeciye yaklaşık 33 milyon TL borçlu olan devletin, çiftçiye sadece kuraklık tazminatı olarak 25 milyon TL borcu bulunuyor.
Devletin,  ayrıca 8 milyon TL civarında mazot desteği borcu çiftçiye ödenmemiş, duruyor.

Kabakçı: Üretim ciddi şekilde düştü
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, üretimde gözle görülür bir gerileme olduğunu belirterek, “Bunun en büyük nedeni, çiftçinin devletten alacağını tahsil edememesidir” dedi.
Çiftçilikte zamanın önemine işaret eden Kabakçı şöyle konuştu: “Köylünün devletten 16 milyon TL Doğrudan Gelir Desteği alacağı var. Bunun yanında devletin çiftçiye aralık ayına kadar 8 milyon TL’ye yakın mazot desteği parası borcu var. Öte yandan çiftçiye 5-6 yıldır ödenmeyen doğal afet tazminatları duruyor bu da hesaplandığında 16 milyon TL civarında. Üretimdeki gerilemenin en büyük nedenlerinden biri budur. Çiftçi parasını gününde alamazsa üretim de yapamaz. Çünkü tarım günün de yapılması gereken uğraştır. Tohumun bugün atılması gerekiyorsa bunun alternatifi yoktur ve bir şekilde o tohum bugün atılmalıdır.”

“Çiftçiyi bankacılara ve tefecilere teslim ediyorlar”
“Bütün bu engeller ortaya konduğunda, ortaya çıkan şu ki, çiftçiyi aslında bankacılara ve tefecilere teslim ediyorlar. Şu an tarlaların hazırlanma dönemi ama bugün ovalarda çalışan traktör yok. Çünkü çiftçinin o traktörün mazotunu karşılayacak parası yok. Bugün bir traktörün günlük mazot tüketimi 400-500 TL arası. Çiftçinin mevcut şartlarda traktörüne bir günlük mazot alabilmesi için 2 tane kuzu satması gerekiyor. Ovalarda kırılan dökülen araç parçaları, traktörün tamiri ve benzeri giderleri ise hiç saymıyorum.”

“Çiftçi büyük geçim sıkıntısı çekiyor”
Alican Kabakçı, kazancını tamamen üretim yaparak kazanan çiftçilerin ciddi geçim sıkıntısı içerisinde olduğunu belirterek, birçoğunun çocuğunun okul ihtiyaçlarını bile karşılayacak mali durumu olmadığını söyledi.
Bir çiftçinin gelinen noktada, kazancı ile maliyetini bile karşılayamadığını söyleyen Kabakçı, çiftçinin çoluk çocuğunun ihtiyacını da göremeyecek duruma getirildiğini söyledi.
Alican Kabakçı, “Düşünün ki, bir çiftçi bugün 100 kilo süt satsa, elde edeceği kazanç ile çocuğunun okul çantası ile ayakkabısını bile alamaz. 200 kilo arpa satsa yine çocuğunun okul çantasını ve üniformasını bile alamaz” diye konuştu.

“Çiftçi ile alay ediliyor”
Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, çiftçinin ayrıca birçok kez rencide edilerek gururunun kırıldığını söyledi.
Kabakçı, “Çiftçiyi mağdur ettikleri yetmezmiş gibi, bir de destekler ve tarım sigortası gibi haklarımızı almaya mücadele ettiğimiz zaman birileri çıkıyor ve ‘Bunlar da hiç doymaz verdikçe isterler’ diyerek gururumuzu kırıyorlar. Yine çiftçiye olan borçlarını ödediklerinde de aslında borçlarına karlık verdiği parayı lütufmuş gibi gösteriyor, çiftçiyi rencide ediyorlar” dedi.

“Umudumuz yeni hükümet”
Çiftçilerin sorunlarını dile getiren birlik başkanı Alican Kabakçı, çiftçinin şimdi umudu yeni hükümete bağladığını söyledi.
Kabakçı, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Çiftçinin tek umudu kaldı, o da yeni kurulan hükümet. İnşallah hükümet dertlerimize çare olur. Hükümet, çok ileri sorunların yanında kısa orta vadeli yeni bir tarım politikası üretmelidir. Sayın Tarım Bakanı’nın işi çok zordur. Çünkü çok büyük bir sorumluluğu vardır. Ancak biz bu sorumlulukta kendisine yardımcı olmaya hazırız. Ancak, olumlu sonuç alabilmemiz için sadece sayın bakanın değil ekibinin de aynı istekte ve heyecanda olması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı