Çiçek hastalığı ile ilgili alınan kararlar açıklandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
KıbrısManşet

Çiçek hastalığı ile ilgili alınan kararlar açıklandı

Tarım Bakanlığı, çiçek hastalığı salgınına rastlanan  Hamitköy ağıllar bölgesinde 2 ay süreyle karantina ve tedbir kararı aldı.

Tarım Bakanlığı, çiçek hastalığı salgınına rastlanan  Hamitköy ağıllar bölgesinde 2 ay süreyle karantina ve tedbir kararı aldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı,  küçükbaş hayvanlarda  çiçek hastalığı görülmesi üzerine Hamitköy ağıllar bölgesinde  2 aylık karantina, aşılama ve karantina bölgesinin dezenfekte edilmesi kararı alındığını duyurdu.

Tarım  ve  Doğal Kaynaklar Bakanlığından verilen bilgiye göre, dün, 33/1998 sayılı Mülki Yönetim ve Bölümleri Yasası, 12 (1) Maddesi altında oluşturulan İlçe Emniyet Kurulu, küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığında artış olduğu ve olası bir salgını önlemek amacıyla ivedi olarak alınması gerekli önlemlerle ilgili konuları görüşmek için toplantı yaptı.


Salgın hastalık ile ilgili tüm paydaşlarla ortak olarak alınan kararlar şöyle,

“Tarım Bakanlığı tarafından bugünden itibaren 2 ay süre ile salgın hastalığın görüldüğü Hamitköy ağıllar bölgesi ve 3 km’lik alanı kapsayan bölgede, karantina ve hastalıkla mücadele tedbiri kararı alınmış olup, bölgeye giriş çıkışların tek noktadan yapılabilmesi için gerekli tedbir ve önlemin Lefkoşa Türk Belediyesi ile Lefkoşa Polis Müdürlüğü tarafından yapılması

Veteriner Dairesi tarafından bugünden itibaren 6 ekip ile hayvanların aşılanmasına başlanması

Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından araç ve yaya ekipleri ile karantina bölgesinin dezenfekte edilmesi

Karantina ve hastalıkla mücadele hususunda tüm çalışmaların Tarım Bakanlığı’nın kontrol ve koordinesinde yapılması”

Yapılan açıklama şöyle:
33/1998 sayılı Mülki Yönetim ve Bölümleri Yasası, 12 (1) Maddesi altında oluşturulan İlçe Emniyet Kurulu, küçükbaş hayvanlarda görülen çiçek hastalığında artış olduğu ve olası bir salgını önlemek nedeniyle ivedi olarak alınması gerekli önlemler ile ilgili önerilerin bildirilmesi konularının görüşülmesi amacıyla, 15 Haziran 2023, Perşembe, saat 15:00’da Tarım Bakanlığı’nın toplantı salonunda bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
Salgın hastalık ile ilgili tüm paydaşlarla ortak olarak alınan kararlar,
– Tarım Bakanlığı tarafından 16 Haziran 2023 tarihinden itibaren 2 ay süre ile salgın hastalığın görüldüğü Hamitköy Ağıllar Bölgesi ve 3 km’lik alanı kapsayan bölgede, karantina ve hastalıkla mücadele tedbiri kararı alınmış olup, bölgeye giriş çıkışların tek noktadan yapılabilmesi için gerekli tedbir ve önlemin Lefkoşa Türk Belediyesi ile Lefkoşa Polis Müdürlüğü tarafından yapılması kararı alınmıştır.
– Veteriner Dairesi tarafından 16 Haziran 2023 tarihinden itibaren 6 ekip ile hayvanların aşılanmasına başlama kararı alınmıştır.
– Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından araç ve yaya ekipleri ile karantina bölgesinin dezenfekte edilmesi kararı alınmıştır.
– Karantina ve hastalıkla mücadele hususunda tüm çalışmaların Tarım Bakanlığı’nın kontrol ve koordinesinde yapılması kararı alınmıştır.
Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar