Diğer SporlarRöportajSporSürmanşet

Chudry: Sporu bırakan sporcumuz varSporcular Yazı Dizisi’nde 52’inci konuğumuz hentbolcu Zeeb Chudry oluyor

GENÇLERE BİR HEDEF VERİLMELİ: Hentbolcu Zeeb Chudry, her branşta yetenekli gençler olduğunu ancak ülke gençliğine yeterli şans verilmediğini, altyapıdan belirli yaşa kadar çok iyi gelen sporcuların gerekli desteği bulamadığına dikkat çekti. Zeeb, gençlere bir hedef verilmesi gerektiğini ve Beşparmak hentbol takımının en basit örnek olduğunu söyledi.
Havadis Spor Servisi’nin Sporcular Yazı Dizisi’ndeki 52’inci konuğu hentbolcu Zeeb Chudry oldu. Zeeb önemli tespitlerde bulunarak eleştiri ve öneriler yaptı.İşte Zeeb Chudry’nin yazı dizimizde sorduğumuz sorulara verdiği cevaplar:

 

1-Covid-19 döneminin yaşandığı 2020 yılında Devletin spor yönetimini nasıl buldun?

 

Covid ile sporumuzun hemen gözden çıkarılabileceğini öğrendik. Spor yönetimimizin görevi sporun devamlılığını gözetmesi gerekmekteydi. En kolayı sporun yasaklanmasıydı; Tabi sağlık açısından en doğrusu ve en az risklisiydi. Acı gerçeğimiz neredeyse tüm branşlarımızın amatör olarak spor yaptığının kabullenişiydi. Kimse yeterli bir sebep ortaya koyamadı. Yılların getirdiği eksiklikler ülke sporunu durmasının nedeni idi.

 

2-Bağlı olduğun federasyonun covid-19 dönemini yaşadığımız 2020 yılındaki çalışmasını veya çalışma yapmamışsa yapmamasını nasıl buluyorsun?

 

Hentbol federasyonu 2020 ligini tamamı ile iptal etmiştir. Ligin büyük bir kısmının oynanmış olması dikkate alındığında federasyonun ve takımların emeklerine yazık etmiştir ama sağlığı ön planda tuttuğumuzdan karara saygı duyduk.

Bazen en büyük başarı sevdiklerinizi güvende tutmaktır.

 

3-Federasyonun antrenman, maç veya lig organizasyonu hakkında sana göre yapması gereken düzenlemeler var mı? Varsa nelerdir?

 

Geçen sene sağlık için ligin iptaline destek verdik. 2021 yılı ile federasyonumuz cesaretli bir şekilde hentbolu oynatmaya çalıştı. Bizde bu konuda destek olduk. Tabi tek isteğimiz az risk ile bu işi yapmak idi. Gelinen noktada yerel vakaların artışı ile risk çok yükseldi. Yine de ilk turnuvamıza katılıp şampiyon olduk. Ama devamında yerel vaka artışı oldu. Antrenman yapamadan ve riskli şartlarda devam etmemiz gerekiyordu. Bu durumda da yönetim ile teknik ekibimiz takım olarak bir karar aldı ve yerel vakalar kontrol altına alıncaya kadar aktivitelerimizi durdurma kararı aldık.

 

4-Kendi branşın özelinde sporcuların motivasyonunu artırmak ve sporun daha iyi gerçekleşmesi için neler yapılması gerektiğini düşünün?

 

Bu konuda uzun vadeli hedefler belirlenmeli. Gençlere bir hedef verilmeli. Yurtdışında devamlı oynayabilecekleri bir turnuva veya lig “Beşparmak hentbol takımı” en basit örnektir.

Türkiye Süper Ligi’nde oynayan son oyuncular bizdik ve profesyonel olabilme fikri bile motivasyonu arttıracaktır.

Genç yaşta bu spora başlamaları için bir neden vermek, hentbola olan ilgiyi ve katılım sayılarını arttıracaktır.

 

5-Ülkede spordan sorumlu bakanlığın/dairenin çalışmalarını ve spora katkılarını nasıl buluyorsun?

 

Kesinlikle yeterli değil, istikrar eksikliği var. Devamlı değişen yönetimler ile her gelenin yeni bir proje yapmaya çalışıyor olması ve süresini tamamlayamaması en büyük sıkıntı. Ülkemizde bu işi yapabilecek spor insanları mevcuttur, gereken şey onları yetkilendirmede.

Konuyu siyasetten ayrıştırmak gerekirse, tüm partiler toplanıp belirli projelere onay verilsin. Yeter ki yönetimler değişse bile hedefler bir, değişim olmaması.

 

6-Devletin spor federasyonlarına veya başarılı sporculara yönelik yaklaşımı sence nasıldır? Nasıl olmalıdır?

 

Ülke gençliğine yeterli şans verilmiyor, altyapıdan belirli yaşa kadar çok iyi gelen sporcularımız gerekli desteği bulamadıkları için dünyadan geri kalıyor. Her branşta yetenekli gençler mevcut. Devletin öncelikle onlara destek vermesiyle üst düzey sporcular kazanılabilir.

Yeterli desteği bulamadığı için sporu bırakan birçok sporcumuz var. En azından onlara bu şans verilmeli.

 

Başa dön tuşu