Dünya

Cezayir’den Macron’un açıklamalarına kınama


Cezayir, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülkeye yönelik yaptığı açıklamaları kınadı ve bunu, “kabul edilemez bir hakaret” olarak nitelendirdi.

Cezayir Cumhurbaşkanlığından Macron’un ülkeye yönelik sözleriyle ilgili açıklama yapıldı.
Açıklamada, “Macron’un açıklamaları, (1830-1962 yılları arasında) Fransız sömürgeciliğine karşı yiğit bir direnişle kendilerini feda eden 5 milyon 630 bin direnişçinin anısına kabul edilemez bir hakarettir” denildi, Macron’un ülkeye yönelik açıklamaları kınandı.Fransa’nın işlediği sayısız sömürge suçunun Cezayir halkına karşı yapılmış bir soykırım olduğu vurgulanan açıklamada, Macron’a atfedilen açıklamaların resmi olarak yalanlanmadığına dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Cezayir’in Paris Büyükelçisi derhal ülkeye çağırdı

Cezayir’in, iç işlerine müdahale edilmesini kesinlikle reddettiği aktarılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un, Cezayir’in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud’u istişare için derhal ülkeye çağırdığı bilgisi verildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün yaptığı açıklamada, Cezayir’i “Fransa’ya kin beslemekle” suçlamış, “Fransız kolonizasyonundan önce bir Cezayir ulusu var mıydı?” ifadesini kullanmıştı.

Başa dön tuşu