Kıbrıs

Çevresel Gürültü Değerlendirmesi ve Yönetimi Tüzüğü Yürürlükte


Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi tarafından çevresel gürültüye maruz kalınması sonucu kişilerin huzur ve sükûnunun, beden ve ruh sağlığının bozulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak amacı ile hazırlanan tüzükle  müzikli eğlence yerleri dahil yaptıkları faaliyet sonucu gürültü çıkaran tesis ve işletmelerin kontrol altına alınması hedefleniyor.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, insanlarımızın yaşam kalitelerini olumsuz etkileyecek tüm faktörleri düşünerek önlem almak durumunda olduklarını söyledi.

Ataoğlu, “Çevresel gürültünün insan sağlığına  dair olumsuz etkileri otoritelerce kabul edilmektedir. Gelen şikayetlerin profiline ve denetimlere  baktığımızda hassas kullanım alanlarının yakınında ciddi gürültü kaynaklarına sahip işletmelerde gürültü kirliliğini önlemek için gerekli çalışmaların yapılmadığını tespit ettik. Bu çerçevede işyeri açma ve çalışma ruhsatı almak isteyen tüm işyerleri başta çevresel gürültü kaynakları açısından incelenecek, kaynağa dair çevresel gürültü ölçümleri yapılacaktır. Çevresel Gürültü Değerlendirmesi ve Yönetimi  tüzüğünde belirtilen sınır değer aşımlarında ise Çevre Koruma Dairemiz tarafından işletmelerin önlem alınması sağlanacak.

Yeni Tüzük kapsamında  yyapılan denetimlerde tüzük kurallarına aykırı davranan işletmelere  para cezası yanında müzik izinlerinin üç haftadan 3 aya kadar askıya alınmasını içeriyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı