Cehennemin kapısında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Güney Kıbrıs

Cehennemin kapısında

Cehennemin kapısında

 

RED VAR ÖNERİ YOK… Avrupa Komisyonu,  Euro Grubu’nun istediği banka mevduatlarından kesinti isteğinin Rum Temsilciler Meclisi’nde reddedilmesinden sonra, Rum siyasilerinin çıkış önerisini bekliyor.  Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly, komisyonunun Kıbrıs’a yardım etmek, yapıcı ve başarılı bir çözüm için elinden geleni yaptığını söyledi


HERKES ENDİŞELİ… Euro Bölgesi’nin Güney Kıbrıs’ı rahatlatmak adına gündeme getirdiği ve reddedilen kurtarma paketi; tüm dünyayı endişeye düşürdü. Euro Bölgesi’nin 10 milyar Euro’luk kredi yardımını vergi kesintileri nedeniyle reddeden Güney Kıbrıs’ın krizi, nasıl aşabileceğini tartışıyor

PAKET HALA GEÇERLİ… Euro Bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup’un başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Güney Kıbrıs için teklif ettikleri 10 milyar Euro’luk kurtarma paketinin hala geçerli olduğunu söyledi. Dijsselbloem, gerekli şartların sağlanması halinde 10 milyar Euro’luk dilimin serbest bırakılacağını söyledi

 

Avrupa Komisyonu, Avro Grubu’nun istediği banka mevduatlarından kesinti isteğinin Rum Temsilciler Meclisi’nde reddedilmesinden sonra borçlanmanın sürdürülebilmesi kriteri ve mali parametreler hakkında alternatif senaryo üretmek için şimdi Rum yetkililerinin çalışması gerektiğini belirtti.
Basına açıklamalarda bulunan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly, Komisyonu’nun Kıbrıs’a yardım etmek, yapıcı ve başarılı bir çözüm için elinden geleni yaptığını söyledi.
Bailly, bununla birlikte kararların Üye Ülkeler tarafından alındığını, hiçbir kararın, Kıbrıs’ın kendisi de dahil iş birliği olmadan alınmadığını vurguladı.
Olivier Bailly, “Komisyon çözümü kolaylaştırmak için beklemeye devam ediyor, Kıbrıs’la, Avro Grubu içerisindeki diğer Üye Ülkelerle, AB kurumlarıyla ve IMF’yle temasları sürdürüyor” şeklinde konuştu.
Bailly, Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Parlamentosu’nun oylamasından önce “mali parametreler hakkında kabul edilebilir, 100,000 Euro’nun altındaki mevduatlardan vergi alınmamasının tercih edildiğini Euro Grubu’nda belirttiğini bildirdi.
Komisyon tarafından hazırlanan yazılı bir açıklamayı gazetecilere okuyan Bailly, “Kıbrıs yetkilileri böyle bir alternatif senaryoyu kabul etmediler” şeklinde konuştu.
Açıklamada, Kıbrıs’a yardım gerekmesinin, Kıbrıs banka sektöründeki önemli sorunlardan dolayı ortaya çıktığı hatırlatıldı ve “Önceki Kıbrıs hükümetiyle bir program üzerinde görüşmeleri tamamlamak mümkün olmadı ve geçen Cumartesi Avro Grubunda Kıbrıs dahil Üye Ülkeler arasında oybirliğiyle Üye Ülkeler, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’nin belirlediği koşulları içeren Kıbrıs’a 10 milyar Avro verilmesine yönelik bir anlaşma oldu” denildi.
Avrupa Komisyonu Sözcüsü Olivier Bailly, “Bu koşullar içerisinde borç sürdürülebilirliği ve mali parametrelerle ilgili kabul edilebilir düzeyde olması yer aldı. Bu programın Komisyonun önerileri ve tercihlerine tam olarak uymamasına karşın Komisyon, hem çok riskli hem de Kıbrıs’ın ekonomisi için daha az destek olacağı için bunu desteklemeyi görev bildi” dedi.

Saris, Putin’in kapısında kaldı

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Dmitri Peskov, Rus Itar-Tass haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris’i kabul etmeyeceğini  ve  böyle bir görüşmenin de planlanmadığını belirtti.
Bu arada, Sarris, Rus mevkidaşı Anton Silouanov ile görüştükten sonra
yaptığı açıklamada, “Rusya’nın desteğini almamızı sağlayacak bir çözümün bulunmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. Henüz kesin bir karar alınmadı” dedi.
Rus Maliye Bakanı ise hiçbir açıklama yapmadı.
Bir Rus Hükümeti kaynağı, Itar – Tass’a yaptığı açıklamada, Rum Bakan Sarris’in,  Rus Maliye Bakanı’nın huzurunda, Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Igor Shuvalov ile de görüştüğünü belirtti.
Rusya haber ajansına göre, müzakereler yarın da devam edecek.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar