KıbrısManşet

Çavuşoğlu: Bakanlık ya da halkın imajını zaafa uğratacak bir adım atmayacağız








Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan güncel konuşmalarda İdlib’deki savaş, bazı sınır kapılarının kapanması, eğitim, balıkçılık, ve askerlik konuları ele alındı.




Sırasıyla YDP Milletvekili Erhan Arıklı, CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları, TDP Milletvekili Cemal Özyiğit ve UBP Milletvekili Zorlu Töre’nin konuşma yaptığı genel kurulda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da eleştirileri yanıtladı.



Konuşmalar ardından Meclis bugünkü çalışmalarını tamamladı. Meclisin bir sonraki birleşimi, 9 Mart Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Girne’deki okulun çökmesinin nedenlerine değinerek, raporun gecikmesinin siyasetle ilgili olmadığını, gelecek yıl çocukların o okulda öğrenim göreceğini belirtti.

Taşımacılığın halen ilkel bir şekilde yapılmaya devam ettiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu yıl ödeme gecikmesinin, Maliye’den değil de, evrakların tamamlanmamasından kaynaklandığını söyledi.

Koronavirüsü ile ilgili nisan sonuna kadar yurtdışına ekip gönderilmemesi ve gelecek grupların gelmemesi için genelge yayınlandığından tüm organizasyonların askıya alındığını söyleyen Çavuşoğlu, üniversitelere yönelik de öğrencilerin ülkeden ayrılmaları teşvikinde bulunduklarını belirtti.

Çavuşoğlu, Maarif Vakfı’nın hayır kurumu ilan edildiğine işaret ederek, vakfın özel okul açabilmesi için hukuki bir engel olmadığını ancak her ilçeye açılmasını uygun bulmadıklarını söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, bakanlık ve halkın imajını zaafa uğratacak bir adım atmayacaklarını dile getirdi.

DAÜ’deki duruma değinen Çavuşoğlu, rektörün görevden alınmadığını, istifa ettiğine işaret ederek, senatonun, Cumhurbaşkanlığı seçim yasaklarını gündeme getirerek rektör seçimine yönelik durumu yeniden değerlendirebileceğini söyledi.

DAK ve DAİ’nin devrine değinen Çavuşoğlu, devir işleminden haberi olmadığını söyledi. Çavuşoğlu, DAÜ’nün geleceğinde fedakarlıklarla ayakta kalacağını gördüğünü ve alınan kararı saygıyla karşıladığını belirtti.

Çavuşoğlu, Özyiğit döneminde alınan kararın siyasi olduğunu söyledi.





Başa dön tuşu