BeslenmeSağlık

Canınızın değil kalbinizin istediğini yiyinTürk Kardiyoloji Derneği, kalp dostu beslenme için hastalara yönelik bir kitap hazırladı. 15 bin basılan, içinde sağlık bilgilerinin yanı sıra yemek tarifleri de bulunan Kalp Dostu Yemek Tarifleri kitabı kardiyologlar tarafından hastalara ücretsiz olarak dağıtılacak.

www.kalbinidinlesen.com adresinden de ücretsiz ulaşılabilecek kitapla ilgili konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Canınızın değil kalbinizin istediğini yiyin
Dr. Mahmut Şahin ne tür beslenmenin sağlıklı olduğu ve kalp damar hastalıklarını önleyeceği konusunda büyük bir bilgi kirliliği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şahin, “Kalp dostu beslenmede temel nokta kilo almayacak şekilde kalori tüketmek, porsiyonları küçük tutmak, çeşitlilik açısından zengin ancak miktar olarak fakir beslenmek, işlenmiş gıda, tuz, şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmak” dedi.BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR: YAĞIN İYİSİ BİTKİSEL

Türk Kardiyoloji Derneği Lipit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Merak Kayıkçıoğlu, kalp ve damar hastalığı, diyabet, tahsiyon yüksekliği olanların riski azaltmak için başka kötü kolesterol olmak üzere kan yağlarını mutlaka düşürmeleri gerektiğini söyledi. Tamamen yağsız besinlerin önerilmediğini ancak katı ve hayvansal yağların azaltılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kayıkçıoğlu, “Hayvansal yağlar yerine zeytinyağı, soya, ayçiçek vb. sıvı bitkisel yağlar tercih edilmeli” dedi.

Türk Kardiyoloji Derneği Önceki ve Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) Gelecek Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, çocukluktan itibaren sağlıklı beslenme ve olumlu davranış alışkanlarının kazanılmasıyla kalp ve damar hastalıklarını engellemek veya geciktirmenin mümkün olduğunu söyledi. Tarihte ilk kez bir sonraki nesilin, öncekinden daha kısa yaşayacağını belirten Prof. Dr. Tokgözoğlu, “Sanayi devrimi ile dünyada sağlıksız ve rafine şeker tüketimi arttı. Sağlıksız pişirme teknikleri ve fast food gıda tüketimi arttı” dedi.

Kalp ve damar hastalıkları, endokrinoloji ve metabolizma, beslenme uzmanı ve yemek blog yazarı tarafından hazırlanan kitapta kalp sağlığını korumak için aşağıdaki önerilerde bulunuluyor:

* Tuz tüketimini günde 5 gramın altında tutun.

* Günde 30-45 gram lif tüketin. Lif ve tam tahıllı gıdalar kan şekerini ve kötü kolesterolü düşürüyor.

* Günde 2-3 porsiyon (200 gram) meyve tüketin.

* Günde 2-3 porsiyon (200 gram) sebze tüketin.

* Haftada 1-2 kez balık tüketin. Bu öğünlerden biri yağlı balıklardan oluşmalı.

* Günde en fazla 30 gram tuzsuz ve yağda kavrulmuş kuru yemiş (ceviz, fındık, badem vb.) tüketilebilir.

* Trans yağ ve katı margarinlerin ve bunları içeren pastane ürünlerinden kaçının.

* Doymuş yağlar toplam enerji alımının yüzde 10 altında olmalı. Doymamış yağlarla değiştirilmeli.

* Şekerli ve alkollü içeceklerden kaçınmalı.

* Sağlıklı beslenenlerin ek diyet takviyelerine ihtiyacı yok.

* Ayrıca sigara içmeyin, hareketli bir yaşam sürün.

Kitap ilaç firması Novartis’in katkısıyla basıldı.

Başa dön tuşu