Candan: Yeşil Hat'ta açılacak her bir delik adamızda karşılıklı faydayı artıracaktır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Mayıs 25, 2024
KıbrısManşet

Candan: Yeşil Hat’ta açılacak her bir delik adamızda karşılıklı faydayı artıracaktır

Armağan candan

CTP Milletvekili Armağan Candan yeni geçiş kapılarının açılması gerektiğini söyledi.

CTP Milletvekili Armağan Candan Lefkoşa Çağlayan’da Haspolat Sanayi Bölgesi’nde ve Kiracıköy-Gaziler/Akıncılar-Limya kapılarının açılması gerektiğini söyledi.

Candan açıklamasında “Adadaki mevcut bölünmüşlük statükosu her iki halka da büyük zararlar vermektedir. Yeşil Hat’ta açılacak her bir delik adamızda karşılıklı bağımlılık ve faydayı artıracak, insani ilişkileri geliştirecek, daha yaşanır bir yurt yaratacaktır.” İfadelerini kullandı.


Açıklama şöyle:

 

YENİ GEÇİŞ KAPILARI AÇILMALI

Bu zor günlerde insanlarımızın hayatını mümkün olduğunca kolaylaştırmak zorundayız. Bunun için de kuzeyle güney arasındaki insan ve ticari mal geçişlerini artırmak önceliğimiz olmalıdır. Gerek kuzeyde alışveriş yaparak daralan ekonomimize katkı yapan Kıbrıslı Rumların kuzeye geçişi, gerekse çalışmak için güneye geçen Kıbrıslı Türklerin hayatını kolaylaştırmak idarecilerin gailesi olmalıdır.

Bu çerçevede;

1- Yıllardır açılmasından bahsedilen Lefkoşa Çağlayan’daki Mağusa Kapısı arabalı geçişlerde Metehan kapısında yaşanan yoğunluk ve yığılmayı hafifletecek, geçiş sayısını ciddi derecede artıracaktır.

2- Haspolat Sanayi Bölgesi’ndeki Kapı’nın açılması sanayici ve üreticilerimizin  talebi olup güneye mal ihracatımızı hızlandıracak ve artıracaktır.

3- Kiracıköy-Gaziler/Akıncılar-Limya kapılarının açılması o bölgede yaşayan gerek Kıbrıslı Türk gerekse Kıbrıslı Rumların izolasyonuna son verecektir.

Bu küçücük adada insanlarımız bunca yıldır yeterince zorluk ve çile çekmiştir. Zaman inisiyatif alma zamanıdır, kaybedecek vaktimiz kalmamıştır. Yeni geçiş kapılarının açılması ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhrandan çıkmak için alınabilecek pratik ve kalıcı önlemlerden bir tanesidir. Bu kapıların açılmasından elde edilecek insani ve sosyo-ekonomik fayda, gerekecek maliyetin kat be kat üstündedir.

Bunun için gerekli olan siyasi irade bizde vardır. Bundan önceki kapıların açılması için kimin gerekli girişimleri yaptığı ve altyapı gereksinimlerini giderdiği halkımız tarafından iyi bilinmektedir. 23 Ocak’ta devralacağımız ülke yönetimi ile aynı iradeyi ortaya koyup gerek ilgili yerel yönetimler, gerek güney, gerek BM, gerekse de AB nezdinde tüm girişimleri yapacak ve bu kapıların da açılmasını sağlayacağız, sağlamak zorundayız.

Adadaki mevcut bölünmüşlük statükosu her iki halka da büyük zararlar vermektedir. Yeşil Hat’ta açılacak her bir delik adamızda karşılıklı bağımlılık ve faydayı artıracak, insani ilişkileri geliştirecek, daha yaşanır bir yurt yaratacaktır.

Yeniden ayağa kalkmak için 23 Ocak seçimleri tarihi bir fırsattır…

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar