Çakıcı, Hüdaoğlu’nun Seçimiden Zaferle Çıkacağını Dile Getirdi... - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

Çakıcı, Hüdaoğlu’nun Seçimiden Zaferle Çıkacağını Dile Getirdi…

Çakıcı

   Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, “Belediyecilikte markadan bahsediliyorsa, o marka Girne’de büstü dikilen Ziya Rızkı’dır, Belediyeciliğin kitabını yazan Sn. Mustafa Akıncı’dır” diyerek, TDP adayı  Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun Lefkoşa Belediye Başkanlığı seçiminden zaferle çıkacağını dile getirdi.

TDP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Partinin  Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu ve Belediye Meclis Üyesi adaylarına yönelik dayanışma gecesi düzenlendi.


Dayanışma yemeğine, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Genel Sekreter Cemal Özyiğit, Milletvekili Mustafa Emiroğluları, LTB’nin ilk seçilmiş başkanı Mustafa Akıncı, ekonomist Ünal Akifler, TDP üye ve sempatizanları ile farklı örgüt ve kurumlardan çok yoğun bir kalabalık katıldı.  Hidden Garden’da gerçekleştirilen gecede, SOS Müzik Grubu da sahne aldı.

Lefkoşa İlçe Başkanı Memduh Çeto’nun açılış konuşması ile başlayan ve Genel Sekreter Özyiğit, Mustafa Akıncı, TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu ve Genel Başkan Çakıcı’nın konuşmaları ile devam eden gece, Belediye Meclis Üyesi adaylarının sahneye çağrılarak, tek tek takdimi ve kitleyi selamlamaları ile son buldu.

DR. SUPHİ HÜDAOĞLU

TDP LTB Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, mali ve idari disiplin, adil ve şeffaf bir yönetim ve hak ettiği hizmeti almış halk ve zamanında ödenen ve yatırımları yapılan çalışanlarla birlikte LTB’yi komadan çıkaracaklarını söyledi.

Hüdaoğlu; “Bize göre sosyal olmayan, toplumcu olmayan bir demokrasi, demokrasi değildir. Biz kişilerin değil, bütün toplumun yükselmesini, yücelmesini istiyoruz. Azınlık birkaç gurubun değil, hep birlikte yukarıya çıkma arzusunda olan kişileriz” dedi.

5 bin yıldır yaşam barındıran, 2500 yıldır kent olan ve son bin yıldır da kesintisiz başkentlik yapan Lefkoşa’nın özellikle son yıllarda bir arpalık olarak görülmesi nedeniyle batağa sürüklendiğini belirten Hüdaoğlu, hem halkın, hem de çalışanların hem sömürüldüğünü, hem de sömürtüldüğünü ifade etti.

Lefkoşa’nın gece 63 bin, gündüz ise 110 bin nüfusu olduğuna dikkat çeken Hüdaoğlu, nüfusun yaklaşık üçte birinin Lefkoşa’daki olumsuzluktan etkilendiğini anımsattı.

TDP’nin kökleri olan TKP belediye başkanlarının, geçmişte belediyecilikte çığır açtıklarını anımsatan Hüdaoğlu, Lefkoşa’ya yeniden çağdaş belediyeciliği getireceklerini vurguladı. Göreve geldikleri andan itibaren partiler üstü duruş sergileyeceklerini belirten Hüdaoğlu, dezavantajlı kesim başta olmak üzere, herkese hak ettiği hizmeti götüreceklerinin sözünü verdi.  Ülke genelinde yaşanan kayıt dışılık ile kriminal olaylardaki artıştan Lefkoşa’nın da nasibini aldığına dikkat çeken Suphi Hüdaoğlu, kayıt dışılığa kesinlikle son vereceklerini söyledi.

GIDA- SU GÜVENLİĞİ

Bazı hormonlar ile kimyasalların 1960’lı yıllardan itibaren Amerika ile Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklandığını, bu yasağın 2010 yılından itibaren Türkiye’de de uygulamaya konduğunu, ancak, Kuzey Kıbrıs’ta halen çok büyük sorunlar yaşandığını söyleyen Hüdaoğlu, göreve gelmeleri halinde gıda güvenliğinin temel öncelikleri arasında olacağını dile getirdi.

Lefkoşa’da şebekeden akan suyun büyük bir bölümünün sağlıksız olduğunu kaydeden Hüdaoğlu, şebekeden akan sularla ilgili sürekli olarak tahlil yapılacağını, halka doğru bilgi verileceğini ve pis suları temizleyeceklerini vurguladı. Hüdaoğlu; “Kıbrıs Türkü hak ettiği kapasiteye ulaşması için bazılarının cebinin örselenmesi gerekiyorsa, hep beraber örseleyeceğiz” dedi.

AKİL İNSANLAR MECLİSİ

Göreve gelmeleri halinde Lefkoşa’da ‘Akil İnsanlar Meclisi’ oluşturacaklarını ve her kesimden kişinin görüşünü alacaklarını belirten Hüdaoğlu, Lefkoşa için ortak aklı birlikte yaratacaklarını kaydetti.

Ülkedeki reklam pastasının %85’inin yurt dışına gittiğini, yerel şirketlerin mağdur edildiğini belirten Hüdaoğlu, seçildikleri takdirde LTB’de kesinlikle yerli reklam şirketleri ile işbirliği yapacaklarını söyledi. 

Geçmiş başkan döneminde yerli birlikler yok sayılarak ve büyük haksızlık yapılarak çok cüzi miktarlarla ihaleler yapıldığını anımsatan Hüdaoğlu, “Buna karşı çıkan CTP ile DP de bu şirket ile anlaşma yaparak, bu yanlışa ortak oldular” dedi.

Hüdaoğlu; “İster kadın, ister insan olsun. İster Kıbrıs’ta doğsun isterse başka yerde, insan olan herkese saygımız sonsuz, ancak aynı saygıyı biz de Kıbrıslı Türklerin şahsında bekleriz” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda halka seslenen Hüdaoğlu, “7 Nisan seçimlerinde vicdanınızla, aklınızla ve geleceğinizi, çocuklarını, torunlarınızı düşünerek karar veriniz. Lefkoşa’nın geleceği, çocuklarımızın sağlıklı olarak yetişmesi için en doğrusunu yapınız” dedi.

MUSTAFA AKINCI

LTB’de ilk seçilmiş başkan olarak 14 yıl hizmet veren Mustafa Akıncı ise gecede yaptığı konuşmada, Lefkoşa’da şebekeden akan su, sofralardaki yiyecekler ve sokakların temizliğinin belediyelerin en asli görevleri olduğunu, ancak, bu konularda Lefkoşa’da çok büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun Lefkoşa halkına temiz, mikropsuz su, güvenle tüketebilecekleri gıda ve zamanında ödenen çalışanlarla birlikte temiz bir Lefkoşa vaat ettiğini belirten Akıncı,  “Hüdaoğlu’nun bu vaat ettikleri az şey değildir, vaat ettikleri sağlıktır, çocuklarımızın sağlığıdır. Bu vaatlerini yapabileceğine inanıyorum, onun için Suphi Hüdaoğlu’nun yanında duruyorum” dedi.

Akıncı, komadaki LTB’yi yoğun bakımdan kurtararak normal servise almayı öngören Hüdaoğlu’nun bu hastayı ayağa kaldırarak, Lefkoşa’yı daha mutlu daha güzel, aydınlık yarınlara taşıyacağına inanç belirtti.

Suphi Hüdaoğlu’nun Tabipler Birliği Başkanlığı döneminde yaptığı işlerin, çevreye gösterdiği duyarlılığın, verdiği mücadelenin çok iyi bilindiğini kaydeden Akıncı, “Suphi Hüdaoğlu’nun belediyeciliği de aile ocağından geliyor. Babası Fahri Hüdaoğlu’nun Alayköy’e ve Kıbrıs Türk belediyeciliğine verdiği hizmetler unutulmayacaktır” dedi.

Suphi Hüdaoğlu’nun, Endonezya’da deprem ve tsunami felaketi yaşandığında, gönüllü ekibin içinde doktor olarak o kişilerin yardımına koşan bir şahsiyet olduğunu da anımsatan Akıncı, “Bu bir insanlık göreviydi, yerine getirdi. Şimdi de Lefkoşa halkının, onun hizmetlerine ihtiyacı var. Bu nedenle aday oldu” dedi.

MEHMET ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, konuşmasına, böylesi özel ve coşkulu geceye katkı koyan, salonu hınca hınç dolduran kişilere teşekkür ederek, ekranları başında olan Kıbrıs Türk halkını selamlayarak başladı.

Salonda, Kıbrıs Türk halkının onurlu yaşaması için mücadele eden, eşitlik, adalet ve dürüstlük isteyen bir kitle olduğunu belirten Çakıcı, TDP’nin 37 yıllık geçmişinin de bu temeller üzerinde olduğunu söyledi. Çakıcı, “Burada bulunanlar, 65 bin  Sosyal Sigorta çalışanlarının hakları için direniş gösteren, mecliste eylem yapan,  bileşik faizlerin kaldırılması, mazbatalar yüzünden hapis yatılmasını önlemek için mücadele eden, kendi evimizin efendisi olmak için mücadele eden, polisin sivile bağlanması için yasa önerisi sunan, çalışanların, halkın haklarının korunması için mücadele eden partinin üyeleridir” dedi.

LTB’nin kötü yönetim ve usulsüz harcamalar nedeniyle batırıldığını, bunda en büyük sorumluluğun da DP ile UBP’de olduğunu savunan Çakıcı, “Cemal Bulutoğluları’nın başkan seçilmesinde, LTB’nin batmasında Sn. Arabacıoğlu’nun sorumluluğu yok mudur?  3 yıl meclise gelmeyen Arabacıoğlu belediye çalışanları hak ararken neredeydi” diye sordu.

UBP adayı Hasan Sertoğlu’nun da ‘Ben Bulutoğluları’nın bıraktığı yerden devam edeceğim’ dediğini savunan Çakıcı, “eğer böyleyse vay halimize” dedi. Çakıcı, “bu halk 2006 yılında kötü yönetim sergilediği için CTP adayı Kutlay Erk’i değiştirmek için Bulutoğlularını seçmedi mi. Bunlar ne çabuk unutuldu” ifadelerini kullandı.

Çakıcı, “Belediyecilikte markadan bahsediliyorsa, o marka Girne’de büstü dikilen Ziya Rızkı’dır, Belediyeciliğin kitabını yazan Sn. Mustafa Akıncı’dır” dedi.

Dr. Suphi Hüdaoğlu’nun bu seçimlerden zaferle çıkacağını dile getiren Çakıcı, “Bu seçimden zaferle çıkacağız, ve ülkedeki değişim Lefkoşa’dan başlayacak. Önümüzdeki genel seçimlerde de Kıbrıs Türk halkından TDP’yi birinci parti yapmasını talep ediyoruz. TDP mutlaka hükümeti oluşturan parti olacaktır” dedi

CEMAL ÖZYİĞİT

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit,  salonu dolduran kalabalığa dikkat çekerek, “Bu kalabalık kuru gürültü değil, rüşvetle, çocukları istihdam edildiği için buraya gelmiş değil, yürekli ve onurlu insanların oluşturduğu bir kalabalıktır” dedi.

TDP’nin, TKP’nin tıpkı 1981 yılında yaptığı gibi emin adımlarla iktidara yürüdüğünü belirten Özyiğit, “Ancak bu sefer önümüze kim çıkarsa çıksın asla bizi durduramayacaktır” ifadesini kullandı.

TDP’nin, Kıbrıs Türkü’nün uluslar arası alanda tanınmış tek kamu kurumu olan LTB’yi içine düşürüldüğü bataktan çıkması, halkın yüzü akı olması için kolları sıvadığını belirten Özyiğit, Lefkoşa için en iyisinin Dr. Suphi Hüdaoğlu ve ekibinin olduğunu vurguladı. Özyiğit, 7 Nisan akşamı Lefkoşa’nın yeniden Ak güvercine teslim edileceğini kaydetti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar