Büyümeyen çocuklar için: Lego House - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Bilim ve TeknolojiOyun

Büyümeyen çocuklar için: Lego House

1949 yılından beri üretilen Danimarka merkezli Lego oyuncakları yıllardır büyük bir kitlenin favori oyuncağı olmayı sürdürüyor. Üzerlerindeki girinti ve çıkıntılar sayesinde kolayca birbirine takılabilen, yaratıcılığı yüksek oranda destekleyen Legolar, geçmişin ve bugünün çocuklarının zeka gelişimine büyük katkı sağlıyor.


Küçük çocukların güzel zaman geçirmek için tercih ettikleri Lego, çocukluklarını yaşamaya devam eden yetişkinler için de hobi gereci olarak kullanılıyor. Danimarka’da bulunan Lego House ise oyuncak tutkusundan vazgeçemeyenleri devasa bir Lego dünyasında ağırlıyor. Milyonlarca parça Lego ile oluşturulmuş olan Lego House, ihtişamlı görüntüsü ile ziyaretçileri büyülüyor.

Yıllardır geniş bir kitlenin tutkulu hobisi olmayı başarmış olan Lego oyuncakları 2017 yılından beri artık içerisine girilen bir dünya olmuş durumda. Çocukların yaratıcı oyuncağı, büyüklerin vazgeçilmez hobisi olan Lego Danimarka’da bir eve sahip. Bu Lego evi sayesinde oyuncağa büyük bir bağlılık duyan kişilerin Lego dünyasında yaşama hayali gerçekleşmiş oldu. Lego evini dünyanın en ünlü mimarlık firmalarından biri olan Bjarke Ingels Group tasarlamış. Lego oyun cenneti olarak tasarlanan Lego House, 130.000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor.

İçerisinde 25 milyon parça Lego olan merkez, ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor. Danimarka’nın Billund isimli kasabasında kurulan ve inşaat çalışması tam 4 yıl süren Lego House kurulduğu ilk senesi olan 2017’de ortalama 250.000 ziyaretçi ağırlamış. Ziyaretçi sayısının her geçen gün 2500 kişi kadar artacağı düşünülen Lego House’ta Lego oyuncaklarından yapılmış devasa mimariler bulunuyor. 21 devasa Lego parçasının bir araya gelmesiyle oluşturulan Lego House çocukların ve büyüklerin kendilerini bir Lego cennetindeymiş gibi hissetmelerini sağlıyor.

Tasarımı ve konseptiyle ziyaretçileri âdeta büyüleyen Lego House binasının bir kısmında legolardan inşa edilmiş hayvanlar ve sanat eserleri sergileniyor. Çok geniş bir alana yayılmış olan devasa bina, içerisinde ziyaretçilere dört farklı konsept sunuyor. Bunlar; geniş bir alana sahip, ziyaretçilerin rüya gibi bir deneyim yaşamalarını sağlayan oyun odası, zengin ve seçkin lezzetler ile ziyaretçilerin hem gözünü hem de midesini doyuran üç adet restorandır.

Ayrıca Lego House’ta Lego tutkunları için dünyadaki en geniş Lego dükkânı da bulunuyor. Ziyaretçiler buradaki zengin Lego dünyasından hem kendilerine hem de arkadaşlarına hediye seçebiliyor. Her yerde bulunmayan Lego oyuncaklarının olduğu bu mağaza, Lego tutkunları için âdeta bir cennet. Lego House, Lego tutkunu olsun olmasın, kendini yepyeni bir deneyimin ve rengarenk bir dünyanın içerisinde bulmak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken bir yer.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar