Büyükkonuk Geleneksel Eko Gün Yapıldı

10
Büyükkonuk Geleneksel Eko Gün Yapıldı

Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda Büyükkonuk köy meydanında yer alan Eko Gün’ün açılışına, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’den de katılımın olduğu Eko Gün’de, yöre halkı yerel ürünlerinin satışını yaptı, müzik dinletileri düzenlendi, halk oyunları sahnelendi.

Büyükkonuk Belediye Başkanı Sezai Sezen açılışta yaptığı konuşmada, Eko Gün etkinliğine her geçen yıl daha çok ilgi gösterildiğini ifade ederek, amaçlarının Kıbrıs Türk kültürünü yaşatarak gelecek nesillere aktarmak olduğunu kaydetti.

Sezen, bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen eko gün etkinliğinin uluslararası boyuta taşındığını ve “1’inci Uluslararası Eko Gün” etkinliği olarak düzenlendiğini dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş da, etkinliğin önemini vurguladı ve bu tür etkinliklerde törensel kısımların azaltılması gerektiğini kaydetti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından Eko Gün etkinliklerinin önemli olduğunu belirtti.

Meclis Başkanı Sibel Siber de, etkinliğin turizm açısından önemine değinerek, ilginin oldukça yoğun olduğu Eko Gün etkinliğinde vatandaşların güzel bir gün geçirmesini, halkın da ürettiklerini satma imkanı bulmasını temenni etti.