Büyükkonuk Eko Gün, Pazar günü halkla buluşuyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Büyükkonuk Eko Gün, Pazar günü halkla buluşuyor

KKTC’nin ilk Eko Gün etkinliği, 3 yılın ardından 8 Ekim 2023 Pazar Günü, Büyükkonuk köy meydanında düzenleniyor. Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu, “Dolu dolu bir programla Eko Gün sizi bekliyor. Biz sizi misafir etmeye hazırız. Siz de hazırsanız 8 Ekim’de görüşmek üzere” dedi.

 


Mehmetçik  Büyükkonuk Belediyesi 3 yıldır gerçekleştirilemeyen Büyükkonuk Eko Gün’ü tekrar halkla buluşturuyor. 16 yıl önce ilk kez Ekim 2007 tarihinde yapılan Eko Gün, 21 satış standı ile başlayıp, her yıl daha da gelişerek bugünlere ulaşmış ve bir marka haline geldi.

 

YEREL ÜRÜNLER HALKLA BULUŞACAK

Mehmetçik  Büyükkonuk Belediyesi 8 Ekim 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Büyükkonuk Eko Gün’de, satışı yapılacak yerel yiyecekler, el sanatları ve etkinliğe katılacak sanatçılarla halka muhteşem bir hafta sonu yaşatmayı hedefliyor.

Büyükkonuk Eko Gün etkinliği, bir tam gün boyunca devam edecek ve sabah saat 10.30’da başlayıp akşam 19.00’a kadar devam edecek.

Eko Gün’de; Kıbrıs Havaları Derneği müzisyenleri satış stantlarının bulunduğu alanda gün boyu müzikleri ile ziyaretçilerimize unutulmaz bir gün yaşatacak. Aytaç Çağın’dan Keman Dinletisi, Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği, HASDER Ekiplerinin Halk Dansları Gösterilerinin yanında Ferdi Usbahalı, Grup Otantik, Osman Özcömert, ROTA ve Ahmet Evan Konserleri de yer alacak.

 

 

GÜN BOYU AKTİVİTELER DÜZENLENECEK

Büyükkonuk Eko Gün’de gün boyu aktiviteler düzenlenecek. Yemeni yapımı, Sepet yapımı, Tavli  Süpürge yapımı, Donolu sandalye yapımı, Hellim yapımı, Paner yapımı, Palüze yapımı, Pekmez yapımı, Elek kalbur yapımı, Kabak süsleme, Herse yapımı, Arahti yapımı, Kil yapımı, Çocuk aktiviteleri düzenlenecek.

 

HASDER ÇOCUK AKTİVİTELERİ DÜZENLENECEK

Öte yandan  saat 11:00 – 16:00 arasında, Sele Paner yapımı ve Tezgah dokuma aktivitesi düzenlenecek. Saat 11.30 – 12:30  ve  13:30  – 15:00 arasında topaç ve markutti uçurma yapma aktivitesi düzenlenecek.

 

“8 EKİM’DE GÖRÜŞMEK ÜZERE”

Mehmetçik Büyükkonuk Belediye Başkanı Dr. Fatma Çimen Tuğlu, “Kıbrıs’ın en güzel lezzetlerinin satışa sunulacağı yiyecek ve içecek stantlarında, halkımız adamızın eşsiz tatlarını yeniden deneyimleme imkanı bulacak.

Kimsenin en küçük bir endişesi olmasın. Etkinlik sahiplerimiz ve Belediyemiz için gıda güvenliği son derece önemlidir. Gıda Mühendisleri Odası’nın denetiminden geçmiş üreticilerimiz tarafından satışa sunulacak yiyecek ve içeceklerimiz kontrolleri yapılmış şekilde halkımızla buluşacak. Din, dil, ırk, köken ayrımı gözetmeksizin, bu topraklarda yaşayan herkesi kucaklayan bir etkinlik olma özelliği taşıyan Büyükkonuk Eko Gün’e herkesi davet ediyoruz. Dolu dolu bir programla Eko Gün sizi bekliyor. Biz sizi misafir etmeye hazırız. Siz de hazırsanız 8 Ekim’de görüşmek üzere” dedi.

 

GIDA VE HİJYEN EĞİTİMİ VERİLDİ

Öte yandan geçtiğimiz hafta Eko Gün’de taze ürün yapıp satacak olan stant sahiplerine yönelik Gıda Mühendisleri Odasın Başkanı Beste Oymen tarafından, gıda ve hijyen eğitimi verildi.

Verilen eğitimde; gıda güvenliği, satışı yapılacak olan ürünlerin üretiminden satışına kadar olan sürede nelere dikkat edilmesi gerektiğini, ürün ambalajları, kişisel hijyen, temizlik konularında katılımcılar kapsamlı bir şekilde bilgilendirildi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar