Büyük soygun - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Aralık 5, 2023
Kıbrıs

Büyük soygun

Büyük soygun

Girne Polis Müdürlüğü tarafından başlatılan ve içerisinde polislerin de bulunduğu bir dolandırıcılık çetesi açığa çıktı. Bir polis tutuklandı, yeni tutuklamalar gündemde

 


BÜYÜK VURGUN… Polis Genel Müdürlüğü’nden bazı isimlerin de içinde bulunduğu “sigorta şebekesi” Girne Polis Müdürlüğü’nün başarılı bir operasyonu sonucu çökertildi. Polis-sigorta şirketi-kaportacı üçgeninde yapılan ve hayali kaza tutanakları ve oto kaporta-doğrultma faturalarının ortaya çıkarıldığı olayda, vurgunun milyonlarca TL’ye ulaşmasından korkuluyor

 HAYALİ KAZA TUTANAĞI… Uygulamaya konulan planda, trafik polisleri, hayali kazalar üreterek, kaza tutanakları tuttu. Ardından da devreye sigorta şirketi çalışanı girerek, “kazalı gibi gösterilen” araca, hasar tespit değeri biçti. Son aşamada da sahte fatura düzenleyen kaporta şirketi, sigorta şirketinden para aldı

RESMİ EVRAKLAR KULLANILDI… Henüz ismi açıklanmayan sigorta şirketlerinden, kaza varmış gibi düzenlenen raporların ardından “1 milyon TL” olarak ifade edilen bir miktar para sızdırıldı. Olayda, polisler tarafından müdürlüğe ait resmi evrak, olay yeri defteri gibi argümanlar kullanıldı

Havadis-ÖZEL
Polis Genel Müdürlüğü’nden bazı isimlerin de içinde bulunduğu “sigorta şebekesi” Girne Polis Müdürlüğü’nün başarılı bir operasyonu sonucu çökertildi. Polis-sigorta şirketi-kaportacı üçgeninde yapılan ve hayali kaza tutanakları ve oto kaporta- doğrultma faturalarının ortaya çıkarıldığı olayda, vurgunun milyonlarca TL’ye ulaşmasından korkuluyor.
Girne Polis Müdürlüğü tarafından uzun süredir büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen operasyon, isimlerin de netleşmesi ile Lefkoşa’ya sıçradı.
Olay, bir grubun kaçak kaza tutanağı düzenleyerek, bunu sigorta şirketlerine onaylattırdıktan sonra, bir kaportacıdan “tamir edildiğine” yönelik sahte fatura temin edilmesinin ortaya çıkması ile patlak verdi.
Soruşturmasını derinleştiren Girne Polis Müdürlüğü ekipleri, Lefkoşa Trafik Polis Müdürlüğü’nde görev yapan Namık Ceylangüden ismine ulaştı.
Ceylangüden ile birlikte, iki trafik polisinin daha soruşturma kapsamına alındığı ve dün akşamdan itibaren yeni tutuklamaların da gündeme gelebileceği öğrenildi.

POLİS MEMURU SUÇUNU İTİRAF ETTİ HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ…

Akıl almaz dolandırıcılık
İçerisinde Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan polislerin de yer aldığı dolandırıcılık çetesi, akıl almaz bir yöntem kullanarak, sigorta şirketlerini yüklü miktarda para dolandırdı.
Uygulamaya konulan planda, trafik polisleri, hayali kazalar üreterek, kaza tutanakları tuttu. Ardından da devreye sigorta şirketi çalışanı girerek, “kazalı gibi gösterilen” araca, hasar tespit değeri biçti. Son aşamada da sahte fatura düzenleyen kaporta şirketi, sigorta şirketinden para aldı.

İlk etapta üç polis
Havadis’in polise yakın kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Girne Polis Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma, polislerin Lefkoşa’da görevli olması nedeniyle, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne devredildi.
Soruşturmasını derinleştiren Lefkoşa Polis Müdürlüğü, Namık Ceylangüden isimli polisi tutukladı, Alayköy Polis Karakolu’nda tutularak, ifadesi alındı.
Alınan ifadelerin ardından, ilk etapta iki polis mensubunun daha tutuklanacağı belirtildi. Soruşturmanın devamında, tutuklu sayısının daha da artabileceği konuşuluyor.

Sigortacı-kaportacı
Sahte trafik kaza raporunun ardından, devreye sigorta şirketinde çalışan kişi ve veya kişiler girerek, “kaza varmış” gibi, hasar tespit tutanağı düzenledi.
Ardından da ismi “Güney Garaj Ltd.” olarak açıklanan oto-kaporta şirketi devreye sokuldu. Buradan da “sahte fatura” alınarak, “iş yapılmış” gibi sigorta şirketinden para talep edildi.
Polis- sigortacı- kaportacı üçgeninde devam eden soygunun miktarının oldukça büyük olduğu ifade edildi.

Görev Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün
Soruşturmasını tamamlayan Girne Polis Müdürlüğü, ulaştığı kişi ve şirket isimlerini, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne aktardı.
Soruşturmanın bu noktadan itibaren, Lefkoşa Polis Müdürlüğü tarafından sürdürüleceği, bugünden itibaren ise, yeni tutuklamaların olabileceği vurgulandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
1
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar