Büyük Rezalet - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Büyük Rezalet

Büyük Rezalet

BURUNLARINDAN GELDİ… Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, dün Boğaz Piknik Alanı’na gitti. Gördükleri çirkin manzara karşısında şok olan öğretmen ve öğrenciler, çevre kirliliği, kötü kokul ve sinekler yüzünden ne doğru düzgün yemek yiyebildi ne de eğlenebildi

ÇÖPLERİN İÇİNDE KALDILAR… Piknik masalarının üzerinde bırakılan yemek artıkları, etrafa savrulan çöpler, tuvaletlerin durumu mide bulandırdı. Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, çevre kirliliği sebebi ile bölgeyi planlanan zamandan önce terk etmek zorunda kaldı
ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER TEPKİLİ… Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, Boğaz Piknik Alanı’nda yaşanan çevre kirliliğine büyük tepki gösterdi. Öğretmenler, gördükleri manzara karşısında öğrencilerine karşı büyük utanç duyduğunu söyledi. Öğrenciler ise pikniğe katıldığına pişman


Duygu ALAN
Sınavların bitmesi ve yaz mevsimin başlaması ile birlikte piknik yapmak isteyen Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, dün Boğaz Piknik Alanı’na gitti.
Bölgedeki çevre kirliliği sebebi ile öğretmen ve öğrenciler, bölgeyi planlanan zamandan önce terk etmek zorunda kaldı.
Yemeklerini, çöp yığınları içerisinde yemek zorunda kalan okul öğretmenleri ve öğrencileri yaşanan rezalet karşısında büyük tepki gösterdi.
Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun, Boğaz Piknik Alanı’nda gördükleri manzara karşısında öğrencilerine karşı büyük utanç duyduğunu söyledi.
Havadis’e konuşan öğrenciler ise piknik alanını kullanan vatandaşlara çağrıda bulunarak çevre temizliği konusunda daha duyarlı olmalarını istedi.

Hem pis hem tehlikeli
Boğaz Piknik Alanı, pislikten geçilmiyor. Dev çöp yığınlarının bulunduğu piknik alanında birçok çöp konteyneri var ancak tamamı dolup taşmış durumda.
Masaların üzerinde bırakılan yiyecek artıkları çürümüş vaziyette. Etrafa atılmış cam kırıkları yangına davetiye çıkarıyor.

Tuvaletler mide bulandırdı
Piknik alanına ait bay ve bayan tuvaletlerine pislikten, kötü kokudan girilmiyor.
Tuvaletlerdeki klozetlerin görüntüsü görenlerin midesini bulandırıyor. Duyarsız vatandaşlar tarafından kirletilen ve sifon çekme alışkanlığı olmayanlarca mikrop yuvası haline dönüştürülen tuvaletlerde ayrıca çeşmelerden su da akmıyor.
İnsani ihtiyaç olan tuvalette, çocuk bezi, pet, su şişeleri, kirli tuvalet kağıtları gibi atıkların dışında yemiş ambalajları da bulunuyor.
Boğaz Piknik Alanı’nda dolaşan başıboş hayvanlar tarafından taşınmış olsa gerek tuvaletlerde ayrıca yemek atıkları da var.

Öğretmenler tepkili
Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun ve pikniğine katılan okul öğretmenleri, Boğaz Piknik Alanı’nda yaşanan çevre kirliliğine büyük tepki gösterdi.
Yetkililerin Boğaz Piknik Alanı’nda çevre temizliği konusunda bir an önce harekete geçmesi gerektiğini kaydeden öğretmenler, piknik alanını kullanan vatandaşlara da çevreye karşı daha duyarlı olmaları konusunda çağrı yaptı.
Boğaz Piknik Alanı’ndaki çirkin manzara karşısında utanç duyduklarını ifade eden okul müdürü ve öğretmenleri, bilmeyerek de olsa öğrencilerinin böylesine çirkin bir manzara ile karşılaşmalarına vesile oldukları için büyük üzüntü duyduklarını kaydetti.
Sadece okul olarak güzel bir gün geçirmeyi isteyen ve bu güzel günü de birçoğunun hafızasında en güzel yanı ile kalan Boğaz Piknik Alanı’nda geçirmeyi arzu eden Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu, Boğaz Piknik Alanı’nı tercih ettiklerine pişman oldu.

Uzun: Utandım
Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu Müdürü Cengiz Uzun, Boğaz Piknik Alanı’nda gördükleri manzara karşısında öğrencilerine karşı büyük utanç duyduğunu söyledi.
Öğrencilerin, büyük bir hevesle pikniğe geldiğini ancak pislik, kötü koku ve sinekler nedeni ile yemeklerini bile yiyemediklerini kaydetti.
Boğaz Piknik Alanı’nda yaşanan çevre felaketinden şikayet eden Uzun, şöyle dedi:
“Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu olarak piknik yapmak üzere Boğaz Piknik Alanı’na geldik. Ancak buranın bu denli kirlilik içerisinde olduğunu bilseydim, çocuklarımızı asla buraya getirmezdim. Şahsen gördüğüm manzara karşısında şaşkına döndüm ve çocuklara karşı büyük utanç duydum. Böyle bir çevre kirliliği kabul edilemez.”

Özüörçün: Tam bir rezalet
Boğaz Piknik Alanı’nda süregelen çirkin manzara, okul öğretmenleri ve öğrencilerinin yanı sıra öğrencileri piknik alanına getiren otobüs şoförü Salih Özüörçün’ü de öfkelendirdi.
Havadis’e konuşan Salih Özüörçün, “Boğaz Piknik Alanı’nı pislik içerisinde, her taraf çöplerle dolu, tuvaletler leş gibi, çeşmelerden su akmıyor. Tam bir rezalet. İnsanlar yemek bile yiyemedi. Böylesi güzel ve doğa harikası bir yerde böylesi bir çevre kirliliği, doğrusu olur şey değil” dedi.

Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi?
Yasmin Durmaz: Kabus gibi
“Boğaz Piknik Alanı, bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ortam çok kötü. Her taraf çöplük içerisinde. Buraya okul olarak piknik yapmak için geldik. Ancak ne içimize sinerek yemek yiyebildik ne de eğlenebildik. Kabus gibi. Hiç beklediğimiz gibi bir gezi olmadı. Üzgünüz.”

İnci Oran: Boğaz Piknik Alanı’na yakışmadı
“Yemeklerimizi pisliğin, çöpün içerisinde yemek zorunda kaldık. Koku bir yandan sinekler diğer yandan hiçbir zevk alamadık. Ortam berbat durumda. Gördüğümüz manzara karşısında şaşkınız. Temiz bir yer aradık oturmak için ancak bulamadık. Bir an önce yetkililerin Boğaz Piknik Alanı’nı elden geçirmeli ve burası temizlenmelidir. Böyle bir doğa ortamına bu pislik hiç yakışmadı.”

Şayan Göktepe: Boğaz, Dikmen Çöplüğü’ne döndü
“Buraya gelirken çok eğleneceğimizi ve güzel bir doğa ortamında harika bir gün geçireceğimizi umut etmiştim. Ancak umduğumu bulamadım. Her yer pislik içerisinde. Ben buraya gelen insanların daha duyarlı olmasını ve çevreyi temiz tutmalarını rica ediyorum. Boğaz Piknik Alanı bu manzarayı hak etmiyor. Dikmen Çöplüğü’ne döndü.”

Havva Demiroğlu: İnsanların daha duyarlı olmasını bekliyoruz
“Bazı insanların duyarsızlığı nedeni ile bir doğa harikası olan Boğaz Piknik Alanı, çöplüğe dönüştü. Her taraf kirli, oturacak bir temiz yer bulamadık. Günümüz zehir oldu. Yetkililer bu pisliği bir an önce ortadan kaldırmalı ve insanlarımız da üzerine düşeni yapmalıdır. Bizler insanların çevreye karşı daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.”

Atilla Bulancak:  Sineklerle savaştık
“Boğaz Piknik Alanı’nı umduğumuz gibi bulmadık. Her yer çöp dolu. Üstelik birçoğu da kokuşmuş durumda. Belli ki, bu çöpler uzun zamandır toplanmıyor. Zaten zevkle yemek yiyemedik, üşüşen sineklerle resmen savaştık. Top oynayalım dedik. Topumuz kaçtı ve çöplerin içerisine düştü. Topu düştüğü yerden alamaya hiç birimizin midesi el vermedi. Böyle bir doğa ortamının güzel ve temiz olmasını beklerdik.”

İbrahim Kırmızısakal: Duyarlılık bekliyoruz
“Ben ailem ile Boğaz Piknik Alanı’na yaklaşık 2 yıl önce yine gelmiştim ve o zaman gayet temizdi, çok da güzel bir gün geçirmiştik. Bu kez de aynı ümitle yola çıktım ancak görünen manzara karşısında hepimiz hayal kırıklığı yaşadık. Piknik alanı çöplük, pislik içerisinde. Yetkililere ve vatandaşlara sesleniyorum. Lütfen yetkililer burayı bir an önce temizlesin vatandaşlar da çevreyi kirletmesin.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar