240 Ton Mazot Çaldılar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 16, 2024
Kıbrıs

240 Ton Mazot Çaldılar

240 Ton Mazot Çaldılar

4 YILYDA 5 BİN lt… Mali Suçlarla Mücadele Amirliği, akıl almaz bir hırsızlık olayını açığa çıkardı. Alpet’in Kalecik’teki akaryakıt dolum tesislerinde 2 çalışan, 4 yılda 240 ton mazotu çalarak piyasaya sürdü. 4 yıl boyunca her ay 5 bin litre mazotu tesisten çıkaran iki kafadar bunu alıcılarına ulaştırdı  
8 KİŞİ TUTUKLANDI… Kalecik’teki akaryakıt dolum tesislerinde görevli 2 Alpet çalışanının yanı sıra çalınan mazotu satın alan 3 benzin istasyonunun sahibi ile onların birer çalışanı da tutuklandı. Şebeke gibi çalışan kafadarlar suçunu itiraf etti

Nadire KRAŞLIOĞLU
Kalecik Tesisleri’nde faaliyette bulunan Altınbaş Ltd.’ye ait Alpet Akaryakıt Dolum Tesisleri’nde büyük petrol vurgunu ortaya çıkarıldı. Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından Alpet Akaryakıt Dolum Tesisleri’nde 2 yıl önce başka bir meseleden dolayı başlatılan soruşturma sırasında, 2004 ile 2008 yılları arasında binlerce litre mazotun çalışanlar tarafından çalınarak piyasa değerinin altında piyasaya satıldığı ortaya çıktı. Suçla ilgili olarak söz konusu dolum tesisi çalışanı Salim Kuruağaç ile Sadık Gültekinoğlu ve çalınan mazotların hırsızlık olduğunu bildiği halde satın alan Şaban Muhtaroğlu, Hacı Karabudak, Gürsel İlerici ve petrol istasyonu sahipleri Kemal Güneşoğlu, Cem Yavuz ve Hüseyin Çavuş tutuklandı. İş yeri çalışanı tarafından hırsızlık ve hırsızlık mal kabulü suçları ile ilgili dün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan tutukluların, soruşturma maksatlı 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verildi.
Her ay 5 bin litre mazot çalındığı ortaya çıktı
Konu ile ilgili mahkemede ifade veren Polis Çavuşu Necip Samancı, Kalecik tesislerinde faaliyette bulunan Altınbaş Ltd.’ye ait Alpet Akaryakıt Dolum Tesisleri’nde dolum operatörü olarak çalışan zanlı Salim Kuruağaç ile Sadık Gültekinoğlu’nun 2004 ile 2008 yılları arasında her ay düzenli olarak 5 bin litre akaryakıtı mal sahibinin rızası olmaksızın çalarak Şaban Muhtaroğlu, Kemal Güneşoğlu, Hacı Karabudak, Cem Yavuz, Hüseyin Çavuş ve Gürsel İlerici’ye piyasa değerinin altında sattıklarının tespit edildiğini açıkladı. Alpet Akaryakıt Dolum Tesisleri’nde 2 yıl önce başka bir meseleden dolayı başlatılan soruşturma sırasında suçun işlendiğinin tespit edildiğini belirten Samancı, zanlıların 25 Nisan tarihinde tespit edilerek tutuklandığını açıkladı. Polis çavuşu Samancı, Sadık Gültekinoğlu, Hacı Karabudak, Hüseyin Çavuş ve Gürsel İlerici’nin gönüllü ifade verdiklerini belirterek, Gültekinoğlu, Kuruağaç ve Muhtaroğlu’nun suçlarını kabul ettiklerini söyledi.
Soruşturma geniş çaplı ilerliyor
Tutukluların poliste vermiş oldukları ifadelerinde isimleri geçen 10 kişiden daha ifade alınması gerektiğini belirten Necip Samancı, çalınan akaryakıtın değerinin devam eden soruşturmada belirleneceğini söyledi. Samancı, dolum operatörü olan zanlı Kuruağaç ile Gültekinoğlu’nun tankerlere yakıt verme, yakıt miktarlarını ölçme ve sayaçları kontrol etme gibi yetkilerinin olduğunu ifade ederek, sayaçlar üzerinde oynandığı yönünde iddiaların olduğunu ve bu yönde de soruşturma başlattıklarını açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın yeni başladığını belirten Samancı, zanlıların 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmalarını talep etti. Mahkeme hakkında soruşturma başlatılan 8 kişinin 3’er gün poliste tutuklu kalması yönünde emir verdi.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar