Büyük Han’da Esnafın Yüzü Gülmedi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 17, 2024
Kıbrıs

Büyük Han’da Esnafın Yüzü Gülmedi

Büyük Han’da Esnafın Yüzü Gülmedi

Duygu ALAN
Cumartesi gününü ailesi veya sevdikleri ile birlikte geçirmek isteyenler, dün öğleye kadar etkili olan güneşli havayı da fırsat bilerek gönüllerince gezdi dolaştı.
Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Büyük Han’da da dün kalabalık göz doldurdu.
Ziyaretçilerin birçoğunun sadece ziyaret maksatlı Büyük Han’a gittiğini söyleyen esnaf umduğu satışı yapamamaktan yakındı.
Büyük Han esnafı, “Yerli halk Büyük Han’a gelmiyor, turistler de beklenen alışverişi yapmıyor” dedi.
Han esnafı, tarihi açıdan zengin olmasına rağmen Surlariçi’nin albenisini kaybettiğini söyledi.
Havadis’e konuşan han esnafı, “Bu kadar büyülü bir atmosferi olan Büyük Han, bugün Lefkoşa’nın cazibe merkezi olmalıydı” dedi.

“Büyük Han emekli cenneti”
“Büyük Han emekli cenneti” oldu diye sitem eden han esnafı, bölgenin canlandırılması için yetkililere çağrıda bulundu.
Han esnafı, “Büyük Han daha çok hafta sonları ziyaret ediliyor. Ziyaretçilerin çoğu da belirli yaştaki kişilerden oluşuyor. Oysa, tarihi dokusuna zarar vermeden düzenlenebilecek etkinliklerle Büyük Han, gençlerin de ilgi odağı olabilir” şeklinde konuştu.
Surlariçi bölgesinde yaşanan sorunlara da değinen esnaf, şöyle dedi: “Surlariçi, yeteri kadar aydınlık değil, akşam saatlerinde kişi tek başına bu bölgede yürümeye korkuyor. Büyük Han’da ise yaz mevsimin de dahi saat sınırlaması var. Tam insanların akşam yemeğini yiyeceği, sokağa çıkıp gezeceği saatte devlet dairesi misali han kapanıyor.”


“Esnaf değil, kültür bekçileriyiz”
Uzun zamandır umduğu satış rakamlarına ulaşamayan Büyük Han esnafı, “Esnaf değil, kültür bekçileriyiz” diye sitem etti.
Han esnafı, “Hemen her gün onlarca turist Büyük Han’ı ziyaret ediyor. Ancak turistler, alışveriş yapmıyor. Birçoğu sadece geziyor ve bir iki fotoğraf çekip handan ayrılıyor” dedi

Büyük Han esnafı ne dedi? Büyük Han esnafı ne dedi? Büyük Han esnafı ne dedi?
Zehra Cengiz:
KKTC’ye turistin gelmesi için direk bir uçuş yoksa, ülkeye turistin gelmesini bekleyemeyiz. Taşıma suyla değirmen dönmez. Han esnafı aylardır dükkan kiralarını dahi ödeyemiyor. Büyük Han esnafı için bir diğer sorun hanın çalışma saatleri. Halk burayı istediği zaman gelip ziyaret etmeli ve mekan etkinlikler düzenlenerek canlı tutulmalı.  Arasta bölgesinde akşam saatlerinde yeterli ışık olmaması nedeniyle vatandaş burayı gezmek için yeterince güvenli hissetmiyor. Biz Büyük Han esnafı olarak handa sadece kültür bekçiliği yapan bir grup insanız.

Sertunç Akdoğu:
Kış döneminde ölü bir sezon yaşadık ancak yaz sezonunda işlerin daha iyi olacağını ümit ediyoruz. Ekonomik kriz Büyük Han esnafını da etkiledi ancak Büyük Han’da kitleye uygun pazarlama olmalı, yerli halkın ve turistin uğrak mekanı olmalı. Turistin ve emeklinin yanı sıra genç kesimi de Büyük Han’a kazandırmak gerekiyor. Büyük Han’ın işletme şeklinin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Buradaki esnafın kazanabilmesi için hanın kapalı dükkanlarının açılması gerekiyor ve etkinlikler düzenleyerek halkı Büyük Han’a gelmeye teşvik etmek gerekiyor.

Atiye Hoca:
Kış sezonunda işler çok durgundu. Dükkan kiramızı zor çıkarır durumdayız. Turist sezonu açıldı, işlerimizin bu dönemde geçtiğimiz aylara oranla daha iyiye gitmesi bekleniyor. Büyük Han esnafı ziyarete gelen turist sayesinde kazanç elde ediyor. Yerli halkımız buradan alışveriş yapmayı tercih etmiyor. Turistin gelmediği sezonlarda ürettiğimiz el işleri elimizde kalıyor.

Oya Özimer:
Büyük Han’da işler bazı günler iyi bazı günler kötü gidiyor. Kış sezonu döneminde işler tamamen durmuştu. Havaların güzelleşmesiyle ve yaz sezonunun yanaşmasıyla turistler gelmeye başladı. Güney Kıbrıs’a gelip Arasta bölgesini ve Büyük Han’ı ziyaret etmek için kuzeye geçen turistler Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin gümrükte gerçekleştirdiği sıkı denetim yüzünden bir şey almayı tercih etmiyor ve bir kapıdan girip diğerinden çıkıyor. Büyük Han esnafı, turistin sayesinde iş yaptığı için önümüzdeki aylarda işlerin geçmiş ayalara oranla daha iyi olmasını ümit ediyoruz.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar