Büyük Hamam yeniden terk edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

Büyük Hamam yeniden terk edildi

Uluslararası mali kaynaklar kullanılarak 2010 yılında kapsamlı bir şekilde restore edilen Lefkoşa’daki Büyük Hamam, kısa bir sürelik işletiminden sonra yine sahipsiz kaldı

Öntaç DÜZGÜN


Vakıflar İdaresi’ne ait olan ve 2010 yılında uluslararası mali kaynaklar kullanılarak kapsamlı bir şekilde restore edilen Lefkoşa’daki Büyük Hamam, kısa bir sürelik işletiminden sonra yeniden terk edildi.

Hamamın kapıları bir süreden beridir kapalı ve hamama giriş sağlayan merdivenler oldukça kirli.

Kapının zorlandığı, giriş güvenliği sağlayan tek şeyin bir asma kilidin halkalarının olduğu görülüyor.

Vakıflar İdaresi ve pek çok turizm acentesinin web sayfalarında tanıtımı yapılan ve Lefkoşa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında en başlarda tavsiye edilen hamamı ziyaret etmek isteyen turistler, büyük bir hayal kırıklığına uğruyorlar.

Yurt dışında yaşayan ve Büyük Hamam’ın verdiği hizmetler hakkında bilgi almaya çalışanların internet üzerinden sordukları soruların cevapsız kaldığı dikkat çekiyor.

430 bin Euro harcandı

Vakıflar İdaresi’ne ait olan tarihi Büyük Hamam, UNDP-ACT (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı-Kıbrıs’ta İşbirliği ve Güven için Hareket) isimli örgütün 430 bin Euro’luk finansmanıyla 2008-2010 yılları arasında restore edildi. Büyük Hamam’ın yeniden ve yüksek standartlarda hizmet vereceğini öne süren Vakıflar İdaresi, hazırlanan çok sayıda tanıtıcı film ve açıklamalarla kamuoyuna bilgi verdi. Bir süre sonra işletme ihalesinin tamamlandığı ve Büyük Hamam’ın hizmete başladığı duyuruldu. Ancak bu hizmet uzun sürmedi ve kapılar yeniden kapatıldı.

Oysa Ömerge Hamamı açık

Öte yandan Güney Lefkoşa’da bulunan ve mülkiyeti yine Vakıflar İdaresi’!ne ait olan Ömerge Hamamı, 2005 yılında UNDP-ACT’ın finansal katkıları ile restore edildi. Kullanımı Lefkoşa Belediyesi’ne devredildi. Hamam halen kiralama usulü ile özel sektör tarafından işletilmeye devam ediliyor. Ömerge Hamamı’nın restorasyonunun tamamlandığı yıl, Avrupa Birliği tarafından “Kültürel Zenginlik Ödülü” aldı. Ömerge Hamamı kuzeydeki Büyük Hamam’a kıyasla daha az kullanım alanına sahip olmasına rağmen halen Güney Kıbrıs’ı ziyaret eden organize turist gruplarının en gözde uğrak yerlerinden birisi durumda.

.

 

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar