Köşe Yazarları

Bütçenin açık verme nedeni savunma giderleri !!!
Devlet Bütçesi, gelecekteki bir zaman süresi için devlet gelir ve giderlerini tahmin eden ve bunların uygulanmasına izin veren hukuki bir tasarruftur.

Bildiğiniz üzere Devlet Bütçesini hükümetler hazırlamakta olup bir sonraki yıl için hükümetlerin ön gördüğü ekonomi politikalarına ışık tutmaktadır.

KKTC’de her yıl Bütçe Yasa Tasarısına son hali verilmeden önce Maliye Bakanlığı ile TC yetkilileri toplantılar yapar tamamen ülkemizdeki siyasi iradenin dışında, tüm mükellefiyetinin Türkiye’nin üstleneceği şekilde Savunma Giderleri kalemi belirlenir. Bu gider kaleminin mükellefiyetinin tamamen TC’ye ait olması sebebiyle hiçbir hükümet dönemi bu kaleme konulan rakama itiraz edilmez ve bütçede yer alır.

2020 Yılı KKTC Bütçesine baktığımızda Savunma Giderlerindeki miktarın bir önceki yıla göre %44 artırıldığını  yani 450 Milyon TL’den 650 Milyon TL’ye çıkarıldığını görmekteyiz. Hem de diğer tüm kalemlerde kesinti ve tasarruf yapılırken. E ne de olsa parası bizden çıkmayacak diyerek itiraz eden de olmuyor zaten.

Ama gelin görün ki pratik öyle gelişmiyor. TC’nin 2020 yılında karşılıksız ve şartsız savunma giderleri için vereceğini taahhüt ettiği 650 milyon TL’ye binaen aylık 54 Milyon TL’den Ocak-Şubat-Mart-Nisan ayları için KKTC’ye yollaması gereken rakam 216 Milyon TL iken bugüne kadar sadece 54 Milyon TL göndermiştir. Yani 4 aylık giderin sadece bir ayını ödemiştir.

Peki geriye kalan savunma giderlerini kim mi ödedi ? Tabii ki KKTC halkı kendi cebinden ödedi.

Peki Türkiye Cumhuriyeti mükellefiyetini yerine getirseydi bütçemiz ne durumda olacaktı ???

 

Kamudaki maaş kesintileri geri ödeneceği için genel gelir gider raporunda maaşlar tam ödenmiş olarak kaydedilir.

Bu bilgi ışığında ve Covid –19 nedeniyle yaşadığımız ekonomik tüm sıkıntılara karşın Nisan 2020 sonu itibariyle Maliye Bakanlığı resmi verilerine göre genel gider gelir dengesindeki açık 47 Milyon TL’dir.

Yani TC savunma için şartsız ve karşılıksız ödemeyi tahattüt ettiği eksik 3 aylık parayı ödese, bütçemize 162 Milyon TL girecek ve bu Korona sürecinde bütçemiz hem de maaşlar tam ödenerek, değil eksi, artı 115 Milyon TL verecek ve özel sektör çalışanları ile işverenlere de çok daha fazla katkılar yapılabilecektir.

Takdir okuyucunundur…


Başa dön tuşu