SporSürmanşet

Busenaz Sürmeneli olimpiyat şampiyonu oldu


Kadınlar boksta 69 kiloda finalde Busenaz Sürmeneli, Çinli Hong Gu’yu 3-0 yenerek olimpiyat şampiyonu oldu. Sürmeneli, Türk boks tarihinde altın madalya kazanan ilk kadın boksör oldu.

Buse Naz olimpiyat şampiyonu. Finalde Çinli Hong Gu’yu mağlup eden Busenaz Sürmeneli altın madalya kazandı. İlk raundu 4-1 kaybeden milli boksör, ikinci raundu 5-0 kazandı. Son raundu ise 3-2 kazanan Busenaz Sürmeneli maçtan da 3-0 galip ayrıldı ve altın madalyanın sahibi oldu. Buse Naz Sürmeneli, olimpiyatlarda boksta altın madalya kazanan ilk milli sporcu oldu.

İlk rauntta tutuk olan Busenaz, beş hakemin sadece birinden tam puan alabildi. İkinci raunttun son 15 saniyesinde üst üste rakibine isabetli yumruklar atan Busenaz, bu sayede 5 hakemden de 10’ar puan alarak son raunda üstün girdi.Son rauntta da üstün olan Busenaz Sürmeneli, maçı kazanarak altın madalyayı aldı ve tarihi bir başarı elde etti. Maç sonrası duygu dolu anlar yaşayan milli sporcu göz yaşları içinde önce salondakileri selamladı sonra antrenörünün elini öptü.

Busenaz şampiyonluğunu ilan ettikten sonra kameralara “Dede sana söz vermiştim. Sözümü tuttum.” dedi.

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da büyük bir heyecanla izledi. Kasapoğlu, maç sonunda sarıldığı milli sporcuyu tarih yazdığı için tebrik etti.

 

Gümüş kız Buse Naz Çakıroğlu tarihe geçti

Kadınlar 51 kiloda finalde ringe çıkan Buse Naz Çakıroğlu, gümüş madalyada kaldı. Finalde Stoyka Zhelyazkova’ya 5-0 yenilen milli boksör olimpiyat 2.’si oldu. Çakıroğlu, Türk boks tarihinde olimpiyat madalyası kazanan ilk kadın sporcu unvanını elde etti.Başa dön tuşu