Hava Durumu

Bulutlu havalarda da güneşten korunun

D vitamini kaynağı olarak insan sağlığına çok önemli katkıları olsa da güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak gerekiyor. Güneşin zararlı ışınlarına aşırı maruziyetin cilt kanserine zemin hazırladığını vurgulayan uzmanlar, sadece güneşin yüzünü gösterdiği zamanlarda değil, bulutlu havalarda da güneşten korunmak gerektiğini söylüyor.

Güneş ışınları uzun (infrared) ve kısa dalgalardan (UVA, UVB ve UVC) oluşuyor. Çok iyi bir D vitamini kaynağı olmasının yanında, güneş ışınlarının deri üzerindeki etkileri her zaman olumlu değil.

UVA ışını, derinin alt tabakalarına (dermis) ulaşıp yayılıyor ve sonuçta cilt kanserine neden olabiliyor. UVB ışını ise, derinin üst tabakasını (epidermis) etkiliyor. Yaz aylarında ve yüksek yerlerde daha yoğun oluyor. Derinin üst tabakası, güneş ışınlarını yansıtma, dağıtma ve absorblama yoluyla UVA ve UVB ışınlarının etkisinden kısmen koruyor ancak bu koruma, günümüzde ozon tabakasının incelmesi gibi değişen çevresel faktörler dolayısıyla yeterli olamıyor.

Bu nedenle güneş ışınlarından koruyan ürünlerin UVA ve UVB filtreleri içermesi gerektiğini vurgulayan Pharmetic Girişimci Eczacilar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Nilgün Öncebe, güneş ışınlarının deri üzerinde, incelme, elastikiyetin bozulması, kırışıklık, kuruluk, pigmentasyon değişikliği, kılcal damarların belirginleşmesi, fotoyaşlanma ve cilt kanseri oluşma riskinin artması gibi önemli olumsuz etkiler meydana getirdiğini hatırlatıyor.

“Hava bulutlu da olsa koruyucu sürülmeli”

Güneş ışınlarından şapka, şemşiye, uzun kollu giyeceklerle kısmen korunabiliyoruz ancak güneş ışınlarının etkisinin, beton, kum, kar, su gibi yansıtıcı yüzeylerde kaybolmadığını belirten Öncebe, “Bu durumlarda güneşin UVA ve UVB ışınlarına karşı etkili, yüksek koruma faktörü (SPF) içeren ürünler kullanmalıyız. Ayrıca uzun kollu olsa bile kıyafetler güneşten korumada yetersiz kalabilir. Pamuklu bir elbisenin, özellikle nemlendiğinde, güneşin zararlı ışınlarına karşı sıfır koruma sağladığı bilinmelidir. Yanılgı yaratan diğer bir konu da, bulutlu havalarda güneş koruyucu kullanıp kullanmayacağımız sorusudur. Güneş ışınları yaklaşık %85 oranında bulutlardan geçer. Hava bulutlu olsa dahi güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemeliyiz” diyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı