FutbolSürmanşet

Bülent Dizdarlı: Durdurun!


Dr. Bülent Dizdarlı sosyal medya hesabından yetkililere çağrı yaparak aşırı sıcak havalarda ve covid-19 riski altında futbol oynatılmasını eleştirdi.
Dizdarlı’nın açıklaması şöyle:
Spor, insan sağlığı için son derece önemlidir. Ne var ki , insan anatomisi ve fizyolojisinin doğasına aykırı yapılacak olursa yıkımla sonuçlanır.
Şu anda ülkemizde maalesef “spor” adı altında bu kıyım yaşatılıyor.
Mart ayında ara verilen futbol ligleri Haziranın ikinci yarısında tekrar başlatıldı. Bu başlangıçta haftalarca covid-19 vakasının olmaması ön plana çıkarıldı. İtiraz ettik. “Konu sadece o değil, sıcaklarda maç oynanması doğru değil, sağlığa ters” dedik. Dinletemedik.
Sokaklarda yetkilileri, “yeterli tedbir almıyor” diye eleştirenlerden bazıları dahi, iş futbola gelince “vaka yok o zaman başlasın “ dediler. Hükümet ise olayı “prestij” olarak algıladı. Hiçbir ekonomik değeri olmayan futbola başlama izni verdi. Federasyon sağ olsun hızını alamadı. Sahalara seyirci de aldılar.
Haziran ayı serindi. Maçlar da gece oynanıyordu. Ama sonra bilinen sıcaklar temmuzla birlikte bastı. Hava ısısı 30 derecenin altına düşmez oldu. Kaldı ki sporcuların müsabakalara hazırlık yapmaları gündüz saatlerine denk geliyordu. O yetmezmiş gibi hızlı açılım da yapıldı. Yeni Covid-19 vakaları ile tanışmaya başladık.
Sonuç olarak başladığımız Covid-19 yayılımını önlemek içinde almamız gereken tedbirleri anımsadık. İnsanlara “maske takın , sosyal mesafeye dikkat edin” dedik ama futbol oynamaya , oynatmaya da devam ettik. Hem salgının tekrar yayılma riskine, hem de insan fizyo-anatomisinin buna direnemeyeceği konusunda yapılan uyarılara rağmen bunu yaptık.
Günahtır Beyler.
Bir kez daha uyarmak benim vazifem.
Sayın Başbakan,
Bu yazıyı Televizyondan canlı yayımlanan MTG- YAK futbol maçını izlerken yazıyorum. Gördüğüm kadarıyla siz de tribünde otururken buram buram terliyorsunuz.
Futbol federasyonu işin ciddiyetini farkında değil. Siz olsun durdurun bu maskaralığı. İkili mücadele gerektiren tüm sporlar durdurun. Bu sıcağın ve riskin altında “hâlâ devam” derseniz Roma İmparatorluğu döneminde arenaya çıkan gladyatörlerden sonra, tarihin ikinci sporcu eziyetleme organizasyonuna izin vermiş olacaksınız.
Biliniz ki, sonradan pişmanlığın fayda etmeme ihtimali yüksektir.Başa dön tuşu