Bugün Dünya Terra Madre Günü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Poli

Bugün Dünya Terra Madre Günü

Hasan Karlıtaş
Hasan Karlıtaş

Cittaslow hissetmektirAynılaşmadan, özgün değerlerini koruyarak, kültüre, tarihe ve doğaya sahip çıkışın duruşudur… Cittaslow, çocuk, genç, yaşlı, engelli, tüm insanları kucaklayan, yerel kültürü ve çevre dostu yaşamı önemseyen, geleceğimizi şekillendirecek yaşam biçimidir… Yeniboğaziçi, Lefke ve Mehmetçik, çok zorlu dönemeçlerden geçerek, cittaslow ağına katılmayı başardılar. Şimdi sırada ülkesel ağ oluşturup, cittaslow felsefesine uygun bir şekilde strateji üretmek var. İçerisinde bulundğumuz ülkesel, toplumsal ve bireysel, sıkıntıların çözümünün çarelerinden biri de, yavaş yaşamı kendimize şiar edinmekten geçiyor… Slowfood (yavaş yiyecek) devriminden ilham alıp, her geçen gün saygı gören bir anlayışla büyüyen Cittaslow (sakin şehir) hareketinin, “Yavaşlayın” çağrısı çok önemli… Tabii ki bu ulvi mesajı almasını bilene…

 10 ARALIK DÜNYA TOPRAK ANA GÜNÜ


Terra Madre Günü ( Toprak Ana Günü ), her sene 10 Aralık’ta kutlanıyor. Toprak Ana’nın bereketine, tohumuna, suyuna ve havasına şükran günü. Cittaslow’un ilham perisi, Slow food hareketine önem verenler, bu özel günü, aralık ayında yapmış oldukları etkinliklerle kutluyor. Üretime ve üretene değer veren bir felsefe.

Salamis, Komi Kebir, ve Galatya Slowfood Birlikleri yanında, Kıbrıs’ın en önemli sebze ve meyve üretim merkezi cittaslow Lefke, Yeniboğaziçi ve Mehmetçik Belediyeleri, yürütmüş oldukları sakin şehir çalışmaları kapsamında, Toprak Ana önünde saygıyla eğiliyorlar…

Toprak canlıdır. Toprak nefes alır. Toprak yaşamdan gelir. Toprak doğar ve yaşlanır, bir geçmişi vardır. Çünkü toprak, yaşamın kaynağıdır.

Hava, su, ateş ile birlikte toprak, hayatın dört yaşamsal unsurundan biridir.

Peki biz dünyalılar, toprak ananın bize bahşettiği nimetlerin ne kadar farkındayız ?

Topraklarımız, erozyon ve çölleşme, asitleşme, canlı çeşitliliğinin azalması, toprak verimliliğinin tükenmesi gibi çeşitli değer azaltıcı etkenlerle tükeniyor. Buna dur demenin ilk adımı, toprağı tanımak ve ona sahip çıkmakla başlıyor…

toprak2

 

 TOPRAK ANA GÜNÜ

Toprak Ana Günü, 2009 yılından bu yana her sene, Slow Food’un 1989’da kurulduğu gün olan 10 Aralık’ta kutlanıyor. Terra Madre Günü, Slow Food üyelerinin sürdürülebilir üretim ve tüketim için yerel karar alıcılara seslerini duyurabilecekleri bir gün haline geldi. Terra Madre Günü, yerel gıdanın küresel boyutta fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Slow Food’un aktif olduğu ülkelerde her sene yüz binden fazla insan; buluşmalar, tartışmalar, piknikler, yemekler, tarımsal geziler ve daha birçok başka etkinlik etrafında bir araya gelmektedir.

Slow Food tarafından kurulan Terra Madre Ağı, gıda topluluklarının kapasitelerini arttırarak kaliteli, temiz gıda üretimini sağlamıştır.

Terra Madre (Toprak Ana) Ağı, sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlıyor. Terra Madre, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve yüzlerce gençlik grubunu kapsayan bir ağ özelliğine sahip.

Terra Madre pozitif küreselleşmeyi temsil ediyor. Tarımdaki endüstriyel girişime ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesi özelliğinde. Gıda toplulukları, gıda üretiminin çevre ile uyumlu bir ilişkisi olması gerektiğini ilan ederek geleneksel uygulamaların kültürel ve bilimsel değerlerini destekler.

2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta kutlanan Terra Madre Günü, Slow Food Terra Madre Ağı üyelerinin sürdürülebilir üretim ve tüketimini yerel karar alıcılara seslerini duyurabileceklerin bir gün haline dönüştü. Terra Madre Günü yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahip.

Kuzey Kıbrıs’ta da organik üretimin, ekolojik tarım uygulamalarının ve doğal üretimin gelişerek bir yaşam şekli, olmasını temenni ederim. Bunun yolu, önce inanmaktan sonra toprağa, üretime ve üretene sahip çıkmaktan geçer.

Cittaslow felsefesini ve slow food anlayışını yaygınlaştırmak, bize hiç birşey kaybettirmez, aksine çok şey kazandırır. Çünkü, cittaslow ve slowfood hissetmektir…

toprak1

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar