Bu oyunla LAÜ’nün işi zor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
BasketbolKöşe YazarlarıSpor

Bu oyunla LAÜ’nün işi zor

Tonguç KOTAK

 Lefke Avrupa Üniversitesi final serisinin ikinci maçında da ilk maçta olduğu gibi sahada varlığı ile yokluğu belli olmayınca hem maçtan 80-58 mağlup ayrıldı hem de 2-0 geriye düştü. Bu oyunla seriyi eşitleyebilir mi ? Çok ama çok zor. YDÜ, Koop değil. Bunu unutmasınlar.


Maçın başında kafa olarak da seriye hazır olmayan LAÜ ilk beş dakikada hakemlerin kararları ile uğraşınca oyun oynamayı, savunma yapmayı ve hücum etmeyi unuttu ve maça da girmedi. Bu da maçı kaybettiren bir etken.

İkinci etken ne LAÜ koçu Orhun hoca takımına hakim olabildi ne de ülke basketbolunun önemli oyun kurucularından Doğukan. Doğukan’ın attığı pasları “Amerikan Futbolu’nda” bile atmazlar. Onun kontrolsüz oyunu takıma yansıdı. Hamit de, Arif de hiç oyuna giremediler. Berk maçın başında İhsan’ın darbesi ile kafası yarılınca maç boyunca bandajı ile uğraştı durdu. Koopspor serisinde bu yana Balentıne’ın hali gerçekten düşündüren bir durum. Rajko tecrübesi ile bir şey yapmaya çalıştı.  Finalde rakibinden 80 sayı yersen sabaha kadar oynasan o maçı alamazsın. Serinin üçüncü maçı LAÜ’de. Bu oyunla maviler seriyi eşitleyebilir mi ? Bence yüzde zor.. LAÜ kendine gelmezse seri 4-0 biter.

Yakın Doğu seride kazanacak kadar oynuyor. Tempoyu kendi kontrol ediyor. Eğer oyun kurucun Halil ise o zaten takımı oynatıyor. İhsan sert savunma yaparak rakibi yıldırsa da Berk’e fazla sertlik yapmasına hakemler çok tolerans tanıdı. Final serisinde en etkili oyuncu Ahmet Dağer. İki maçta 42 sayı ile oynamasının yanı sıra bu maçta “double-double’ın” kapısından döndü. Bu oyununu sürdürürse final serisin en değerli oyuncusu olur. Halit hoca’nın yönettiği Yakın Doğu seriyi 2-0 yaparak büyük bir avantaj yakaladı. Bundan sonra kontrol kendilerinde. LAÜ deplasmanında da istikrarlı oyunlarını devam ederlerse bu iş 4-0 kapanır.

Hakem üçlüsü maçın başından sonuna kadar verdikleri kararlarla iki tarafı da kızdırdı. Ahmet Maslakçı da, Deniz Orhunöz ve de Hatice Ersözlü de çaldıklarını veya çalmadıklarını izlesinler lütfen.

 

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar