Bu nasıl bayram! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Nisan 14, 2024
Kıbrıs

Bu nasıl bayram!

Bu nasıl bayram!

ÇÖPTEN GEÇİLMİYOR… Bayramın neşesi çocuklar, Lefkoşa’nın çöpten geçilmez içler acısı durumundan yetişkinler kadar şikayetçi. “Bayram geldi okul tatil ancak çöplerden dolayı kapının önüne bile çıkmamıza izin yok. Bu nasıl bayram?” diyen çocuklar başkentin bu hale gelmesine neden olanlara isyan etti

BAYRAM HEDİYESİ… Bayramı pislik içerisinde geçirmek istemediklerini belirten çocuklar, büyüklerine seslenerek “Lefkoşa’yı bir an önce temizleyin” diye serzenişte bulundu. Çocuklar bayramda yaşanan çöp rezaletini ise “Devletimizin bize vereceği daha iyi bir bayram hediyesi yok muydu?” cümlesiyle özetledi


EN PİS BAYRAM… Birçok kez grevler nedeniyle çöplerin toplanmadığı başkent Lefkoşa’da bayram ilk kez çöpler arasında kutlanıyor. Kaymakamlığın müdahalesi, ancak bazı ana arterlerde etkili olu. Kepçelerle toplanan çöplerin suyu ise yağmurla beraber caddelere aktı. Bayram alışverişi çöp konuları arasında yapıldı

Duygu ALAN
Lefkoşa’yı esir alan çöpler bu kez çocukların gündem konusu oldu. Toplanmayan çöpler nedeniyle sokağa çıkamaz hale geldiklerinden yakınan çocuklar, Lefkoşa’nın bir an önce temizlenmesini istedi.
Haftalardır, sokaklardan mahrum olan çocuklar, bayramı da evde geçirmek istemediklerini belirtti.
Kent genelinde yaşanan rezaletten duyduğu rahatsızlıkları dile getiren çocuklar, şöyle konuştu:
“Çocuklar bizim yarınlarımız diyorlar ama bize kötü bir gelecek hazırlıyorlar. Yarın (bugün) bayram. Bayram çocuklarındır diyorlar ama çöpleri toplamayarak bizim sokağa çıkma ve oyun oynama özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar.”

Pislik içerisinde bir bayram
Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nde yaptığı grevler nedeni ile birçok kez çöplerin toplanmadığı Lefkoşa’da bayram ilk kez bu denli pislik içerisinde kutlanıyor.
Lefkoşa Kaymakamlığı’nın müdahalesine rağmen tam anlamıyla temizlenmeyen başkentte çöp yığınlarından geçilmiyor.

Yağışlar tehlikeyi tetikliyor
Lefkoşa’da iki gündür etkili olan sağanak yağış çöplerin daha geniş alanlara yayılmasına neden oldu. Sokak hayvanlarının da katkısıyla etrafa saçılan çöpler yağmur suları ile karışınca kentte salgın hastalık riski arttı.

Çocuklar ne dedi? 

Hakan Koca:
“Bu çöpleri bir an önce alsınlar. Pislik içerisinde oynamaktan, sokaklarda burnumuzu tıkayarak yürümekten bıktık usandık. Annelerimiz hasta olacağımızı söylüyor. Artık ben de korkmaya başladım. Bayram gününde bile çöpler toplanmadı. Bizi hiç düşünmüyorlar mı? Bizim için çocuklar yarınlarımız diyorlar ama bize kötü bir gelecek hazırlıyorlar.”

Umut Çengi:
“Çöplerden yayılan kötü kokuya artık dayanamıyorum. Annem eskisi gibi sokağa çıkmama izin vermiyor. Sokağa çıkmak zorunda olduğum zamanlarda da çöplerin yanından geçerken nefesimi tutmam için beni sıkı sıkı tembihliyor. Çöpler yüzünden özgürlüğüm kısıtlandı. Ben daha çocuğum ve erkeğim evde oturup bebeklerle mi oynayacağım. Çöpler bir an önce temizlensin.”

Mustafa Dindar:
“Belediyede çalışanlar grevde olduğu için çöpler toplanmıyormuş. Belki onlar da haklı ama biz bu pisliği çekmek zorunda değiliz. Biz daha çocuğuz ve sokaklarda oyun oynamak istiyoruz. Çöpler yüzünden anne babamız bizi sokağa bırakmıyor. Çöpler çok kötü kokuyor. Yarın bayram ve biz yine evde oturmak zorunda kalacağız. Devletin bize vereceği daha güzel bir hediye yok muydu?”

Kağan Koca:
“Yarın (bugün) bayram ve ben yeni kıyafetlerimi giyeceğim, büyüklerimin elini öpeceğim. Ondan sonrada sokakta arkadaşlarımla oynayacağım ama annem buna izin vermiyor. Çöpler mikroplu, hasta olursun diyor. Bu çöpleri ben atmadım. Kimler attıysa temizlesin. Ben evde hapis gibi olmak istemiyorum. Sokakta oynamak, bisikletimi sürmek istiyorum. Bayram çocuklarındır diyorlar ama çöpleri toplamayarak bizim sokağa çıkma ve oyun oynama özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar