Köşe Yazarları

Bu maçlara yürek dayanmaz


Basketbol Erkekler Süper Ligi’nde klasman bugün ve yarın oynanacak maçlarla tamamlanacak.Klasman liderlik maçı bu gece oynanırken, pay-off’a kalacak son takım yarın belli olacak. Anlayacağınız Basketbola iki gün doyacağız.

Yakın Doğu Üniversitesi ile Koopspor bu gece klasman liderliği için NEU RA 25 Spor Salonu’nda kozlarını paylaşacak. Açılış Kupasında ezeli rakibini yenen Koopspor bu gece Yakın Doğu Üniversitesi’ne konuk olacak.Klasmanda şu ana kadar yenilmeyen ve iyi basketbol oynayan Yakın Doğu bu gece evinde kazanıp lider olarak play-off’a girmek isteyecek. Sezona sakatlıklardan dolayı İhsan’ı oyun kurucu oynatarak başlayan Halit hoca’nın bir anda iyileşen Alp ve ABD’den gelen Berkem ile birlikte bu bölgede zengin bir durumu oluştu. Takımın tecrübelileri Halil, İhsan ve Ahmet’in yanı sıra genç kadro iyi işler yapıyor. Yakın Doğu şu ana kadar yaptığı iyi savunma ve hücumu Koop’a da uygularsa maçı kazanabilir.

Koopspor, GAÜ karşısında aldığı ağır yenilgi sonrası Soyer karşısında bunu atlattığını gösterdi. Emrah Güven ve oyuncuları ezeli rakipleri karşısında ribaunt sıkıntısı ve savunmada zorlanmazsa maçın hücum bölümünü rahat geçebilir. Ama Koopspor ezeli rakibine istatistiklerde kaybederse maçı kazanması çok zor olur ama yine de bu derbi. Derbinin favorisi yok.

Gelelim Play-Off’a kalacak son takıma. Girne Amerikan Üniversitesi, DAÜ’yü yenip kendini play-off’a atacak ama Çetinkaya –Soyer maçı sıralamadaki yerini belirleyecek. Son haftaların formda takımı Çetinkaya, Soyer karşısında kazanırsa hem 7 bin TL’lik düşük bütçesi ile hem de 30 yıl sonra döndüğü basketbolda play-off’a kalarak büyü iş başarabilir. Kadri Alagöz ve oyuncuları, GAÜ’yü iki uzatmada yenerken bunu çok istediklerini gösterdiler. Sarı kırmızılılar yaptıkları savunma ile rakiplerinin korkulu rüyası oldu. Bu takım play-off oynarsa gelecek için de diğer kulüp takımlarının önünü açabilir.

Soyer Hacıganimler, Açılış Kupası’nda oynadığı basketbolla dikkatleri çekti ama ondan sonraki kapanma bu takıma yaramadı. İyi isimlerden oluşan Soyer bu kez dağınık bir takım durumunda. Tecrübeli isimler bu kez tat vermiyor. Takım olamadılar. Play-Off şanslarını son maça bıraktılar. Tecrübeli isimler final sever ama oynadıkları oyun ile bu zor görünüyor. Soyer, Play-Off oynamak istiyorsa yarın kendini maça vermeli ve rakibin silahlarına önlem alması şart.

Gelelim hesaplara. Çetinkaya kazanması halinde ligi üçüncü sırada bitirerek 30 yıl sonra döndüğü ligde play-off’u oynamaya hak kazanacak. Bu sonuçta Girne Amerikan Üniversitesi 4.sırada play-off’a girercek.

Soyer Hacıganimler, Çetinkaya’yı yenerse klasmanı dördüncü sırada bitirerek play-off’a kalacak. Bu durumda Gine Amerikan Üniversitesi de üçüncü sırada yer alacak.

Bu arada Basketbol Federasyonu yetkilileri bana kızacak ama “Hakemler” lütfen her temasa faul çalarlarsa bu maçlar bitmez.

 

 

 Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu