Kıbrıs

Bu çocuklar cin gibiHaspolat İlkokulu’nda eğitim seviyesi her geçen gün biraz daha yükseliyor. Haspolat İlkokulu öğrencileri, aldıkları eğitim ve öğrenim ile derslerinde üstün başarılara imza atarken okul idaresi tarafından düzenlenen eğitici ve öğretici etkinliklerle sosyal hayata da hızla adapte oluyor.
Her hafta bir başka okulu ziyaret eden Havadis, önceki gün de Haspolat İlkokulu’na konuk oldu. Haspolat İlkokulu beşinci sınıf öğrencileri, sohbet esnasında önemli bir konuya parmak basarak aşırı ve kontrolsüz internet kullanımının zararlarını anlattı.
Bazı televizyon programlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini de konuşan öğrenciler, anne ve babalara, “Çocuklarınızı kontrol edin. Kötü alışkanlıklara özendirici nitelikte ve şiddet içerikli programlar izlemelerine izin vermeyin. Çocuğunuzun teknolojiyi kullanmasına yardımcı olun ancak gezindikleri siteleri kontrolünüz altında tutun” uyarısında bulundu.Müdüre sevgi yoğun
Haspolat İlkokulu öğrencileri okulunu ve öğretmenlerini çok seviyor. Aldıkları eğitimden ve öğretmenlerinin kendileri ile olan ilişkilerinden oldukça memnun olan öğrenciler, okul müdürü Uğur Çınar’a ayrı bir sevgi duyuyor.
Haspolat İlkokulu Müdürü Uğur Çınar, her bir öğrencisi ile ayrı ayrı ilgileniyor. Göreve geldiği günden beri okul öğretmenleri ve çalışanları ile iyi iletişim halinde olan Çınar’ın öğrencileri ile iletişimi de oldukça olumlu.

Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi? Öğrenciler ne dedi?

Cankat İşlek
“Çok fazla televizyon izlemenin veya bilgisayar ekranına bakmanın sağlığımı olumsuz etkileneceğine inanıyorum. Aslında Bazı televizyon programlarının, aşırı ve kontrolsüz internet kullanımının ayrıca kişinin psikolojisini de olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Bu konuda bence ailelere büyük görev düşüyor. Küçük yaştaki çocukları televizyon izlerken aileler yaşlarına göre programlar izletmeli ve süreyi anne baba belirlemeli. İnternet ise her siteye açık olmamalı. Çocuk yaşına göre sitelere girebilmelidir.”

Şükrüye Aka
“Aşırı televizyon izlemenin, bazı televizyon programlarının ve kontrolsüzce internet kullanımın hem göz sağlığına hem de ruh sağlığına zarar verdiğini düşünüyorum. Bence ekrana çok bakarsak gözlerimiz bozulabilir. Şiddet içerikli veya ahlak kurallarına aykırı televizyon programları da kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebilir, kötü alışkanlıklara özendirici olabilir. İnternette ucu çok açık bir araç olduğundan aşırı ve kontrolsüz kullanımının zararlarının çok daha büyük olacağını düşünüyorum. Benim önerim, anne ve babalar çocuklarını bu konuşlarda korumalıdır.”

Sibel Yaşar
“Bence televizyon ve internet bağımlılık yapıyor. Ayrıca özendirici ve karakter etkileyici özellikleri de var. Bu nedenle bence aileler çok dikkatli olmalı ve küçük yaştaki çocuklarını televizyon izleme, internet kullanma konusunda kontrol altında tutmalıdır. Çünkü çocuk, izlediği bir karaktere özenip kendine ya da bir başkasına zarar verebilir ya da internette gördüğü bir videodan etkilenip psikolojik sorunlar yaşayabilir. Zaten çok fazla ekrana bakmak da göz sağlımızı bozar.”

Fatoş İğrek
“Uzun süre televizyon ya da bilgisayar ekranına bakarsak gözlerimizde görme sorunu başlayabilir. Öte yandan bence bazı filmler çocuklar için çok sakıncalı olabilir. Benim bir arkadaşımın kardeşi televizyonda şiddet içerikli programlar izlemekten kendisi de şiddet yanlısı oldu ve bir dönem oyuncak silah içine taş koyup önüne sıkıyordu. Sanal oyunlar ve sanal ortamda kurulan arkadaşlıklar, kişiye çok yönlü zarar verebilir. Bence aileler küçük yaştayken çocuklarına bu konularda dikkat etmeli ve aşırı, kontrolsüz televizyon programlarının, internetin zararları hakkında bilgilendirmelidir. Çocuk, büyüyünce zaten kendisini bunun önlemini alacaktır.”

Ubeydullah Canvar
“Bazı televizyon programları başlarken 13 yaş ve üzeri kişiler izleyebilir diye uyarı oluyor ama buna rağmen çocuklar, bu programları izliyor. Bence aileler buna dikkat etmeli ve çocuklarına her istedikleri programları izletmemelidir. İnternette ise site kısıtlaması yapılmalıdır. Çocuk hem istediği siteye girememeli hem de arzu ettiği kadar online olmamalıdır. Çünkü bağımlılık yapabilir veya kötü karakterler izleyip, özenti duyabilirler. İnternetteki bazı oyunlar da bence çok sakıncalı. Şiddet içerikli oyunlar psikolojiyi kötü etkileyebilir ve insanları arası iletişimi bozabilir.”

Yılmaz Atar
“İnternette bazı uygunsuz siteler var. Öte yandan aşırı, uygunsuz ve kontrolsüz internet kullanımı yuva bile yıkabilir. Örneğin benim yakın çevremden biri evli olmasına rağmen sanal ortamda arkadaşlık kurdu ve evliliği bitti. Tabii gerek televizyonda gerekse internette izlediklerinden olumsuz etkilenenler de var. Türkiye’de bu nedenle birçok oyun yasaklanmış bence şiddet içeren ve olumsuzluk teşkil eden tüm oyunlar veya siteler dünyanın her yerinde yasak getirilmelidir.”

Mustafa Çil
“İnternet kullanılmalı elbette televizyon da izlenir ama her şeyin dozunda olması gereklidir. İnternette ya da televizyonda şiddet içeren videolar, filmler izlenmemelidir. Kişinin psikolojisi kötü etkilenebilir. Aileler de küçük çocuklarını bu konuda kontrol etmelidir. Bir sürü çocuk izlediklerinden sanal ortamda oynadıkları oyunlardan etkilenip, yanlış şeyler yapabiliyor. Bunlar ancak ailelerin kontrolü ile engellenebilir.”

Hayrunisa Keskin
“Çocuklar televizyonda izledikleri şiddet eylemlerini bir gün yapabilir veya internette gördükleri kötü sözleri öğrenebilir ve ailesine, arkadaşlarına bu sözleri kullanabilir. Dolayısıyla bence aileler küçük yaşta çocuklarını bu konuda eğitmeli ve bu tür olumsuzluklardan korumalıdır.”

Tufan Gülpınar
“İnternette bazı arkadaşlarım küfürlü şarkılar dinliyorlar ve bu küfürleri öğrenip günlük hayatlarında kullanıyorlar. Bence çocukların internet kullanımı ailelerinin kontrolü altında olmalıdır ve küçük çocuklar her programları izlememelidir. Bazı çocuk izlediğinden etkilenebilir ve o karaktere özenip, onun gibi davranabilir. Bu da kötü sonuçlar doğurabilir.”

Berhan Yürün
“Uzun süre televizyon ya da bilgisayar ekranına bakarsak gözlerimizde görme sorunu başlayabilir. Ayrıca bazı filmler çocuklar için çok sakıncalı olabilir. Televizyon, özellikle internet kişide bağımlılık yapabilir. İnsanlar izledikleri programlardan, filmlerden veya videolardan etkilenip belki katil bile olabilir. Bence aileler küçük yaştayken çocuklarını bu konuda bilinçlendirmeli ve kontrol etmelidir.”

Başa dön tuşu