Bu çalışan aç! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Kıbrıs

Bu çalışan aç!

Bu çalışan aç!

SADECE 3 ŞEY… LTB çalışanları yönetenlerden sadece üç şey istiyor. Havadis’e konuşan çalışanlar, “Maaşımız ödensin, Sosyal Sigorta yatırımlarımız tamamlansın, İhtiyat Sandığı birikimlerimiz ödensin. Hemen işbaşı yapmaya hazırız” mesajı verdi

194 KİŞİ… UBP’li meclis üyelerinin, 194 kişinin devlet kadrolarına aktarılmasına yönelik önerisi LTB çalışanı tarafından tepki ile karşılandı. “Önerilerin tamamının içi boş” diyen çalışan, yapılmak istenilenin sadece “günü kurtarmak” ve çalışanı bir müddet daha “oyalamak” olduğunu söyledi


ÇOĞUNLUK VAR… Çalışanlar UBP’nin belediye meclisinde 12 sandalyeye sahip olduğunu belirterek, “Eğer ellerinde formül varsa, 12 meclis üyesi ve başkan uygulamaya başlasın. Biz sadece maaş ve sosyal güvence istiyoruz. Her çalışan gibi” dedi. Çalışan, yargının da hesap sormasını bekliyor

UBP’li meclis üyelerinin, 194 kişinin devlet kadrolarına aktarılmasına yönelik önerisi LTB çalışanı tarafından tepki ile karşılandı. “Önerilerin tamamının içi boş” diyen çalışan, yapılmak istenilenin sadece “günü kurtarmak” ve çalışanı bir müddet daha “oyalamak” olduğunu söyledi.
UBP’li meclis üyelerinin 10 maddelik önerisini samimi bulmadıklarını belirten LTB çalışanı, Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’nın hükümete sunduğu 3 madde dışında madde tanımadıklarını söyledi.
Çalışan, “Maaşımız ödensin, Sosyal Sigorta yatırımlarımız tamamlansın, İhtiyat Sandığı birikimlerimiz ödensin. Hemen işbaşı yapmaya hazırız” mesajı verdi.

Çalışan halktan destek istedi
LTB çalışanları, LTB krizinin en büyük mağdurlarının Lefkoşalı ve LTB çalışanları olduğunu kaydetti.
Lefkoşa Sarayönü’nde çarşamba günü saat 18.00’de gerçekleştirecekleri mitingde halkı da yanlarında görmek istediklerini söyleyen çalışan, “Gelin bu haklı mücadelemizde meydanlarda bize omuz verin. Zaman birlik beraberlik zamanıdır” dedi.

Eyleme katılmayan çalışanlara tepki
LTB çalışanları, “mazot paraları olmadığı için Lefkoşa’ya gelemeyen çalışan” dışında, bugüne kadar eylemlere katılmayan LTB çalışanlarını da eleştirdi. LTB çalışanlarından bir gurup, eyleme katılmayan kişilerin baskı altında olduğu yönünde görüş belirtirken, bir gurup çalışan, “Eylemlere katılmayanlar, ya partizanca bir tavır içerisindedir ya ihtiyacı olmadığı halde ahbap çavuş ilişkileri ile işe alınanlardır” dedi.

Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi?
 

 Latif Akça:
“UBP’li meclis üyelerinin 10 maddelik önerisi mevcut hali ile bana göre kabul edilebilir değildir. Yasalar gayet açıktır. Söz konusu 194 kişi devlet kadrolarına aktarıldığı zaman LTB’deki geçmiş 7 yılı sıfırlanacaktır. Maaşı yarı yarıya düşecektir. Öte yandan bu kişiler, devlete ya işçi olarak ya da sözleşmeli personel olarak alınacak. Geleceklerine dair hiçbir garantileri olmayacak. Bugüne kadar eylemlere katılmayan arkadaşları da kınayamıyorum. Eğer sendikamız en başta maddi manevi yanımızda olacağının garantisini verseydi bugün mücadelemizi daha kalabalık verebilirdik.”

 Deniz Kayabaşı:
“Mağduriyetimiz ve aylardır aç kaldığımız yetmezmiş gibi bir de hakkımızda soruşturma açılıyor. Ben ve 15 arkadaşım hakkında, ‘Bakanlar Kurulu’nun grev yasağına rağmen grev yapmak, Başbakanlık’a yumurta atmak, sokak ortasında bağırıp, çağırmak’ suçlaması getirildi. Tabii ki suçlamaları kabul eden imza atmadık. Biz ekmek derdinde millet neyin peşinde. Mücadelemiz sendikanın sunduğu 3 maddelik şartlar yerine getirilinceye kadar da sürecek. Halktan da yanımızda olması için ricacıyız. Direne direne kazanacağız. Gelin, bu mücadelede bizimle direnin.”

 Veysel Atak:
“Daha önce de protokoller yapıldı, sözler verildi ancak altı hep boş çıktı. UBP’li meclis üyelerinin sunmuş olduğu önerilerin altı da boş çıkacak. Hiçbir şeye inancımız kalmadı. Halk da bugüne kadar eyleme katılmayan çalışan da meydana gelmeli, bizimle omuz omuza olmalı. Gemi batarsa herkes boğulacak. Şimdi birlik beraberlik zamanı. Açız ötesi yok. Ben bayramda ekmeğimi çocuğumun topladığı bayram harçlıklarından aldım. Artık yeter.”

 Yurdaer Bürüncük:
“Yine göz boyamak için, siyasi rant sağlamak uğruna ellerinden geleni yapıyorlar. Ne meclis üyelerine ne hükümete kimseye güvenimiz kalmadı. Biz mücadelemizi veriyoruz ekmeğimizin peşindeyiz ve isteklerimiz gayet açık. Bugüne kadar aynı pozisyonda olmamıza rağmen diğer arkadaşlar neden bizimle bu mücadelede yan yana yürümüyor onu da anlamış değiliz ama biz devam edeceğiz. Umarım bu mücadelede halk da bizim yanımızda olur.”

 Emrah Beşok:
“UBP’li meclis üyelerinin 10 maddelik önerisi bana göre gayriciddidir. Maddeler de açık değil zaten. 194 kişinin devlete aktarılacağı yönünde bir öneri var ama bu kişilerin hangi koşullarda devlete aktarılacağı belirtilmiyor. Belirsizlik hakim. Ayrıca bu yasal da değildir. Bu günü kurtarma adına yapılan bir öneridir. Bizim istediğimiz bellidir. Yatırımlarımız yapılsın maaşlarımız gününde ödensin. İşimize dönelim. Greve ve eylemlere katılmayan arkadaşlar ya baskı altında ya da ihtiyacı olmayan kişiler ama biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Halktan da destek bekliyoruz.”

 Rifat Börtlü:
“Meclis üyeleri madde madde öneri sunmuş bir madde de 194 kişinin devlete aktarılmasını önermiş. Bu insanları neye istinaden devlete aktaracaklar. Alacakları maaş aynı olacak mı, geçmiş yılları sayılacak mı. Garantisi, güvencesi nedir bilinmiyor. Bunu yapacaklarına bin kişilik katkı payını arttırsınlar. Piyasa da o kadar üniversite mezunu var devlet kadroları mademki bu kadar istihdamı kaldırır önce onları istihdam etsinler. Bana göre ya baskı altında oldukları için ya da partizanca tavırdan ötürü birçok arkadaş bugüne kadar eylemlerde bulunmadı benim onlara ve halka çağrım gelin yanımızda olun.”

 Mahmut Bozdemir:
“UBP’li meclis üyeleri 8 aydır neredeydi, şimdi mi akılları başlarına geldi. Madem öyle bir imkanları vardı bu maddeleri yerine getirecek gibi bir imkanları vardı, neden bugüne kadar sustular. Ne önerilerine ne de samimiyetlerine inanmıyorum. Biz mücadelemize devam edeceğiz istemeyen belediye çalışanı da evde oturmaya devam etsin. Ama arzumuz halkın televizyon başında değil, somut olarak, meydanlarda yanımızda olması ve mücadelemize destek vermesidir.”

 Fehim Şemmedi:
“Bana göre UBP’li meclis üyelerinin 10 maddelik önerisinin içi boştur. Bizim şartımız bellidir. BES’in sunduğu (Sosyal Sigorta yatırımlarının yapılması, İhtiyat Sandığı yatırımlarının yapılması ve maaşların gününde ödenmesi) 3 öneri gerçekleşmediği sürece greve devam edeceğiz. Halktan da yanımızda olması bu mücadele yolunda bizimle yürümesini istiyoruz. En büyük mağdur LTB çalışanı ve Lefkoşalıdır. Gelsinler birlik olalım.”

 Fatih Arslan:
“Çocuğum 1 yaşına girdi hala daha hiçbir sosyal hakkımdan yararlanamadım. Ben sendikanın sunduğu 3 maddenin dışında madde tanımam. Geriye dönük yatırımlarımız yapılsın ve bundan sonraki yatırımlarımız da düzenli ödensin, maaşlarımızı günü gününe alalım işe geri döneriz. Aksi halde grevimiz devam edecektir. Halk da bu noktada karşımızda değil yanımızda olmalı haklı mücadelemizde bizimle yürümelidir.”

 Mahmut Miskin:
“Bizim tek istediğimiz sosyal güvenceli çalışmak ve emeğimizin karşılığı maaşlarımızı günü gününe almaktır. Ötesi bizi ilgilendirmez. 194 kişi devlete aktarılacakmış. Eğer mağdur edilmeyeceklerse, geçmiş yılları yok sayılmayacaksa ve mevcut durumlarından kurtulacak ve gelecek garantileri olacaksa aktarsınlar, karşı değilim. Öte yandan eylemlere katılmayanlar da zaten son model araçları ile işe gelenlerdir. Onlara dokunan bir şey yok. Biz işçiyiz, emekçiyiz ve istediğimiz haklarımızın verilmesidir. Halkında bu mücadelede yanımızda olmasını istiyoruz.”

  Salih Derya:
“Belediyede personel fazlası olduğu gerçek, 194 kişi değil 300 kişinin gitmesi gerekir. Ancak hükümet şimdi aradı kaldı. Fazla personelin çoğu kendi delegeleridir. Kimin yandaşlarını belediyedeki görevinden alacağını bilemez oldular. Benim düşüncem öyle bir niyetleri var ise kendilerinin işe aldıkları kişilerden başlasınlar. Başka türlü belediyenin düzeleceği yok.”

 Hüseyin Kurt:
“Sözler hep lafta kaldığı için sendikanın sunmuş olduğu 3 madde dışında hiçbir maddeyi tanımıyor ve kimseye güvenmiyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Bugüne kadar eylemlere katılmayan çoğu çalışan da zaten ihtiyacı olmayan, ahbap çavuş ilişkileri ile işe alınanlardır. Biz halktan destek istiyoruz. Gelin bizimle meydanlarda olun. Unutmayın önce KTHY, sonra biz, yarın size de sıra gelecek. Artık ‘dur’ deme zamanıdır. Daha kötü günler yaşamadan mücadelemizde bizimle olun. Direnelim kazanalım.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar