Bu bitkilere dikkat! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Nisan 25, 2024
Sağlık

Bu bitkilere dikkat!

KADIN DOSTU PELİN OTU
Uzmanlar pelin otunun faydalarını saymakla bitiremiyor. Vitamin kaynağı bu ot, kadınların adet dönemini düzenliyor. Çay olarak tüketilen pelin otu, kan şekerini düşürdüğü gibi yüksek ateş durumunda iyileştirici bir rol üstleniyor.

BADEMCİĞE GÜL YAPRAĞI
Özellikle kırmızı gülün yaprakları sağlık saçıyor. Gül yaprakları suda haşlanarak bir fincan içildiğinde ishali önlüyor. Göz banyosuyla gözdeki iltihaplanmayı yok ediyor. Gargara yapıldığında ise bademcik ağrılarını kesiyor.


SARILIĞA DEVE DİKENİ
Çinko bakımından çok zengin olan deve dikeni bitkisi, dolaşım faaliyetlerini düzenliyor. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde büyük rol oynuyor. Hepatit ve sarılığa da doğal çare olan bu bitkinin, her gün çay olarak tüketilmesi öneriliyor.

DOĞAL İDRAR SÖKTÜRÜCÜ
Lezzetli meyvelerin başında gelen karadutun doğal idrar söktürücü olduğu ortaya çıktı. Karadutun ayrıca küçük çocukların ağız ve diş iltihaplanmalarında çok kullanılan bir ev ilacı olduğu belirtiliyor.

BULANTIYA EBEGÜMECİ
Ebegümeci, soğuk algınlığı ilacı olarak kullanılıyor. Yemeği yapılan bu bitki, göğsü yumuşatıyor ve öksürüğü kesiyor. Ateşi düşürüp vücuda rahatlık veriyor. Boğaz ağrılarını ise gideriyor.

ELMA SİRKESİ VÜCUDU TEMİZLER
Diyetisyenler, elma sirkesinin kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Cilt sağlığını da koruyan sirkenin hazmı kolaylaştırıp vücudu temizlediği de belirtiliyor.

KARACİĞERE ENGİNAR
Haftada bir kere yenilmesi önerilen enginar, karaciğer ve böbrek yetmezliği çeken hastalar için tavsiye ediliyor. Bu sebze karaciğeri temizlediği gibi, böbrek ağrılarını da kesiyor. Kan dolaşımını düzenleyerek kolesterolü dengede tutuyor.

AĞRI KESİCİ FESLEĞEN
Ağrının ilacı bulundu. Yapılan araştırmalara göre, fesleğen baş ağrılarını dindiriyor. Baş dönmesini durduruyor. Fesleğenin kokusu ise sivrisinek ve tahtakurusu gibi haşaratları kaçırıyor.

NEFES AÇICI 'GELİNCİK'
Güzelliğiyle dikkat çeken gelincik çiçeği, sağlığa da güzelleştiriyor. Bu çiçeğin çayı nefes darlığı, astım ve bronşit gibi durumlarda hastayı rahatlatıyor. Krem olarak kullanıldığında ise derin yanık izlerini iyileştirici bir özellik taşıyor. Takvim

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar