KıbrısManşet

BRT personeli bayram yapmadı


BRT’deki yetkili sendika Bay-Sen, kurumda yıllardır biriken sorunlara dikkati çekmek, yalnızca dini ve mili bayramlara ait ek mesailerin 10 aydır ödenmemesini protesto için bayramı grevle geçirdi.

YAYINLAR DURDU: Bay-Sen’in bayramın ilk günü başlattığı grev yüzde 99 katılımla gerçekleştir. Sendikanın kararına uyan çalışanlar işbaşı yapmadı kurum önünde toplandı. Grev nedeniyle bayramın ilk günü haber bültenleri dahil hiçbir canlı yayın yapılmadı

UZLAŞI ARAYIŞI: Sendika başkanı Sakallı, 10 aylık ek mesailerin ay sonuna kadar ödeneceğinin açıklanması üzerine dün ve bugün için greve 18:00-19:30 saatleri arasında ara verdiğini açıkladı. Sakallı, sorunların çözülmemesi halinde grev ve eylemlerin süreceği uyarısında bulundu

Bahadır AYNA

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda (BRTK) çalışanları bayramı grevde geçirdi. Kurumda örgütlü yetkili sendika, Bayrak Radyo televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (Bay-Sen), birçok kez yapılan uyarılara rağmen, kurumda biriken sorunların çözülmediği, yanlıca dini ve milli bayramlarda yapılan çalışmanın karşılığı olan ek mesai alacaklarının 10 aydır ödenmediği gerekçesiyle aldığı grev ve eylem kararını yürürlüğe koydu.

BRTK çalışanları Bayram’ın ilk günü 05:00-22:00 saatleri arasında iş bıraktı. Bayram süresince görevli çalışanların yüzde 99’u sendika kararına uyarak iş başı yapmadı.

Yayınlar otomasyonla sürdürüldü

Sendikanın grev kararı nedeniyle, Bayramın ilk günü BRTK TV radyo kanallarında hiçbir canlı yayın yapılmadı. Gün boyu hem radyo hem de TV kanallarındaki yayınlar otomasyonla sürdürüldü.

“Bu bir birikimin sonucudur”

Havadis’in sorularını yanıtlayan Bay-Sen Başkanı Salih Sakallı, sendikanın Bayram’da grev kararı almasının gerekçelerini anlattı.

“Yaşananlar bir birikimin sonucudur” diyen Sakallı, BRTK çalışanlarının 24 yıldır yasa beklediğini, gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin yasa için söz verdiğini, birçok yasa tasarısının hazırlandığını, hatta bir tasarının Genel Kurul’da oylanırken geri çekildiğini hatırlattı. Mevcut hükümetin de yasa için tarih verdiğini ancak meclisin tatile girdiğini ve yasanın tatil sonrasına kaldığını aktaran Sakallı, “Kurumda 93 yılından beridir kadrosuz çalışan üyelerimiz var. Azınlığa düşen kadrolu arkadaşlarımız, kuruma girdiği dereceden emekli oluyor. Ne mevcut yasanın tayin terfileri işletiliyor ne de yeni yasa bir türlü meclisten geçiriliyor” dedi.

“Toplu İş Sözleşmesi asgari güvencemizdir”

Bay Sen Başkanı Salih Sakallı, çalışanların asgari güvencesinin toplu iş sözleşmesi olduğunu, ancak birçok kez uyarmalarına rağmen, toplu iş sözleşmesinin de bazı maddelerinin ihlal edildiğini belirtti.  “Toplu iş sözleşmemize göre, iki aylık ek mesai alacağı olan çalışanlar, ek mesai ödeneği gerektiren günlerde çalışmak zorunda değil. Biz bunma rağmen, konuya hep iyi niyetle yaklaştık, müdürü ve yönetimi uyardık. Yönetim personele ‘Bayramda çalışacaksınız’ şeklinde baskı yapınca bu grev kaçınılmaz oldu. Grev kararını aslında sendika yönetiminden önce çalışanlar aldı” dedi.

“Katılım yüzde 99”

Greve katılımın yüzde 99 dolayında olduğunu ifade eden Sakallı, “BRT 24 saat üzerinden rotasyon çalışan bir kurum. Kapının önünde şu an 30 veya 50 kişi görebilirsiniz. Gördüğünüz herkes bu saatte görev başında olması gerekenlerdir. Yani sendika üyesi olmayan birkaç kişi ve karara uymayan birkaç kişi dışında herkes eyleme katıldı” dedi.

“Ana haber bülteni girmedi”

Bayramın ilk günü haber bültenleri dahil hiçbir canlı yayının yapılmadığını anlatan Sakallı, “Sayın yönetim Kurulu Başkanımız geldi bizi ziyaret etti. Biz Başbakanımızla görüştük, Başbakan yardımcımız gelip grev alanında arkadaşlarımızla bir araya geldi. Tümü haklılığımızı teyit etti ve bu sorunların çözüleceği sözü verdi.  Ne yapacağımızı grev alanındaki arkadaşlarımıza soruduk oyladık. İlk gün için hepsi iş başı yapılmasın dedi. Yapmadık. Haber bülteni girmedi. Yayın takıldı kaldı. Teknik ekip de grevde olduğu için 15 dakika bir reklam havada takılı kaldı.

“İyi niyet gösterdik”

İkinci, ve üçüncü gün için radyo ve TV’de ana haber bültenlerinin verilmesi için eyleme birbuçuk saat ara verilmesi kararı aldılar. Biz bugün (dün) bunu  uyguladık. Yarın da (bugün) uygulayacağız. Bunu bir kez daha iyi niyetimizi göstermek için yaptık” dedi.

“Üyemiz kararlı”

Salih Sakallı, sendika üyelerinin, ilk etapta ek mesailerin ödenmemesi ve kurumun sorunlarına köklü çözüm getirilmesi için gereken adımların atılmaması halinde eylemlerin devamlılığı konusunda kararlı olduğunu söyledi. Bayram süresini kapsayan bu grev ve eylemin bugün sona ereceğini ifade eden Sakallı, “Verilen sözüm ilk adımı yani mesai ödemeleri için Cumayı bekleyeceğiz. Söz yerine getirilmezse yeniden durum değerlendirip üyemizle yolumuza devam edecek, ne gerekirse yapacağız” dedi.Başa dön tuşu