Spor

Böyle mi olacaktı?


MELİZ’E 3 YIL MEN CEZASI:

TAF Disiplin Kurulu, 4 milli atlete doping yaptıkları gerekçesiyle farklı sürelerle pistlerden men cezası verdi. Kurul, biyolojik pasaportlarındaki değerlerinde oynamalar saptanan, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye Milli Takımı adına yarışarak KKTC spor tarihine geçen milli atletimiz Meliz Redif ile birlikte 3 atleti daha suçlu buldu

EN AĞIR CEZA MELİZ’E?
3 yıl ile en ağır cezayı Meliz alırken diğer sporcular ise 2 yıl altışar ay süreyle sahalardan men edildi. Türkiye ve tüm ülkelerde dopingden suçlu bulunan sporcuların o süreler içerisinde elde ettiği tüm başarıları ve almış olduğu ödüller ile devlet katkıları geri istenmekte. Meliz’e de bu süre zarfında gerek KKTC gerekse Türkiye tarafından maddi yardım ve destekler yapılmıştı

Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan gelen şok haberle ülkemiz sporuna kara bir leke bulaştı.
Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Disiplin Kurulu, 4 milli atlete doping yaptıkları gerekçesiyle farklı sürelerle pistlerden men cezası verdi.
TAF Disiplin Kurulu, haftalık toplantısında biyolojik pasaportlarındaki değerlerinde oynamalar saptanan, 2012 Londra Olimpiyatları’nda Türkiye Milli Takımı adına yarışarak KKTC spor tarihine geçen milli atletimiz Meliz Redif ile birlikte Semiha Mutlu Özdemir, Bahar Doğan ve Ümmü Kiraz'ı suçlu buldu.
Kurul, 3 yıl ile en ağır cezayı Meliz Redif’e keserken diğer sporcuların ise 2 yıl altışar ay süreyle sahalardan men edilmesine karar verdi.
Elvan Abeylegesse'nin ise savunmasını tamamlayamadığı gerekçesiyle, milli atletle ilgili karar ertelendi.

Şimdi ne olacak?
Meliz Redif’in dopingden 3 yıl men cezası alması ülkemiz spor tarihi açısından büyük bir üzüntüye neden oldu. Bilindiği üzere başta Türkiye ve tüm ülkelerde dopingden suçlu bulunan insanların o süreler içerisinde elde ettiği tüm başarıları ve almış olduğu ödüller ile devlet katkıları geri istenmekte.
Bunun en yakın örnekleri de geçtiğimiz günlerde yaşandı ve Türkiye’nin dopingli sporcuları Aslı Çakır Alptekin, Nevin Yanıt, Antrenörleri ve kulüpleri devletten aldıkları 2 Milyon 229 Bin 110 Lira tutarındaki para (Cumhuriyet Altını) ödüllerinin geri iadesi için dava açıldı.
Meliz Redif’e de bu süre zarfında gerek KKTC gerekse Türkiye tarafından maddi yardım ve destekler yapılmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı