Kıbrıs

Böyle fatura mı olur?


HER AY 2 BİN TL’DEN FAZLA ELEKTRİK BORCU: Budak ailesi 2 yıldan beridir kendilerine ait olmadıklarını söyledikleri bir elektrik borcu ile boğuşuyor. 3 oda bir evde yaşayan aile her ay 2 bin TL’den fazla gelen elektrik borcu ile karşı karşıya

53 BİN TL BORÇ: Budak ailesi uzun zamandan beridir elektrik sıkıntısını her yerde dile getirdiklerini ancak bir çözüm bulunamamasından dolayı katlanan elektrik faturasının 53 bin TL’ye kadar çıktığını ifade etti

“HERKES OLMAZ DİYOR AMA BİR ŞEY YAPAN YOK”: Faturada her ay yaklaşık 3 bin kilowatt elektrik çektikleri iddia edilen Budak ailesi böyle bir şeyin mümkün olmayacağının herkes tarafından söylendiğini ancak bunun düzeltilmesi için bir çaba ortaya konulmadığından yakındı

Bertuğ TOPAL
Yediler Mahallesi’nde yaşayan Bilal Budak ve ailesi kullanmadıkları elektrik faturasını ödeyemeyerek isyan etti. 3 oda eve bugüne kadar toplam 53 bin TL elektrik borcu gelmiş. Bilal Budak birçok yetkili makama başvurduklarını ancak hiçbir çıkar yol bulamadıklarını isyan ederek anlatıyor.

Gecikme zammı ve bakiye ile 53 bin TL
Budak ailesi uzun zamandan beridir elektrik sıkıntısı her yerde dile getirdiklerini ancak bir çözüm bulunamamasından dolayı katlanan elektrik faturasını 53 bin TL’ye kadar çıktığını ifade etti. Faturada her ay yaklaşık 3 bin kilowatt elektrik çektikleri iddia edilen Budak ailesi böyle bir şeyin mümkün olmayacağının herkes tarafından söylendiğini ancak bunun düzeltilmesi için bir çaba ortaya konulmadığından yakındı.

“Biz bu kadar elektrik çekemeyiz”
Bilal Budak, temmuz ayı için iki bin beş yüz TL elektrik faturası geldiğini kendilerinin bu kadar elektriği çekecek ne makine ne de eşyası olduğunu dile getirerek Elektrik Kurumu’ndan gelen görevlilerin bile buna inanamadığını dile getirdi.

“Herkesten yardım istedik”
Budak, kendisinin ve eşinin başvurmadığı yer kalmadığını ancak sonucun değişmediğini belirtti. Geçtiğimiz aylarda TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın konuyu Meclis’te gündeme getirdiğini ifade etti. Serdar Denktaş’ın yardım için 25 bin TL vermek istediğini ancak kendilerinin para değil elektrik konusunun çözülmesini istediğini söyledi.

“Çocuklarım nasıl okula gidecek”
Baba Bilal Budak, artık dayanacak gücünün kalmadığını okullarının bugün açıldığını elektriksiz bir ortamda çocuklarının ödevlerini nasıl yapacağını bilemediğini söyleyerek yetkililerin bir çözüm bulmasını istedi.

“Devlet tahrik ediyor”
Devletin bu yaklaşımının kendilerini kaçak elektrik kullanmaya ittiğini söyleyen Budak, “biz her şeyin yasal olmasını istiyoruz. Devlet bizi kaçak elektrik kullanmamız için tahrik ediyor” şeklinde konuştu.

Sunat Atun yardımcı olmadı
Eşinin Meclis’e giderek o zamanın bakanı Sunat Atun ile görüştüğünü ancak kendilerine yardım etmediğini belirten Budak, Atun’un “bu borç temizlenecek başka çaresi” diyerek yardım etmediğinden yakındı.

“Çocuklarımın komşuda film izlemesini kaldıramıyorum”
Bilal Budak, çocuklarının komşuya giderek çizgi film izlediğini gözleri dolarak anlatıyor.  “Ben bir babayım çocuklarımın evimde televizyon izlemesini istiyorum” diyerek yetkililere sesini duyurmaya çalışıyor.

Çocukların durumu içler acısı
6 bireyli bir evde yaşamını sürdürmeye çalışan Budak ailesi baba Bilal Budak’ın maaşıyla zor ayakta duruyor. İnşaat işçisi olarak çalışan Bilal Budak ailesinin geçimini zor şartlarda sürdürüyor. Ailenin 3 çocuğu Ayşe, Özlem ve Adnan ise zor şartlarda yaşıyor. Özlem 8, Adnan ise 7 yaşında. İlkokula gidiyorlar, Ayşe ise daha 4 yaşında yaşadıkları bu travma dolu ortamda her türlü olumsuzluktan etkileniyor.

“Kendi canıma kast etmek istedim”
Yaşadıkları kötü günlerin ardından daha fazla dayanamayan baba Bilal Budak önceki akşam canına kast etmek istedi. Evinin çatısına çıkıp üzerine benzin dökerek kendini yakmaya çalışan Bilal Budak polis ekiplerinin uzun uğraşları sonucu ikna edildi.

Küçük Ayşe tansiyon hastası
Tüm bu olanların üzerinde 4 yaşındaki küçük Ayşe’nin tansiyon hastası olduğu ve yaşananlardan etkilenerek sürekli sağlık sorunları ile boğuştuklarını dile getiren baba Bilal Budak, devlet yetkililerinden yardım eli bekliyor. 


Budak ailesinin temmuz elektrik faturası. Bir buzdolabı bir televizyon olan 3 odalı bir eve Elektrik Kurumu’nun verdiği fatura gülünç durumda. Faturaya göre aile temmuz ayında 3486 kilowatt yani 2 bin 128 TL’lik elektrik çekmiş


6 nüfuslu Budak ailesi yaşadıkları elektrik sorununa bir an önce çözüm bulunmasını istiyor. Baba Bilal Budak, “Çocuklarım artık televizyonunu komşularda değil evlerinde görebilsin” diyerek isyanını dile getiriyor
 
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı