Kadın SağlığıSağlık

BOTOKS İLE RAHAT GÜLÜŞLER

Sevgili okurlarım yaz aylarının yüzünü gösterdiği bahar aylarında; içimize dolan pozitif enerji ile gerek fazla kilolarımız gerek topladığımız saçlarımızdan dolayı yüzümüzde farketttiğimiz kırışıklıklarımızı yok etme ve fazla kilolarımızdan kurtulmak için size önümüzdeki hafta uzm. Diyetislenler eşliğinde ip uçları vereceğiz. Bu hafta ki konumda Botox ile başlamak istedim.çünkü başarmanın yarısı istemek olduğu gibi, fazla kilolardanda kurtulmanın en büyük yolu motivasyondur. Stresliyim, yoğun çalışıyorum, çocuğum var yapamıyorum, aman benden geçti abur cubur,pasta,börek,çörek,yesemde olur yemesemde çok erken kalkıyorum gibi bahaneler ile kendinizi kandırmayın. Herşeyden önce Sağlık geliyor. Yanlış beslenme ile gelebilecek bütün hastalıklara fırsat verip vermemek sizin elinizde. Sağlıklı yaşamak ve ideal kiloda vücut ağırlığınızın olması öncelik özgürlüğünüzdür. Herşeyden önce kendinizi sevmeniz dış görünüşünüze baktığınız gibi organlarımızada iyi bakmamız kutsal vazifemiz sayılmazmı? Kendimden örnek verecek olursam. benim ayaklarım; bedenim ve benim için çok önemli olduğundan,her  zaman en rahat  ayakkabı seçerim. Şıklığımı alçak ve ortopedik ayakkabılarlada tamamlayabilirim. Sadece bu değil tabi bugün biraz çenem düştü biraz kendimden bahsetmek istiyorum sizlere kendim derken tabikide özel hayatım değil… Beslenme tarzımdan söz edeceğim ; yoğun iş ,okul ve özel hayatım var fakat aldığım fazla 5 kilodan şikâyetçi olduğum için hemen sağlıklı beslenme tedavisi uygulamaya başladım. Kahvaltımı akşamdan hazırlıyorum öğle yemeğimide akşam hazırlıyorum meyvem kivi, portakal gibi kabukları soyulacak besinler ise onlarıda sabah ayıklayıp kapaklı kabıma koyup beslenme çantamı yanıma alıyorum, bu arada vakit kazanmak için çaydanlığa nescafe için suyu geceden dolduruyorum. Toplam hazırlanıp evden çıkmam 30 dakika. Gün içinde ne yiyeceğim sorunu yok yemeğimi yedikten sonra uykum gelmiyor çünkü sağlıklı besleniyorum ve öğle yemeği parasıda cebimde kalmış oluyor. Hem sağlığım hem dış görünüşüm hemde maddi olarak güç bende diyorum ve bu güzel haftayıda sevgi ve kocaman sağlıklı günler dileyerek bitiriyorum.iyi haftalar iyi okurlar diliyorum (tüm sorularınıza cevap vermek için mail adresim ve facebook adresim sol üst köşede yer alıyor)

 Yaşlanma, stres, güneş etkileri, sigara, hava kirliliği, menopoz gibi daha pek çok faktör hücre düzeyinde serbest radikallerin üretimini hızlandırarak ciltteki kırışıklıkları arttırmaktadır. Yaşlanma kaçınılmazdır, ama etkilerini azaltmak ve geciktirmek kişilerin kendi elindedir.

Hangi durumlarda botoks kullanılır?

Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır.

Kozmetik dermatolojide ise özellikle cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.

Botoks nasıl etki eder?

Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur.

Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip “kas kasılmasını engelleyerek” buradaki derinin gerginliğini sağlar

Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botoks tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz başka ek tedaviler uygulanır.(lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu…)

Botoks kimlere uygulanabilir?

18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.

İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir.

Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.

Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.

İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.

Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.

Botoks en sık hangi bölgelere uygulanır?

Alındaki yatay çizgiler

 İki kaş arasındaki çizgiler

 Göz çevresi çizgileri

 Ağız çevresindeki çizgiler

 Boyun çizgileri

Botoks sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner?

Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.

Botoksun etki süresi ne kadar devam eder?

Botoks uygulamaları, botox tedavileriBotox tedavisi  3-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça  bu sure 8-10 aya kadar çıkabilir.

Botoks tedavisine başladıktan sona devam etmek zorunda mıyım?

Botoks tedavisine başladıktan sonra  devam etmek zorunda değilsiniz tedavinin etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir süre eski yoğunluğuna dönmez.Uygulamalara devam edilirse giderek daha  başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.

Botoks yaptırdığımda yüzümde doğal olmayan bir ifade olur mu?

İlk kez botoks yaptıran hastaların en sık sordukları sorudur. Bu konudaki endişenizi doktorunuzla paylaşırsanız tedavi dozlarınız buna göre düzenlenecek ve son derece doğal genç bir ifade sağlanacaktır.

Botoks tedavisine erken yaşlarda mı geç yaşlarda mı başlamak daha doğrudur?

Bu tedaviye başlanamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi çok daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir.

Çizgilerin yeni başladığı dönemde botoksla çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına botoks yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer ve peeling tedavileri gerekmektedir.  Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.

Botox uygulamasının riskleri nelerdir?

Plastik Cerrah tarafından  tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.

Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı