Borsa, güne yine devre kesiciyle başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
EkonomiSürmanşet

Borsa, güne yine devre kesiciyle başladı

Borsa İstanbul’da dün yaşanan taban seviyeden kapanışın ardından hisse senetleri bugüne de yüzde 5,39’luk değer kaybıyla başladı. 1.304 puandan açılan BİST-100 Endeksi’nde, yüzde 5’lik düşüşle birlikte devre kesici uygulaması bir kez daha çalıştı. İşlemler yarım saat gecikmeli olarak başlayacak.

Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi, güne yüzde 5,39’luk değer kaybıyla başladı. Bankacılık hisselerindeki kayıp yüzde 7,93 oldu.

Dün iki kez devre kesici uygulanarak haftaya başlayan BİST 100 Endeksi, bugün de açılışı yüzde 5’lik devre kesici uygulamasıyla yaptı. Geçici olarak işleme kapatılan hisse senetleri saat 10:30’da işleme açılacak.


BİST 100’de açılışla birlikte 35 hisse senedinde düşüş yüzde 7’nin üzerinde gerçekleşirken 100 hisseden 90’ı değer kaybetti. Sadece  3 hisse senedinde düne göre artış söz konusu. (Beşiktaş, TOFAŞ ve SASA)

BİST-50’de açığa satış düzenlemesi

Borsa İstanbul, sert hareketlerin yaşandığı hisse senetleri piyasasında bugün için geçerli olacak yeni bir adım attı. Buna göre; BIST-50 endeksinde yer alan paylarda bugün, açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı (up-tick rule) uygulanacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir.

Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar