Türkiye

Boğulma tehlikesi geçiren kadın dalgıcı belediye başkanı kurtardıKaramürsel’de “1 Mart Üsküdar Vapuru Faciası”nın anma töreninde boğulma tehlikesi geçiren dalgıç, denize atlayan belediye başkanının müdahalesiyle kurtarıldı.
Kocaeli‘nin Karamürsel ilçesinde “1 Mart Üsküdar Vapuru Faciası“nın 59. anma töreninde, denizde boğulma tehlikesi geçiren kadın dalgıcı, suya atlayan Belediye Başkanı İsmail Yıldırım kurtardı.Cumhuriyet tarihinin en büyük deniz kazalarından “Üsküdar Vapuru Faciası”nda hayatını kaybedenler için Karamürsel Alp Türbesinin de bulunduğu eski mezarlıkta anma töreni düzenlendi.

Karamürsel Belediyesince düzenlenen anma töreninde Kur’an-ı Kerim ve dua okundu.

Tören, deniz şehitleri için denize karanfil bırakılması ve Karamürsel Sualtı Sporları Derneği (KARSAD) üyelerinin anma dalışı gerçekleştirmesi için iskelede devam etti.

Denizden ”1 Mart Üsküdar Faciasını Unutmuyoruz” yazılı pankart çıkartmak için dalan KARSAD üyelerinden Şenay Ertorun, bir süre sonra su yüzeyine çıkıp çırpınarak yardım istedi.

Ertorun’un iskelenin yaklaşık 10 metre açığından ”imdat boğuluyorum” demesi üzerine, aynı zamanda dalış brövesi bulunan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, ayakkabı, mont ve ceketini çıkartıp denize atladı.

Başkan Yıldırım’ın sudan çıkardığı Ertorun’un sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Anma törenine katılanlar da alkışlayarak Yıldırım’ı tebrik etti.

Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanı Deniz Kurmay Albay Ayhan Gedik, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Sadık Eroğlu, İlçe Emniyet Müdürü Öner Bahçekapılı, AK Parti İlçe Başkanı Recep Demirel, CHP İlçe Başkanı Şinasi Yazar, MHP İlçe Başkanı Çetin Öksüz ile vatandaşların katıldığı tören, CHP Karamürsel İlçe Teşkilatınca helva dağıtılmasının ardından sona erdi.

“Olaya müdahale etmek zorunda kaldım”

Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, AA muhabirine o anları anlattı.

1 Mart’ın Karamürsel için önemli bir gün olduğunu vurgulayan Yıldırım, cumhuriyet tarihinin en büyük deniz kazalarından “Üsküdar Vapuru Faciası”nda hayatını kaybedenler için her yıl anma töreni düzenlediklerini anımsattı.

Bu sene aynı anma törenini icra ettiklerini dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

“KARSAD üyelerince bir canlandırma gerçekleştirilecekti. Dalgıçlarımızdan biri suyun altında ya rahatsızlandı ya da bir acemilik neticesinde acil çıkış yapmak zorunda kaldı. Derneğin kurucusu ve 2 yıldızlı bir dalgıç olarak o anda, o kişinin yaşadığı sıkıntıyı bilen biri olarak olaya müdahale etmek zorunda kaldım. Hamdolsun herhangi bir şey olmadan kızımıza müdahale ettik ve durumu da gayet iyi.”

1 Mart 1958’de Üsküdar Vapuru’nun fırtına nedeniyle batması sonucu çoğunluğunu İzmit Lisesi ve İzmit Sanat Okulu öğrencilerinin oluşturduğu 400’e yakın kişi hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: AA

Başa dön tuşu