BMW, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Otomobil

BMW, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda

BMW

Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda BMW bu yıl, bir yandan ilgi çekici yeni üretim modelleri serisini sergilerken bir yandan da geleceğin tasarımına ve olağanüstü sürdürülebilirlik özelliklerine sahip, çığır açan premium kompakt konseptlere dikkat çekiyor.

Bunlara ek olarak fuar standında, BMW ConnectedDrive’ın sunduğu yenilikçi sürücü destek sistemleri serisi de yer alıyor.


Yenilikçi, heyecan verici ve işlevsel BMW 3 Serisi Gran Turismo.

Cenevre'de dünya prömiyeri gerçekleştirilecek olan yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, orta seviye premium otomobil segmentini üst düzey seçeneklerle zenginleştiriyor. BMW 3 Serisi’nin başarılı ürün yelpazesi içinde tamamen bağımsız bir konsept olan bu model, otomobillerde, alan ve işlevselliğe duyulan ihtiyacı eşsiz bir biçimde yeniden yorumluyor. Mevcut model ailesinin bu üçüncü gövde tipi; Sedan gövde tipinin sportif ve dinamik genleriyle Touring gövde tipinin kullanışlılık ve çok yönlülük özelliklerini birleştirerek, iç alan ve sürüş konforunda belirgin bir artış sunuyor. Yeni BMW 3 Serisi Gran Turismo, şık bir üst sınıf model olmasının yanı sıra, sunduğu dinamik ve konforlu seyahat şekliyle son derece ikna edici.

Saf atletizm ve estetiği yansıtan BMW M6 Gran Coupe.

BMW M tarafından sunulan yüksek performanslı BMW M6 spor otomobillerinin üçüncü gövde tipi Avrupalı ziyaretçilere ilk kez 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıyor. Yeni BMW M6 Gran Coupe, marka olmuş M performans özelliklerini, son derece şık ve lüks bir tasarımla sunuyor. Bu dört kapılı Coupe'de sunulan ek alan sayesinde, arka koltukta oturan yolcular da son derece ferah bir ortamın keyfini sürebiliyor.
Otomobilin motor bölümü kapağının altında, 560 bg çıkış gücü ve 680 Newton metre azami tork değerlerine sahip ve M TwinPower Turbo teknolojisi içeren V8 motoru yer alıyor. Motor gücü, arka tekerleklere Drivelogic özellikli yedi ileri M Çift Debriyajlı Vites aracılığıyla yönlendiriliyor. Diğer özellikler arasında, arka aksta Aktif M Diferansiyel, M’e özgü yürüyen aksam, değişken oranlı hidrolik direksiyon ve yüksek performanslı birleşik fren sistemi yer alıyor.

BMW Z4: Roadster modeli, daha fazla cazibe ve bireysellik sunuyor.

Cenevre'de sunulan BMW Z4, yeni dış tasarım özellikleri, ayrıntılı iç tasarım iyileştirmeleri, yeni bir donanım paketi ve yeni bir giriş seviyesi motoruyla çok daha göz alıcı ve yenilikçi bir izlenim bırakmayı hedefliyor. Yeni Design Pure Traction seçeneğiyle birlikte üç yeni gövde rengi de sunuluyor. İç tasarımda kullanılan siyah ve turuncu tonları ise oldukça etkileyici bir renk kontrastı sunuyor.
Ayrıca otomobil, yeni 17 inç ve 18 inç hafif alaşım jant modelleri ve isteğe bağlı M Sport paketi ile isteğe göre uyarlanabiliyor. Gelecekteki giriş seviyesi modeli olan BMW Z4 sDrive18i’de, BMW TwinPower Turbo teknolojisi ve 156 bg’ye sahip 2,0 litrelik motor yer alıyor. Giriş sınıfı yeni motor, sekiz ileri otomatik vitesle de tercih edilebiliyor.

BMW Concept Active Tourer ile daha geniş bir yenilik kapsamı.

BMW Concept Active Tourer, premium kompakt segmentinde yer alacak diğer yenilikler hakkında ön bir bilgilendirme sunuyor. Bu çalışmayla BMW, sürüş konseptinin yanı sıra iç tasarımdaki bir dizi öncü çözümü de sergiliyor. Konfor ve işlevselliği, dinamikler ve stil ile kullanışlı bir biçimde bir araya getiren otomobilin plug-in hybrid sürüş sistemi de yüksek verimlilik düzeylerini güvence altına alıyor.
4350 milimetrelik dış uzunluğu, atletik oranları ve BMW'ye özgü çizgileriyle bu konsept otomobil, BMW'nin marka olmuş estetiğini bu otomobil segmentine de yansıtıyor. BMW Concept Active Tourer modelinin iç tasarımı; yükseltilmiş oturma konumu, sürücü ve yolcular için sunduğu ferah alanı,  esnek ve uzatılabilir bagaj bölmesi ile benzerlerinden ayrılıyor. Otomobil çalışmasının dinamik karakter özellikleri, BMW eDrive konseptine özel bir yorum katıyor. Çekiş sistemi, üç silindirli benzinli motor ile senkronize elektrik motorundan oluşuyor ve 190 bg ortalama çıkış gücü ile BMW Concept Active Tourer'ın 0'dan 100 km/sa hıza sekiz saniyeden kısa süre içinde ulaşmasını sağlıyor. Sunduğu bu değerlere rağmen otomobil, 100 km'de 2,5 litrenin altında ortalama yakıt tüketimine ve kilometre başına 60 gramdan az CO2 emisyonuna sahip.

BMW ConnectedDrive Dinamik Spot Işığı, yolda yer alan hayvanları karanlıkta da algılıyor.

BMW ConnectedDrive ile sunulan bir sürücü destek sistemi olan BMW Gece Görüşü, geceleri meydana gelen kazaları azaltmaya yönelik önemli bir katkı sağlıyor. Aynı zamanda, BMW Dinamik Spot Işığı sayesinde yayalara çarpma riski de çok daha azaltılıyor. 2013 yazından itibaren, BMW Gece Görüşü sistemi, uzun huzmeli farların aydınlattığı menzilin de ötesine ulaşan, özel bir hayvan algılama sistemi de içerecek. BMW böbrek ızgaraya monte edilmiş kızılötesi termal görüş kamerası, ısı yayan nesneleri yaklaşık 100 metre mesafeden algılayabiliyor ve ısı seviyesinin insan ya da hayvana ait olduğunu da ayırt edebiliyor. BMW Gece Görüşü tarafından yolda bir hayvana çarpma olasılığı algılandığında, Dinamik Spot Işığı hayvanın üzerine doğru yanıp söner ve aynı anda gösterge ekranında da bir geyik sembolü görüntülenir. Kaçınılmaz bir tehlike olması halinde, araç içi sistem ayrıca sesli bir uyarı da verir.

Akıllı menzil artırıcı çözümleriyle BMW i3.

Cenevre'de BMW i3 Concept Coupe’nin Avrupa prömiyeri gerçekleştirilirken, aynı zamanda BMW i8 Concept Spyder da ziyaretçilere tanıtılacak. Elektrikli mobilitenin temel unsurlarından biri olarak otomobil menzili ve şarj yapısı sıklıkla tartışılan konuların başında gelmektedir. BMW i3 ise, eDrive motoru ile tipik bir işe gidiş geliş kullanımında akünün yalnızca iki ya da üç günde bir şarj edilmesini gerektirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da 130 ila 160 kilometrelik bir menzile karşılık gelmektedir. BMW i3'te yer alan çekiş sistemi ve diğer tüm otomobil işlevleri, özel olarak geliştirilen yüksek gerilimli lityum iyon akü ile çalışır. Bu akünün en temel özelliği enerji çıkış ve dolayısıyla sunduğu menzildir. Akü aynı zamanda günümüzün akülerinin genel sorunu olan sıcaklık dalgalanmalarından daha az etkilenir. BMW i3'ün tasarımında öncelik verilen diğer bir konu, çeşitli sürüş modlarıyla menzil %25 oranında artırılırken, otomobilin elektrikli bileşenlerinin enerji tüketiminin azaltılması oldu. Dünyadaki tamamen ağ bağlantılı ilk elektrikli araç olan BMW i3, sürücülere otomobilin menzili konusunda düzenli olarak gerçeğe yakın tahmini hesaplamalar sunar. Sürücüler, gidecekleri yerin yakınında bulunan şarj istasyonlarını istedikleri zaman sistem üzerinde görüntüleyebilir ve düğmeye bir kez basarak istasyonda rezervasyon yaptırabilirler. Buna ek olarak, dönüş yolculuğu için ya da başka bir varış noktasına ulaşmak için otomobilin ne kadar süre şarj edilmesi gerektiği bilgisi sistem tarafından sürücüye bildirir. Sürüş menzilini yaklaşık 300 kilometreye çıkaran bir menzil artırıcı da isteğe bağlı olarak sunulmaktadır.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar