Kıbrıs

“Bize karşı düşmanca tavır sergileniyor”Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı, olaylar yatışıp nisap sağlandıktan sonra yeniden Meclis kürsüsüne çıkıp açıklamalarda bulundu

 NEYLE GİRİP NEYLE ÇIKTIĞIMIZ BELLİ: Denktaş: Bir alanın askerden alınıp üniversiteye verilmesi ilk değil. Daha önce de yapıldı. Ben bakanım diye yapılan bir şey yok. Bir arkadaşımız bizi doyumsuzlukla suçladı. 27 yıldır siyasetteyim, babam 50 yıl siyasette kaldı, neyle girip neyle çıkacağımız belli olacak

 
Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, dün Meclis’te tartışma konusu olan Rauf Raif Denktaş Üniversitesi için kiralanan Metehan’daki araziyle ilgili yeniden kürsüye çıkarak eleştirileri yanıtladı.“Bir alanın askerden alınıp üniversiteye verilmesi ilk değil. Daha önce de yapıldı. Ekstradan yapılan bir şey yok. Ben bakanım diye yapılan bir şey yok” şeklinde konuşan Denktaş, “Bir arkadaşımız bizi doyumsuzlukla suçladı. Ben bu söylemleri Allah’a devrediyorum. 27 yıldır siyasetteyim, babam 50 yıl siyasette kaldı, neyle girip neyle çıkacağımız belli olacak” dedi.

 

Denktaş’tan Siber’e eleştiri

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş yeniden kürsüye çıktı.

Meclis Başkanı Sibel Siber’i “kendisine atılan lafları durdurmamakla” eleştiren Denktaş, “Engelleyin. Derdimizi anlatalım. Siz de ‘tatmin edici bir açıklama yapılmadı’ diye açıklama yapmayın. Konuşmanın yarım kalmasının sebebi atılan laflardır. Aile bireylerini hedef alıyorlar. Bize karşı düşmanca bir tavır sergileniyor. Sayın Derya bunu sürekli yapıyor” dedi.

 

“Sebebi bürokratik”

Sözü edilen üniversitenin vakıf üniversitesi olarak hizmet vereceğini söyleyen Denktaş, kiralanan alanın neden vakıf değil de şirket üzerine alındığını anlattı, sebebin bürokratik olduğunu ifade ederek, vakfın maddi gücü olmadığını belirtti.

Rauf Raif Denktaş Üniversitesi’nin örnek bir üniversite olarak hizmet vereceğini de belirten Denktaş, kiralanan alanla ilgili de bilgi vererek, “Kiralanan yer Metehan’ın girişindedir. Asker bu mülkiyet hakkını Rauf Raif Denktaş Üniversitesi için devretti. Burası Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek 35 yıllığına kiralandı” dedi.

 

“Yeşil korunacak”

Bu alana sadece fakültelerin ve diğer tesislerin yapılacağını, yeşilin korunacağını, yurt inşa edilmeyeceğini söyleyen Denktaş, “Kurulacak üniversite ile aynı soyadını taşıyan bir bakan olduğum için burası için tek fazla hak verilmiş değil” ifadesine yer verdi.

Bir gazetede bu alanının Fenerbahçe Derneği tarafından Fenerbahçe Üniversitesi için istendiğini ve bunun için başvuru yapıldığını yazdığını söyleyen Denktaş, “Bu güne kadar o bölgeye hiçbir müracaat yapılmadı. Fenerbahçe Üniversitesi olsa peşkeş olmayacak mıydı?” diye sordu.

Hem vakfın hem de ailesinin 6 yıldır bu konu üzerinde çalıştığını da dile getiren Denktaş, çalışmanın sonuçlanmasının bu döneme denk geldiğini belirtti.

“Bir alanın askerden alınıp üniversiteye verilmesi ilk değil. Daha önce de yapıldı. Ekstradan yapılan bir şey yok. Ben bakanım diye yapılan bir şey yok” şeklinde konuşan Denktaş, “Bir arkadaşımız bizi doyumsuzlukla suçladı. Ben bu söylemleri Allah’a devrediyorum. 27 yıldır siyasetteyim, babam 50 yıl siyasette kaldı, neyle girip neyle çıkacağımız belli olacak” dedi.

Askerin de bu isimde bir üniversite kurulacağı için iyi niyetle davrandığını belirten, “onlara söylenenleri duyunca da üzülüyorum” ifadesine yer veren Denktaş, “Üst mahkemede de alt mahkemede de dava kazanmış genç bir insanın üzerine böyle acımasızca gidilmesi ‘şaibeli denmesi’ isme yönelik tavırdır” şeklinde konuştu.

 

“Eylülde faaliyete geçecek, Surlariçi’ndeki eski hastane binası rektörlük olacak”

Üniversitenin rektörlük binasının Lefkoşa’da surlar içindeki eski hastane binasında olacağını, burasının restorasyonunun sürdüğünü dile getiren Denktaş, “Eylülde faaliyete geçecek” dedi.

Başa dön tuşu