Kıbrıs

“Biz bu göreve çözüm üretmek için geldik”

 

YENİ BİR YAPI İÇİN:  Cumhurbaşkanı Akıncı: Biz bu göreve, 42 yıldır tekrarlanan ve çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedik. Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik

ASLA OLMAZ TAVRI: Akıncı: Hem güneyden hem kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve ‘asla olamaz’ diyen sesler yükselmeye başladı. Asla diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Çok katı tutumlarla, ‘kesinlikle bu olmaz’ davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz 

HALK DEMEOKRASİDEN YANADIR: Akıncı, Türkiye’deki darbe girişimine ilişkin değerlendirmesinde “Kıbrıs Türk Halkı ilk andan itibaren, demokrasiden ve demokratik laik, sosyal hukuk devletinden yana ve darbe girişimine karşı tavır aldı. Bunu ilk andan seslendirdi” ifadesini kullandı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 56. Mehmetçik Üzüm Festivali’nin açılışında halka hitap etti.

Akıncı, burada Türkiye’deki darbe girişimi ve Kıbrıs sorununa çözüm arayışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çatışmaya neden olmak yerine bölgesel anlamda yeni işbirliği zeminleri oluşturması gerektiğini ifade eden Akıncı, “Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak da; “Kıbrıs Türk Halkının ilk andan itibaren demokrasiden yana ve darbeye karşı tavır aldığını” anımsattı.

_OZI0777 copy

“Kıbrıs Türk Halkı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereklerine bağlıdır”

“Kıbrıs Türk Halkı ilk andan itibaren, demokrasiden ve demokratik laik, sosyal hukuk devletinden yana ve darbe girişimine karşı tavır aldı. Bunu ilk andan seslendirdi” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Türk halkından başka bir davranış biçimi zaten beklenemezdi. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı, Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, demokrasi ve laikliği hiçbir zorlamaya maruz kalmadan içselleştirmiş bir halktır. Kıbrıs Türk Halkı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereklerine bağlıdır” dedi.

Darbe sonrası yaşananların KKTC’ye de uzanacağı yönündeki söylemleri anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Darbeye ilk anda karşı çıkan Kıbrıs Türk halkı olarak bir şeyi daha seslendirmek bize düşer” diyerek, şöyle devam etti:

“İftira ve gammazlama söz konusu olabilir”

“Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur. Kişisel ve siyasi hırslar yüzünden, bu gibi dönemleri fırsatı bilen bir takım kişilerin ortamı ganimet sayarak birbirlerini gammazlamaları, iftiraları söz konusu olabilir. Bu gibi dönemlerde kurunun yanında yaşın yanması da söz konusu olabilir. Bunun da panzehiri demokrasiye ve hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaktır.”

“2016 yılının çözüm yılı olması için var güçleriyle çalışacaklarını ilk günden ifade ettiğini” belirten Akıncı, “Çözüm 2017’ye sarkmamalı’ derken ‘ortada objektif nedenler var’” diyerek, 2017’de göreve yeni bir BM Genel Sekreteri’nin başlayacağı, ABD’de yeni bir yönetimin işbaşına geleceği, Güney Kıbrıs’ta ise seçim atmosferine girileceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, 2017’de doğal gaz araştırmalarının yeni safhalarının gündeme gelecek olmasına da dikkati çekti.

“Kaynaklar, çatışmaya değil işbirliğine vesile olmalı”

Müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çatışmaya değil, bölgesel anlamda yeni işbirliklerine zemin oluşturmasının önemine değinerek, “Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Doğal gaz araştırmaları konusunda yeni gerginliklere yol açılmaması için Rum tarafının müzakereler başlarken, en başta ortaya koyduğumuz anlayışa değer vererek hareket etmesi gerekir” dedi.

_OZI1212 (1) copy

“Yükselmeye başlayan sesler”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta her iki tarafta da, en iyi, en mantıklı ve en makul çözüm hazırlanıp önlerine konsa da “hayır” diyecek bazı çevrelerin bulunduğunu, bulunmaya da devam edeceğini belirterek, “Bunların sesleri yavaş yavaş yükselmeye başladı. Biz çözüm için var gücümüzle çalışırken bunların sesleri de yükselmeye başladı” dedi.

“Göreve, 42 yıldır tekrarlananları yinelemek için gelmedim”

Hem Güneyden hem Kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve “asla olamaz” diyen seslerin yükselmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şöyle devam etti:

“ ‘Asla’ diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Uzlaşma her iki tarafın da yararına mutabakat arayışıyla olur. Çok katı tutumlarla, ‘kesinlikle bu olmaz’ davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz. Biz bu göreve 42 yıldır çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedik. Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik.”

“Zamana oynanmamalı”

“Önümüzdeki ayalarda halkımız uyanık olmalı. Çok şeyler söylenecek” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Akıl ve mantık yolunda yeni bir geleceğe yol açmak, uluslararası hukukun parçası olmak, gelecek kuşakları belirsizlikten kurtarmak için var gücümüzle uğraşacağız” şeklinde konuştu.
Başa dön tuşu