BİRİLERİNİN ELLERİ YANACAK…

0
14

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler ve Demokrat Parti Ulusal Güçler hükümeti kuruluş mahmurluğunu atlattı ve kömürde pişmiş patatesleri çıplak elle alma gerçeği ile yüz yüze geldi bile.

Görünen o ki 13. maaşlar dahil yıl sonuna kadar maaş ödemeyi garantiye alan hükümet (Maliye Bakanı öyle açıkladı)  tehlikeli konulara girmeye başladı.
Birinci tehlikeli konu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’dur.
İkincisi de en az onun kadar mali hacmi olan Ercan Havaalanı.
Bu iki konuyla ilgili hükümetin duruşu şudur;
CTP kanadı Kıb-Tek’in özelleştirilmesine (bazı hizmetler de dahil) karşı çıkıyor ve bu konuyla ilgili pakette revize istiyor.
DP kanadı ise kararlı bir şekilde ihalesi yapılan ve özelleştirme çerçevesinde özel şirketlere devredilen havaalanını geri alacağını söylüyor.
Bunu yapmaları mümkün olacak mı?

      ***

Son raddede camilerin de elektriklerinin kesilmesiyle ekonomi tartışmasından çıkıp politik bir kavgaya dönüşen Kıb-Tek’te birkaç yol haritası ortaya çıkarılabilir.
Kıb-Tek’in temel yapısı korunur, çalışan mağdur edilmeden personel sayısı realize edilir, dağıtım ve tahsilat konusunda özel sektörden hizmet alınır ve Kıb-Tek yoluna devam eder.
CTP’nin istediği bu mudur?
Henüz bilmiyoruz.
CTP eğer bu haliyle Kıb-Tek’in mevcut yapısının sürdürülmesini istiyorsa devlet bütçesinin dörtte biri kadar bir kaynağı her yıl sağlamak zorundadır.
Maliye Bakanlığı bu konuda umut verici açıklamalar yapmıyor.
Öyleyse Kıb-Tek’te ne yapılacak?
Her kafadan bir ses çıktığı, önüne gelenin elektrik kestiği ve Kıbrıs Türkü’nün de dünyanın en pahalı elektriğini ödediği şimdiki yapının daha uzun süre devam etmeyeceği açıktır.
Gerisi hükümetin işidir.

      ***

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş dün yaptığı açıklamada Ercan Havaalanının geri alınacağını kararlı bir şekilde yeniden ifade etti.
Serdar Denktaş bunu seçim propaganda döneminde de söylüyordu.
Dolayısı ile söylediklerinde bir tutarlılık vardır.
Fakat detay yoktur.
İhalesi yapılmış, milyonlarca Euro ödemesi gerçekleştirilmiş ve şimdi özel şirketler tarafından yönetilen yapı nasıl bozulacak?
Mahkemeden Serdar Denktaş için umut verici kararların çıkmayacağı görülüyor.
Peki, o zaman yasal bir iş nasıl iptal edilecek ve Ercan tekrardan hükümetin kontrolüne geçecek?
Ve bunun maliyeti ne olacak?
Zaten her iki konu da gelip maliyete dayanıyor.
Yani hükümetin en zayıf olduğu konuya.
Hükümetin kömürdeki patatesleri nasıl alacağını çok merak ediyorum doğrusu.
Birilerinin elleri yanacak…