Biri öğrenciydi, ikisi yasal çalışan, şimdi üçü de kaçak - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
KıbrısManşet

Biri öğrenciydi, ikisi yasal çalışan, şimdi üçü de kaçak

Lefkoşa’da önceki gün yapılan polis denetiminde KKTC’de kaçak oldukları tespit edilen 3 kişi tutuklanarak dün mahkemeye çıkarıldı

Evrim KAMALI


Haspolat’ta gerçekleştirilen operasyonda KKTC’de kaçak oldukları tespit edilen zanlılar Ali Jabba, Rehan Iqbal ve Umer Munır tutuklanarak dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis memuru Mehmet Kanteper, 26 Ekim 2019 tarihinde, saat 22.00-22.55 saatleri arasında Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri doğrultusunda bir polis ekibi ile birlikte Haspolat’da bir evde arama yapıldığını kaydetti.

Polis memuru Kanteper, yapılan aramada Bangladeş uyruklu Ali Jabbar’ın KKTC’de ikamet izinsiz ikamet ettiğinin tespit edildiğini anlattı.

Polis memuru Kanteper, zanlı Ali Jabbar’ın KKTC’ye 02 Mart 2017 tarihinde bir işyerinde çalışmak üzere ön izinli olarak gelip çalışma izini çıkardığını, beş ay çalışma izinli çalışıp, konu iş yerinin zanlıyı işten çıkartıp çalışma iznini durdurduğunu, zanlının ise KKTC’den çıkış yapmayıp adada ikamet izinsiz kaldığını söyledi.

 

Öğrenciydi kaçak durumuna düştü

Polis memuru Mehmet Kanteper, yine Haspolat’ta bir evde yapılan aramada Rehan Iqbal ve Umer Munır’in KKTC’den izinsiz ikamet etme suçundan tutuklandıklarını belirtti.

Polis memuru Kanteper, zanlı Rehan Iqbal’in 14 Şubat 2018 tarihinde öğrenci izinli olarak KKTC’ye giriş yapıp, 08 Şubat 2018 tarihinde bir üniversitesine öğrenci kaydını yaptırıp daha sonra gerekli okul harçlarını yatırmadığından dolayı okul ile ilişkisi kesilmesine rağmen KKTC’den çıkış yapmayıp yasa dışı olarak ikamet etmeye devam ettiğini anlattı.

 

Çalışma izni yenilenmedi

Polis memuru Mehmet Kanteper, Umer Munır’in ise 22 Şubat 2017 tarihinde ön izinli olarak KKTC’ye giriş yapıp, 15 Eylül 2017 tarihinde çalışma izini iptal edildiği halde yasal süre içerisinde KKTC’den çıkış yapmayıp, yasa dışı olarak KKTC’de ikamet etmeye devam ettiğini söyledi.

 

3 gün poliste tutuklu kalacaklar

Polis memuru Kanteper,  zanlıların ülkemizde bulunduğu süre zarfında ne yaptığının araştırılacağını belirterek, üç gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

Yargıç Şevket Gazi, zanlıların soruşturma maksatlı üç gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar