Köşe Yazarları

Bir zümre var ki KKTC’de! Ayrıcalıklar hep onlara…            


Anayasa kitapçığını yüzlerine fırlatmak lazım; uygulamayacaksanız niye var ki? Herkese rezil oluyorlar, Anayasa maddelerine rağmen insanlarımız arasında ayrımcılık yapıyorlar, çocuklarımıza ve gençlerimize yanlış modeller oluyorlar ve yanlışı doğru olarak kabul etmelerine, belki de KKTC’nin çürümüşlüğünü sürdürmelerine neden oluyorlar. Daha da kötüsü çocuk ve gençlerin içine nefret tohumları ekiyorlar.

A Level, KKTC birincisi pırıl pırıl bir genç kız; iki tane A yıldız, iki tane de A notu almış; uzun ve yoğun lise eğitimi döneminde çok çalışarak. Sonrasında GCE A Level sonuçlarına göre TC’de ayrılmış kontenjanlara başvurdu; ancak TC’deki üniversite kendisini almadı. Öğrenci mezun olduğu lisede camlar asılan A Level sonuçlarına bakmış. Okulda asılı notlara bakıldığı zaman C’nin üstünde A Level notu olmayan bir başka öğrencinin, TC’deki üniversitenin Tıp Fakültesine alındığını fark etmiş.

Yanlış anlaşılmasın öğrenci herhangi bir dersten C ve üzeri not almamış ve TC’deki bir üniversitenin TIP fakültesine alınmış. Hade buraya kadar şöyle düşünelim; öğrenci bir şekilde birilerinin yardımı, desteği, torpili ya da başka bir dayanakla tıp fakültesine girmiş; kime ne!

Ama esas konu bu değil, esas konu şu; KKTC birincisi gelen iki tane A yıldız iki tane de A alan kızımız tıp fakültesine alınmamış.

Aile ilgili yerlere konuyu araştırmak için gitmiş. Üst düzey, hatırı sayılı kişilerle durumu tarışmış. Nasıl oluru sorunca, üst düzeyler kaygılanmış. Aile eve gidince aranmış ve çocuklarının  da TC’deki üniversitenin tıp fakültesine kayıt edildiği bilgisi verilmiş.

Anlayacağınız durum vahim. Aile sinip kalsa, birinci gelen genç üniversiteli olma hakkını kazanamayacaktı. Bu mu olmalı? Şeffaflık bu mu? Torpili, hatırı sayılı kişilerin çocuğu olmayınca ne haliniz varsa görün mü olmalı? Diğer taraftan torpilli olunca bütün kapıların sonuna kadar açılması doğal mıdır? Üstelik A Level programında, hiçbir dersten C bile alamamış olsa da tıp fakültesine bile girecek kadar devlet nasıl kullanılır?

Koleje giriş torpille, üniversiteye giriş torpille ve daha pek çok adamına göre uygulama, devam mı edecek KKTC’de?

Kontenjanlara da torpil bulaştı. KKTC’nin üniversite lisansa girişte iki çeşit kontenjanı mevcut. Bir tanesi LYS yolu ile verilen kontenjanlar. Bu kontenjanlar ÖSYM’den alınan puan sırasına göre verilir. İkincisi ise GCE A Level puanına göre KKTC vatandaşı öğrencilerin, KKTC liselerinden mezun olma koşulu ile A level puanlarına göre TC’nin verdiği kontenjanlara başvuracaklarıdır. 2011 yılında başlayan bir uygulama*.

İşte bu ikinci tip kontenjanlarda torpiller havada uçuşuyor. Nasıl ki kolej KKTC’de zengin çocuklarının ise aynı kulvara girmiş durumda GCE A Level kontenjanlarını yakalamak. Pek çok şikayet var.

Bir tanesi de şu; ÖSYM sadece KKTC okullarında okuyan KKTC vatandaşı öğrencilere bu hakkı veriyor. Bakın hatırı sayılı kişiler bunu nasıl delmiş; çocuk Güney Kıbrıs’ta 11. Sınıfa kadar okuyor, A Level’larını orada alıyor, 12. Sınıfta ise KKTC’de bir koleje geçiş yapıyor. Burada notu 10.00 oluyor ve okul notu da yüksek olunca, TC’deki üniversitelere giriyor. Anlayacağınız torpilli olmak lazım.

Vatandaşın şikayetleri bitmiyor. Vatandaş diyor ki; TC’de yüksek A Level puanları olan çocuğumuz bir üniversiteye başvuruyor fakat alınmıyor; ancak daha düşük A Level’ları olan Irak, İran, Süriyeli ve Azerbaycanlı öğrenciler alınyor. Nedenini sorduğumuzda ise ‘o ülkeler ile anlaşmamız, protokollarımız var’ cevabını alıyoruz diyorlar. Bu da üzücü bir nokta. Vatandaş Yavruvatan’lığı! sorgulamaya başlıyor haliyle.

Neyse burası KKTC ve herşey Anayasa ve Milli Eğitim Yasası’na aykırı. Yasalar bir tarafa kardeşim ‘hatırı sayılı’ kişiler ve çocukları daha önemli. Kimin umurunda eğitimde fırsat eşitliği, kimin umurunda Devletin Anayasa’sı.  Madde 2: ‘Devlet organları ve yönetim makamları, bütün işlemlerinde yasa önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek ve ayrıcalık yapmamak zorundadırlar’ ve  Madde 1: ‘ Herkes, hiçbir ayırım gözetilmeksizin, Anaysa ve yasa önönde eşittir. Hiçbir kişi, aile, zümre veya sınıfa ayrıcalık tanınmazMIŞŞŞŞŞ. Hade ordan, işte bal gibi BİR ZÜMRE VAR Kİ HER TÜRLÜ AYRIMCILIK ONLAR İÇİNDİR ve bu ayrımcılığın adı da  KKTC’dir.

Gençler gün gelecek eşitlik temelinde gümbür gümbür gelecek ve sizden hesap soracak, yakındır.

*https://www.kibrispostasi.com/index.php/cat/35/news/55418

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı