Köşe Yazarları

Bir Zamanlar BöyleydiÇOCUKLAR: Bir zamanlar çocuklar sokaklardaydı. Hangi kentte, hangi kasabada olursa olsun, her sokak arasında çocukları oynarken görmek mümkündü. 1950’li yıllarda fotoğraf makinesi ile Kıbrıs sokaklarına dalan Reno Widson, o anlardan birini yakalamış
.foto-1ASKER VE ÇOCUK: Sene 1967. Birleşmiş Milletlere ait askerler çoktan Kıbrıs’a yerleşmiş. 1963’te patlak veren olayların ardından BM askerlerini her yerde görmek mümkündü. Fotoğrafta, bir sokağın sekisine oturup silahının bakımını yapan bir askeri, Kıbrıslı küçük bir çocuk ilgi ile izliyor.

foto-2

ŞARAP SATICI: 1930’lu yıllarda İsviçreli bir ekip Kıbrıs’ta çeşitli kazı çalışmaları yapıyordu. Bir seyyar satıcıya rastlayan ekip ondan şarap satın alıyorlar. Bu fotoğraf bize Kıbrıs’ın ünlü şaraplarının seyyar satıcılar tarafından da satıldığını anlatıyor.

foto-3

HARNUP TOPLAMA ZAMANI: Fotoğraf 1906 yılına ait. Bir harnup toplayıcısı topladığı harnupları köfünlere doldurup eşeklere yüklemiş. Yer Trodos dağları.

foto-4

BANDABULİYA’DA BİR VAKİT: 1970’li yılların başında Lefkoşa’daki Bandabuliya girişinde bir görüntü. Etraf oldukça kalabalık, muhtemelen günlerden Cuma olmalı. Seyyar satıcılar yerlerini almış, alış verişe gelenler çarşıyı tıklım tıklım doldurmuş. (Fotoğraf: Erdal Eryener’in arşivinden)

foto-5

Başa dön tuşu