Bir yılda 150 dava - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

Bir yılda 150 dava

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 2017-2018 adli yılın son oturumunu dün yaptı. Oturumda Girne’nin suç bilançosu gözler önüne serildi

HER TÜR SUÇ VAR: Girne Polis Müdürlüğü bir yılda, cinayet, cürüm, kabahat ve trafik olmak üzere binlerce dosya hazırladı. Bölgede bu dönemde 6 ölümlü kaza oldu. Ağır Ceza Mahkemesi, 150 davayı sonuçlandırdı 1 cinayet davası yeni adli yıla kaldı


Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 2017-2018 adli yılın son oturumunu dün yaptı.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 150 davayı sonuçlandırdı.

Son oturumda Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Kıdemli Savcı Egemen Metay, Girne Polis Müdür Muavini Sıtkı Erkıvanç ve Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem hazır bulundu.

Başsavcılık adına hazır bulunan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Girne Ağır Ceza Heyeti’nin birçok davayı bitirdiğine dikkati çekerek, suç çeşitliliğinin ise KKTC’de yaygınlaştığına vurgu yaptı.

Akyener: Ağır Ceza salonu istenilen ölçüde değil

Adli yılın kapanışında ilk söz alan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, ülkeye genel anlamda bakıldığında Girne bölgesinin yapı itibarı ile suç çeşitliliğinin de arttığını görüşülen davalardan ispatlı olduğunu söyledi.

Akyener, Girne Ağır Ceza Mahkeme heyetinin 150 davayı neticelendirdiğini, 1 cinayet davasının henüz sonuçlanmadığını kaydetti.

Girne Ağır Ceza salonunun istenilen ölçülerde olmadığının altını çizen Akyener, 6-7 avukatın olduğu bir davada salonun yetersiz olması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını ve örneklerinin geçmiş yıllarda yaşandığına dikkati çekti.

Cezaevinde 514 mahkûm

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener’in ardından, Merkezi Cezaevi müdürü Metin Bilmem, cezaevindeki tutuklu sayısı ile ilgili bilgi verdi.

Bilmem, Cezaevinde şuan 514 mahkûm ve tutuklunun olduğunu 208’nin hükümsüz 306 kişinin ise hükümlü tutuklu olduğunu söyledi.

Bilmem, Girne Kaza Mahkemesinde 74 kişinin dava sürecinin devam ettiğini, 10 kişinin ağır cezada, 64 kişinin ise Girne Kaza Mahkemesi’nde yargılandığını ifade ederek, 3 ayı geçen tutuklu olmadığını belirtti.

9 ayda binlerce suç dosyası

Girne Ağır Ceza Mahkemesi 2017-2018 yılının son oturumunda Girne Polis Müdür Muavini Sıtkı Erkıvanç, yeminli şahadet verdi ve Girne kaza sınırları içerisinde meydana gelen olaylara dikkati çekti.

Erkıvanç, Ocak- Eylül aylarında toplam 447 adet cürüm dosyası, 453  adet kabahat dosyası ve 843 adet trafik dosyası soruşturması yapıldığına değindi.

 Erkıvanç: 9 ayda 6 ölümlü kaza meydana geldi

Girne Polis Müdür Muavini Sıtkı Erkıvanç, Ocak-Eylül ayları arasında Girne ve bölgesinde 843 trafik kazası meydana geldiğini, bu kazaların 6’sının ölümle sonuçlandığına vurgu yaptı.

Erkıvanç, kazaların 116’sının yaralanan, 722’sinin ise hasarla neticelendiğini belirtti.

Müdür Muavini Erkıvanç, meydana gelen kazalarda toplam hasarın 6 Milyon 709 bin 900 TL olduğuna vurgu yaptı.

Karakol doldu taştı

Erkıvanç, sorumluluklarında bulunan Girne Polis Müdürlüğü Merkez Karakolu hücrelerinde, biri “Taammüden Adam Öldürme” suçundan olmak üzere 26 kişinin tutuklu olduğunu belirtti.

Aksun: Hiçbir toplum suçtan arınamaz

Adli yılın son oturumunda konuşan Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun, adalete katkı koyan herkese teşekkür ederek Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin sabit bir mahkeme olmadığını ve Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

Aksun, Girne’de haftada 2 gün oturum yaptıklarını ve 150 davayı neticelendirdiklerini ifade etti.

Suçların yıllara oranla ciddi şekilde artış gösterdiğine dikkati çeken Aksun, suçları önlemek için bazı görevler üstlendiklerini ancak hiçbir toplumu suçtan arındırmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Kaçak yaşama ve kaçak işçiliğe dikkati çekildi

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, görüşülen ağır ceza davalarında suçların en dikkat çekici ve artış gösterilenin “Kaçak işçilik” ve “Kaçak yaşam” olduğunu belirtti.

Aksun, görüşülen birçok davada ülkede hiçbir statüsü olmayan kişilerin kaçak durumuna düştükten sonra ülkede kalarak kanun dışı yaşam sürdürmeye devam ettiklerini kaydetti.

Aksun: Kaçak yaşam ülkede suçtur

Kaçak işçilik, kaçak yaşam ile ilgili devletin hiçbir şekilde tedbir denetleme yapılmadığını ifade eden Aksun, toplumda sorumluluk ne kadar artarsa ülkenin suçlulardan arınacağını belirtti.

Kaçak işçiliğe parça olanların, kaçak işçi çalıştıranların daha fazla sorumluluk taşıdığını ifade eden Fadıl Aksun, kaçak yaşam ve işçiliğe fırsat verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

Suçlar çoğalıyor, dava sayısı artıyor

Suçlarda rakamsal olarak artış olduğuna vurgu yapan Aksun, Mağusa ve Girne’de 2017-2018 adli yılında toplam 330 davanın sonuçlandığını ifade etti.

Geçmiş yıllardaki ağır cezaların kapanış rakamlarına bakıldığında sayının dörtte biri olduğuna değinen Aksun, yıllar geçtikçe dava sayısının arttığını ifada etti.

Aksun: Emeği geçen herkese teşekkürler

Yeni Adli Yılda Lefkoşa Ağır Ceza Mahkeme Başkanı olarak atanan Fadıl Aksun, gelecek sezon Girne Ağır Ceza’da görev yapacak olan meslektaşlarına başarılar diledi.

Aksun, ayrıca Girne Kaza Mahkeme Başkanı’na, yardımcıları Umut Obenler’e Adliye Şube’de görevli polis çavuşu İlker Gürler ve ekibine tüm davaları yakından takip eden basına teşekkür ederek oturumu kapattı.

 Devrim DEMİR

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar