Köşe Yazarları

Bir Varmış Bir Yokmuş


Haftanın Düğünü
Sadiye Hanım ile Aşçı Hüseyin geçtiğimiz hafta İskele’de evlendiler. Gençlere saadet dolu günler dileriz (28 Haziran 1959)

Cemal Emir
Mormenekşe köyümüzün muhtarı Cemal Emir dayımız geçtiğimiz hafta yabanlık elbiselerini giyip tıraş olduktan sonra güzel bir hatıra fotoğrafı çektirdi (1910’lu yıllar)

 

Canbulat Lisesi
Mağusa’daki Canbulat Lisesi, Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde resmigeçitte… En önde soldan sağa Eren, Dudu, Zehra ve diğerleri (29 Ekim 1976)

 

 

 

Yaşasın Kıbrıs Cumhuriyeti
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması için Türkiye, Yunanistan ve İngiltere arasında 11 Şubat 1959’da Zürih ve 19 Şubat 1959’da ise Londra Antlaşmaları imzalandı. Bu antlaşmalar üzerine Lefkoşa’da bu kez “Ya Taksim, Ya Ölüm” mitingi değil “Yaşasın Kıbrıs Cumhuriyeti” mitingi yapıldı. Londra Antlaşmaları’nı imzalamaya giden Türkiye Başbakanı Adnan Menderes’in uçağı 17 Şubat 1959’da ise Londra yakınlarında düştü. Menderes kazadan sağ kurtuldu 12 kişi ise öldü. Bu nedenle mitingde Adnan Menderes’e acil şifalar dileyen pankartlar da taşındı. 16 Ağustos 1960’ta ise Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşu resmen ilan edildi

 

Adnan Menderes
Uçak kazasından sağ kurtulan Türkiye Başbakanı Adnan Menderes


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı